Luleå HF

SHL · 119024 inlägg · 891 ämnen

Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Nu är det i alla fall 1-1 på Hovet. Luleås stenhårda damer har kommit igång!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Verkar som att zebran Ida också är släkt med någon i DamGården, liksom kommentatorn. Lite irriterande att såväl kommentator som domare känner att det är VårtGården, som de tycks behöva dia hela tiden.

Luleå har varit det bättre laget under andra perioden, men åkt på FYRA utvisningar på 8 minuter, vanligen genom att någon DamGårdare inte kunnat stå på rören när haft minsta kontakt, varpå Ida visslar "illegal hit" och tar ut lulespelare.

Fortfarande 1-1 och nu paus inför tredje perioden. Vi hoppas att alla fyra Luleåspelare kämpar bra under avslutningsperioden - de lär ju aldrig vara hela fem på isen samtidigt, om släktingen Ida kör vidare som hon gjorde under andra.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Luleå kommer 2 mot 1 och DamGårdsbacken kan inte konsten att släppa puckförande men blockera pass. Pass blir det, till Petra Nieminen, som har vidöppet och smäller in 1-2.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Slutminut på Hovet och då smäller Petra Nieminen in 1-3 och 14 sekunder senare pangar Josefine Persson in 1-4.

VårtGårdarna stod emot länge men till slut gick det inte längre. Mot våra ståldamer fulla av sisu:-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Och nu är det redan klart, som vi ser på Röglets hemsida:

– Jag är väldigt exalterad över att kunna välkomna Éric hem till Ängelholm och Rögle. Det är en toppspelare och en väldigt bra kille för vår grupp. Han kommer förstärka vår backuppsättning, säger Chris Abbott.

Grattis Ängelholm, Röglet och svensk hockey. Vi är alla vinnare när vi åter får se denne imponerande hårdskjutande back på svenska hockeyisar.

Att se hur suveränt pojkarna Abbott spanat upp sådana utsökta spelare från olika ligor och sedan säkra att de kommer in i staden, klubben och laget så ypperligt är något som får en att se på sportchefer/tränarkonstellationer i andra klubbar i ett helt annat ljus.

Tidigare tycktes de klubbor som hade pengar mest bara kolla in skytteligan och liknande från olika ligor, slänga fram de pengar som behövs och handla in. Vissa klubbar lyckades lite bättre typ Luleå från Finland och Allsvenskan. Andra som Nubben och kanske (aj, det tar ont att säga det) Lasse J fick spelare att trivas och gå in i klubben och laget. Läjkers tog det till en ny nivå genom att skickligare än andra verkligen leta upp guldkorn att importera över Atlanten. Och nu ser vi nästa nivå genom bottarna och det är härligt att se att allt inte bara är pengar i hockeyn utan hur mycket skicklighet och förståelse för hockey innebär.

Men, allvarligt talat. Visst var pojkarna Abbott enormt uppskattade i Luleå för deras hängivenhet och professionalism på isen, men vem hade kunnat ana att de i rollerna som tränare-sportchef skulle visa sig så otroligt skickliga? Bara att gratulera Röglet till att så duktigt begripa det vi andra inte begrep och frågan är snarast hur länge de får behålla dem. För nog skulle de kunna upprepa magin om de fick chansen och förtroendet i en NHL-klubb med tillräckligt bra visioner.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Bland det sjukaste jag har läst och nyheten är från ... ja gissa länet :-D
Uppladdat:

500x0-screenshot1.jpg


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Ja, det är tragiskt och man får hoppas att såväl djuret som kossan får stödterapi efter denna händelse.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Returer i tjämpiåns ikväll.

Läget för de svenska lagen:

Frölunda-Mannheim 2-1 tidigt i tredje perioden
Vilket innebär att Frölunda sammanlagt leder med 12-2
Frölunda får släppa in max 9 mål för att slippa förändring

Röglet-Zürich i slutet av andra perioden 1-1
Vilket innebär att Röglet har ledningen sammanlagt med 5-4
Röglet får inte släppa in något mål för att slippa förändring

Tappara-Läjkers i början av tredje perioden 3-2
Vilket innebär att Läjkers sammanlagt ligger under med 4-5
Läjkers måste sätta 1 mål för att nå förlängning.

Trottoaren-Klagenfurt efter första perioden 3-0
Vilket innebär att TrottoarKanten sammanlagt ligger under med 3-4
Trottoaren måste sätta 1 mål för att nå förlängning.

Sparta-Apan I början av tredje perioden 1-1
Vilket innebär att Apan sammanlagt ligger under med 3-5
Apan måste sätta 2 mål för att nå förändring

Ganska lika lägen där de svenska lagen behöver sätta / ej släppa in något mål till för att gå vidare.

Mest spännande i Scandal-i-Analium där Frölunda har vissa chanser att gå vidare.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
3,5 min kvar för Apan, måste sätta 2 mål
4,5 min kvar för Läjkers, måste sätta 1 mål
30 min kvar för Trottoaren, måste sätta 1 mål

15 min kvar för Röglet, får inte släppa in något mål

5 min kvar för Frölunda, får släppa in max 11 mål

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
24 sekunder återstår för Apan i Prag. Kanske de inte hinner få in de två mål de behöver?


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Räkna inte ut Apan! Nu har de satt 1-2 och behöver bara få in ett enda mål till för att nå förlängning. Och de har hela 22 sekunder på sig!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
mattias - 74: HÄRLIGT! TrottoarKanten behövde bara ungefär halva matchen för att hämta in 0-4 borta. Nu hoppas vi de fortsätter pytsa!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Nej, Apan lyckades inte på 22 sekunder och är därmed utslagna.

Strax får de sällskap av Läjkers som tog ut vakten men då satte Tappara 4-2 och nu bara 1,5 minut kvar.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Klagenfurt är griniga och drar på sig utvisningar hela tiden

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
7 minuter kvar i Ängelholm och Röglet har precis satt 2-1. Zürich måste därför sätta 2 mål för att nå förlängning.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
mattias - 74: Undra på det, gissningsvis räknade de med att vara klara efter krossen i Klagenfurt och att ni skulle svara på det här viset hade de inte trott vara möjligt! Kör på nu och ta hem det här!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Nu 5-0 för Trottoaren! Härligt!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Apan och Läjkers utslagna, Frölunda vidare-

Röglet har +2 mål, 5 minuter kvar men just nu box för Röglet.

Trottoaren har +1 mål, slutminut i andra perioden nu.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: 3-1 efter mål i tom bur. Röglet är vidare

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Zürich har ett bra lag, men oerhört svårt att komma till något mot Röglet äger spelet över hela isen och vinner med 3-1 och är därmed vidare till kvartsfinal mot Sparta. Jag tror att Röglet har mycket bättre chans mot tjeckerna än Apan, som inte kunde sätta emot tjeckhockeyn alls.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Charliejfz: Yep. Grattis! Till din fina stavningen av namnet på er klubb. