Dembo: Ja, känns som att när båda lagen spelar hockey är HV bättre och inte oväntat att de kvitterade sedan Ersson stått emot och stått emot. Känns som att de nu fortsätter och bortaledning hänger i luften.
Vi har ju släppt Gunler till Pölsan, Ilomäki till HV och Berguven Rautio till Pungen under säsongen.
Svanru: Yep, ni åkte ned i Allsvenskan efter halva Elitserien. Inledde med att torska båda matcherna mot Boden (tränade skrikegård och Uffe taavola) men sedan var det os-uppehåll och ni bör tränare till Per salivspridaren bäckman varefter ni kom etta-tvåa med Boden och krossade dem i finalen.
Dembo: Få egentligen inte hända minns en liknande situation från det året vi gick upp och domherren blåste av för tidigt när vi gjorde mål mot Malmö - minns att jag blev mer än skogstokig så jag kan livligt tänka mig att en annan TV apparat i Gävle fick sig en omgång
Sven.Savage: Ja om man är lagd åt det konspiratoriska hållet är det lätt att dra den slutsatsen eller är det bara så att Nord är nervös inför uppgiften och därför tabbar sig
Man får ju säga att det var oerhört klantigt av zebra Nord att blåsa av för utvisning sekunden innan Pölsan sätter det 1-0, som alltså blev bortdömt.
Varför blåste han? Som bäst kan man påstå att dett det var en "chansning" att HV kanske hade kontroll av puck, men hur han kunde tro det förstår man inte.
Lite misstänksamt undrar man om inte Nord blåste av i HV-hjälpande syfte.
Överlag tycker jag att det känns som HV har bättre hockeyspelare än Pölsan. När de drar upp tempot känns det som att Pölsan inte riktigt hänger med.
Dessutom spelar HV lite mer avslappnat men undrar om det inte indikerar att de inte bryr sig lika mycket och att går det emot är det varning för primadonnaslappande, att de inte bryr sig om resultat med klubbhjärta alltså?
Pölsan klart mer nervös och mycket "iväg med pucken bara" men det känns inte som att de kommer att bli slappande, däremot kämpa in i kaklet.
Krampartad Pölsa alltså, med ett stort undantag i form av Ove Molins Emil som går ut med allt att vinna och kör så det ryker: han har redan gjort 2, nästan 3 mål, varav ett felaktigt bortdömt.
Dembo: Ojoj, HV drar på sig tre utvisningar på drygt två minuter ch Pölsan har lite chans men det blir mer och mer bara spela runt och dåliga avslutslägen.
Dock - även utan allt 5 mot 3 och 5 mot 4 som att Pölsan försökt spela lite mer hockey nu.
Svanru: Vilka grannar då? Ni har väl spelat i SHL/Elitserien sen seriens uppkomst men nu när jag fått tänka på saken så får Brynäs ryka för då kan vi knapra in i den totala SHL tabellen....
Svanru: Bedömer som du. De jobbar på men rätt ineffektivt. Pölsan hade väl inget mer dumpa iväg för att få bort puck. Liiite mer hockey av HV och några chanser. Pölsan tycks fokuserad att skydda slottet som mest och lämnar övriga isen åt HV.
Inte mycket hockey alltså men HV ändå lite mer konsekventa. Tror att Pölsan kommer att behöva att Scott-Rödin släpper loss och åstadkommer något. Eller ge en puck till Noel the Gun Gunler.
Vet faktiskt inte vilka jag håller på. Känns mest skönt att inte vara inblandad.
Har knappast några känslor åt endera hållet för HV. Pölsan däremot, som spöat oss i fem slutspel, skulle man gärna haft bort tidigare. Men sedan Bulan var där och vi bytt många spelare med Pölsan tänker man annorlunda. Så tror jag är pro-Pölsa?!
Dessutom har Pölsan mycket snyggare tröjor, mycket svart och lite reklam.
Du, Ölen går från 0-0 till 0-3 på fyra minuter i andra. Tufft för Bofors.
Svanru:Bara nöjd att vi själva inte hamnade i play-out och jag har inga preferenser vilket av lagen jag vill ha kvar i SHL. I och med att vi inte allt för länge sen befann oss i en liknande situation så vet jag hur illa Brynäs och HV supportrar mår just nu
Sven.Savage: HV lite mindre dåligt i en usel match. De har missat att hockey är ett lagspel förmodligen för att nerverna sitter utanpå tröjorna. Men du håller väl på det norrländska bidraget :)
Otroligt klantigt av Pölsan, redan två klubbor i ansiktet på HV-spelare. Slapp utvisning första, men nu hängde zebrorna med och det blir PP för HV, som redan haft ett PP utan att lyckas.
Pölsan alltså med dålig box, HV med bästigaste PP, nu kan det bli farligt.
Svanru: Håller med. Vill mycket, kan inget. Undrar om något lag börjar köra hockey snart och i så fall vilket lag? Starkt av Boumedienne att inte orsakat något sex man på isen ännu.
Liten Anton Rödin-intervju i SeMer med frågor av typen "Hur mycket inflytande har spelarna haft i tränarbytet?" varpå han svarar "-Ingenting."
