En SH1-kvittering av bulan/emil där skulle ha varit sååå skönt. Och nu fem man igen. Det verkar som vi klarade ett BP hyfsat för första gången i matchen.
NallePhu: Nej, är det pessimistiskt att säga FAAAAAAAAAAAAAAAAAAN menar du? Ska jag säga HURRA kanske när jag helst vill uttrycka mig på ett sätt som inte är lämpligt att uttrycka sig offentligt?
JAAAAA! Tjoho! 2-1 Rönnqvist. Puss på honom, vilken älskling.
Frölundawebreportrarna verkar iaf ha hajat att det är hårdrock lyssnarna ska underhållas med när det är periodvila. På många håll är det lite för mycket smurfhits och liknande.
LL: Exakt. I matchinledningen var jag lite skraj, det var så väldigt mycket Frölunda.
Skotten 8-7 visar ju faktiskt att LHF jobbade sig in i matchen mer och mer och efter att Frölunda haft det mesta i början tog vi över mer mot slutet. Kan vi bara fortsätta så och kvitteringen inte dröjer alltför länge så kan det faktiskt gå vägen.
LL: 1-0 till VF efter första. Inte allt för hemskt.I andra och tredje så gäller det att inte ta för många utvisningar. Frölunda verkar grymt bra i den spelformen idag.
Hoppas att ni håller ställningarna nu, själv måste jag iväg och jobba.
Portello: Jag tyckte att vårat PP verkade bli bättre och bättre allt eftersom. Hade vi haft 5 minuter på oss så kanske. Fagemos skott verkar ju iaf ha varit våran bästa chans.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?