Luleå HF

SHL · 117882 inlägg · 891 ämnen

LHF - MIF


Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Var ska det gå in 500 till?

Sv: LHF - MIF
NallePhu: Jag skulle ha önskat att Miche J tog straffen, då kanske man hade fått se en sån där underbar dragning som bara han, Kauppila och några till mäktar med. Petter är i och för sig ruggig på straffar men det skadar ju inte att variera sig.

Sv: LHF - MIF
Albert Hall: Ingen aning, jag såg då inte många tomma stolar. Ett par stycken allra längst ner, men inte fasiken var det några 500. Kanske är ståplatsarna fetare än de räknat med så det inte får plats så många som det är tänkt där.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Man längtar redan till linköpings matchen på tisdag, då ska Luleå åka sönder tunga linköpingsbackar.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Mitt emot P så fanns det lediga stolar.

Sv: LHF - MIF
Nu har då Jante lagt ut en matchrapport på sin sida.

Sv: LHF - MIF
Nu har jag läst Lulebusens rapport. Håller med om det mesta, men inte var Rydmarks skott otagbart?
Vem som ska få puckarna är ju en smaksak en sån här kväll.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Ståplatsarna får nog lov att banta.

Sv: LHF - MIF
Portello: Men fanns det 500 lediga stolar? Jag tvivlar nog på det. Undrans hur många gratisgluttare som inte syns i publiksiffrorna som var där, det skulle kunna förklara de till synes få lediga platserna.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: För oss andra som det inte gick så bra för så återstår det bara att lägga sig i sängen och bryta ihop, nej jag menar få lite sömn innan det är dags att "jobba" om ett par timmar.
God natt!

Sv: LHF - MIF
Albert Hall: Ja, det finns nog ingen annan lösning, men Lövva ska nog låta bli att banta för annars blir det ingenting kvar av honom.

Kanske kunde man låta nåt bntningsmedel ingå i det däringa ståplatspaketet man kan köpa, plus att det bara ingår en matchtröja i storlek small så de är så illa tvungna att banta om de skall få på sig den : )

Sv: LHF - MIF
Paddan: Gonatt paddis, vill du ha mitt kontonr nu eller senare :)

Sv: LHF - MIF
Paddan: Jäklar, är klockan redan kvart över tolv. Det känns bara som eftermiddag ännu. Huga, hur ska jag någonsin kunna somna i natt, jag är ju hur pigg som helst ju.

Nattinatti Paddelände.

Sv: LHF - MIF
Portello: Äsch, du kan få pengarna när jag kommer upp och imponeras av er nya arena.
Vad då då, är du pank eller? ;)

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Kanske tvångsbada dom i bastun innan? Det lär ju vara bra för att snabbt gå ned i vikt. Sen behöver dom ju inte duscha så blir dom glatta och hala och det går lätt att packa ihop dom däruppe.

Sv: LHF - MIF
Paddan: Nej inte alls men pengar behöver man ju alltid .

Sv: LHF - MIF
Paddan: Gonatt. Bryt ihop och kom igen. Det är motgången som stärker människan.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Jo, jag förstår det. Och med den energi som du tydligen verkar ha i vanliga fall så kommer du att gå som på moln hela natten.

Sv: LHF - MIF
Albert Hall: Jo, precis. En tröst i bedrövelsen är att spelet tydligen var mycket bättre än i matchen mot Timrå.

Sv: LHF - MIF
Vad ska man säga efter en sådan här kväll? Jo, helt fantastisk arena och sköna stolar att sitta på, det var ju som att gå på bio.
Matchen då? Jo, LHF var ju egentligen helt överlägsna hela tiden,
0-1 efter 1:a perioden borde egentligen ha varit 3-1. I 2:a perioden ökade LHF trycket ännu mer och till slut kunde inte ens Hadelöv stå emot när Petter och Magnus Nilsson nätade. Men 2-1 efter 2 perioder var kraftigt i underkant, tänk på bl a Fagemos målmissar. I tredje perioden så tyckte jag att LHF kontrollerade fullständigt och höll i pucken bra, MIF skapade ju absolut ingenting och det var ju betydligt närmare fler LHF- mål än någon MIF-reducering. Bäst i LHF tyckte jag Johan Finnström var, han täckte skott några gånger och spelade helt lysande försvarsspel och hade även chanser att göra mål. Emil Lundberg var verkligen en överraskning för mig han verkade helt respektlös och kunde mycket väl ha gjort både ett och två mål. Linus Fagemo tyckte jag inte var så bra till en början men han kom in i matchen mer och mer och började ta för sig och borde väl ha gjort något mål på de chanser han hade. Jonas Rönnqvist hade ju några stolpskott och han spelade ju även fram till 2-1 målet. Anders Burströms mål var fint och han kämpade och slet som vanligt. Totalt sett en mycket väl genomförd match av LHF och det ser bra ut inför fortsättningen.
Jag tyckte också att det var bättre stämning än i gamla Delfinen.

Sv: LHF - MIF
Zoogin: Finnström hade jag glömt. Oj, vad han täckte skott! Mycket bra.
Men det var ju nästan allihop.
Nä, nu går jag och Zzzzzzzzzzzzover!
Gonatt!

Sv: LHF - MIF
Måste bara säga att en tenta går så betydligt mycket lättare att göra med en lule vinst glädjas åt. Har nyss satt på kaffet och tänkte sitta och gör klart tentan nu. Klockan 04.00 e väl inga problem att tenta till nu. Sova kan man göra som pensionär. Ha en trevlig kväll/natt allihop!

Sv: LHF - MIF
Gonatt på er båda två .Själv lär man inte somna på ett bra tag.

Sv: LHF - MIF
Albert Hall: Sedan får man nog förbjuda dem att handla i kioskerna och i restaurangen när den nu blir klar, annars smygäter de upp sig snabbt som ögat och vips står 500 pers utan plats.

Sv: LHF - MIF
Albert Hall: Jag tycker Skrbek var ännu bättre än Finnen om vi nu skall tala om de riktigt stora pojkarna. Han kommer att vara ruggigt nyttig i vinter.

Hento fick förresten en andraassist på Magnus Nilssons mål.

Gonatt Albert! Vi lär väl jantagligen dyka upp här båda två imorgon.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Du får väl ta och besöka oss under matchen mot LHC, du är så välkommen så.

Sv: LHF - MIF
Portello: Jag kanske får göra det. I alla fall under någon period bara för att få vara med om den där totalupplevelsen som man aldrig på samma sätt kan få på sittplats.

Nej, dags att sova. Godnatt med dig.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan: Men vadärdettanudå?? sova redan?? :)
Sov gott med dig.

Sv: LHF - MIF
Lulekickan:

Verkade visst ligga på 16'e plats i LHF's tippartävling, då ser det ganska mörkt ut va?

« · 123158