Men innan han svarar tittar han ned åt vänster, vilket han även gör på andra obekväma frågor.
Som alla som kan kroppsspråk känner till är en sådan blick en klassiker för att signalera "Nu ljuger jag:"
Jo, jag tror att viktiga spelare haft betydelse för tränarsparken vilket inte är så konstigt i en klubb där sparken av en tränare är mer regel än undantag.
Å andra sidan: vad var alternativet? Skulle han kanske ha svarat "Ja, för fan, vi låg på som fan och fick till slut som vi ville:" Skulle inte tro det.
Pölsagate rullar vidare och det tycks som att det fortsätter komma kulor varje dag.
Under SeMer-hockeyn sociala matcherna idag intervjuades den pölserliga klubbdirken Campese och på fråga avseende tränarbytet "Michael Sundlöv har, vad jag förstått, inte informerats om det här." menade dirken att "det håller jag inte med om" och att sportchef Sundlöf och Peter Andersson "visst var informerade" och hänvisade till att han skickat ett SMS.
Sportchefen ilsknar till och förklarar att dirken ljuger, samt offentliggör nämnda SMS:
"Hej Peter och Micke! Fick precis från styrelsen att vi vill träffa er två kl 9 imorgon bitti på arenan. Har framkommit lite mer än spelsystem som vi behöver ta. Om ni tänkt möta grabbarna imorgon så planera in det. Micke."
Sammantaget måste man väl hålla med sportchefen om att dirken slingrar sig och är oaktsam med sanningen. Och att sportchefen inte är kontant med klubbdirken sedan han önskat två års förlängt kontrakt själv men bara erbjudits ett år, och då tackade nej. Plus att när tabloiderna informerade spelarbussen valde ju sportchefen att begära arbetsbefrielse året ut vilket han fick.
Ja, vad säger man. Byken tvättas offentligt i ett läge när klubben behöver att alla lägger allt åt sidan och koncentrerar sig på matchserien mot HV-71. Känns inte sådär jättebra. Tror att Thure Wickberg och Tommy Sandlin skulle haft svårt att känna igen sig.
Har ju läst en hel del på det pölserliga hockeysnacket under året och plötsligt tänker man att de har nog haft helt rätt om mycket.
Sven.Savage: Visst man kan ifrågasätta ett och annat domslut men Frölunda var bättre från typ matchminut 10 och vi kämpade men räcker inte till och sedan blir det inte bättre av att ha en headcoach som redan verkar ha Skellefteå i tankarna - nä den här åttondelen är stängd utan vi får sikta in oss på nästa säsong
Sven.Savage: Grisspelet fungerade inte men flera skadade spelare. De fortsatte grisspelet efter slutsignalen. Malmö fick agera med sitt grisspel utan att de S/V agerade. Om vi når kvartsfinalerna mot Växjö lär det vara med en trupp besående av hälften J18/20 spelare.
Avgjort i båda matcherna där hemmalagen tar ut vakterna och med en minut kvar på Hovet och i Malmö pangar motståndarna in 1-3 i de tomma målburarna.
Lite lustigt 1-3 på Hovet då Arslet-spelaren Lasu tagit puck och passerar gårdarnas blå. Då ställer sig Dicken Axelsson i DIF-målet och agerar målvakt, men Lasu svarar med att panga in ett stenhårt skott i Dickens klubbhandskryss.
Jaha, då har vi slutresultaten från öppningsmatcherna i det sociala slutspelet:
• Djurgårn-HK Arslet 1-3 • Malmoe-Warulfven 1-3
Känns lite svårare för Djurgårn att vända på detta. Malmoe kanske har lite större chans. Vi får se.
Arslet - med all sannolikhet det lag som konsekvent delar ut flest hjärnskakningar på motståndare - har en buse (Ehn) som modigt bakifrån kastar sig mot en hårdare en meter från sarg i syfte att skada denne och lyckas.
Skrikegård skriker att det är inget fel. Är någon förvånad? När någon hockeyspelare skadas är det aldrig någons fel enligt skrikegård, ja, förutom den som blir skadad då, eftersom han enligt skrikegård får skylla sig själv som drog av sig rörskyddet och gick ut på is.
Tror det pågår en vadslagning om huruvida skrikegård skulle anse det vara utvisning om en spelare går ut på is med motorsåg och börjar slakta motståndare. För närvarande tippar de flesta att skrikegård kommer att anse det korrekt agerande, låt vara då att de som skadas borde åka för förstärkning, orm de förstärker.
Och nu får Djurgårn PP sedan Arslet plockat fram sin andra specialare - vid sidan av hjärnskakningsutdelning - att köra på och fälla motståndarnas målvakt.
De, i SHL högre placerade lagen, leder alltså på båda arenorna, och match 2 och eventuellt 3 spelas alltså på hemmaplan för dessa två, nu ledande lagen.
Skulle det sluta så hår får vi alltså Läjkers-Ulfven respektive Röglet-Arslet i kvartsfinaler.
Jag ser ju gärna att vi blir av med Arslet redan före det igen-kliga slutspelet så hoppas Djurgårn kan vända på detta. Speciellt som Arslet la in sitt 1-2 vid tiden 19.59,50 - ett så kallat pyskologiskt mål.
Svanru: He he, Malmoe är vana att de bara öser på så får andra flytta på sig. Sedan har Fagervall lärt dem köra igelkottsförsvar med kontringar vilket fungerade alldeles utmärkt länge. Så de väntar sig att allt ska gå deras väg bara.
Att möta en Warulfv som har egna idéer är nog inget som är populärt i Malmoebåset.
Paus efter första perioden: • Djurgårn-Arslet 1-0 • Malmoe-Ulfven 0-2
I studion sitter man och beundrar HK Arslet som spelar så otroligt bra och tar fram jättechanser i bra lägen. Precis som de gjort hela serien - tar fram hemskt mycket jättebraiga lägen, mer än något annat lag.
Men de målar inte och så fortsätter de idag också.
Inte alls väntat att Alsenfelt skulle bli den vakt som släpper in flest mål inledningsvis. När Malmoe för några dagar sedan var upp till Karlstad och spöade Ulfven kände de sig starka och längtade efter att mötas igen. Men nu får de kanske upptäcka vad vi andra redan tidigare upptäckt, att...
Sven.Savage: Skåningarna verkar griniga och drar på sig utvisningar. Typexemplet är när vi får en tripping i slutet måste malmöiterna bråka och får också en tvåa. 0-2 men fortsatt nervöst
Lite rörigt är det att ha koll på vilken hockey som pågår och när. Har sammanställt nedre tabell för att få en bättre bedömning om det nu är möjligt att läsa den. Kanske lättare om man klickar upp den?!
Svanru: Vilken match! Sex perioder innan Bofors vann trots att BurkÖlen haft ledningen med 0-2 och 1-3 tidigt i matchen. Det var en grym inledning av semin och det blir spännande att följa de fyra lagen till de utsett vilken klubb som ersätter Pölsan eller HV i SHL.
Undrar om Ölen inte ångrar att de köpte in f d Apan ApWallson att dra skeppet? Samtliga f d apledare/tränare som gått till andra klubbar har ju misslyckats och fått sparken. Trots att de av Apan själv via det lokala apreklambladet ApPravda Norran och egna mediautsläpp av sekten förklarats ha de bästigaste tränare som världen skådat.
Svanru: Hej Svanru, och det är en viktig fråga du tar upp: Var finns Norrbotten?
För att definiera platsen vill man ju inte bli styrd av att någon byråkrat dragit några nya hitte-på-linjer på en karta eller att någon ointresserad despot i Moskva eller Fjollträsk kohandlat om någon gräns. Utan gå tillbaka till ursprunget.
Då får vi gå till 1300-talet för att få svar och då låg det till på det här viset. Norrbotten var i princip hela nuvarande Sverige norr om Ångermanland SAMT hela norra Finland ända ned till Vasa ungefär. Det innebär att större delen av dåvarande Sverige (som inkluderade Finland förstås) bestod av Norrbotten!
I slutet av 1400-talet beslutade man i Fjollträsk att den västra delen av Norrbotten skulle kallas för Västerbotten, medan den östra delen, öster om torneåälv fick namnet Österbotten.
Så var det ända till dess att att det misslyckade hovet nere i Fjollträsk inklusive den nye kungen - en fransk uppkoppling som valdes till kung av en berusad Riksdag i Örebro, som bjudits på fri sprit av fransmannen som dessutom lovat betala Sveriges statsskuld (det sket han i) - under och efter Napoleonkrigen slarvade bort halva Sverige dvs den östra delen till Ryssland i utbyte mot ett ovilligt Norge.
När Sverige därmed förlorat hela Österbotten fanns ju inte längre någon geografisk anledning till Västerbotten och man återtog det riktiga namnet Norrbotten för norra Sverige. Den sydliga delen av Norrbotten - med lång tradition av att gnälla - gnällde dock och fick då fortsätta kalla sig Västerbotten så de skulle knipa käft.
Vidare har det förstås funnits andra mindre viktiga indelningar i norr. Finska Norrbotten blev Vasa län och Uleåborgs län; Svenska Norrbotten blev Norrbottens län och Västerbottens län. Vidare kom både svenskar och finnar på att kalla de mest nordliga landsdelarna långt från kusten och bottenviken för "landskapen" Lappland eftersom områdena dominerades av samer (dvs innan gruvbrytningen i svenska malmfälten kom igång).
Men mycket av det där är kartstreck och hitte-på-namn man suttit i Fjollträsk och andra platser och hittat på under fem minuters konselj innan tretimmars lunch tog vid. Och det saknar alltså betydelse.
Norrbotten är naturligtvis vad det alltid varit. Den geografiskt dominerande norra delen av Sverige och Finland:-)
Och pojkarna Salming är förstås fina norrbottningar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Vi har ju släppt Gunler till Pölsan, Ilomäki till HV och Berguven Rautio till Pungen under säsongen.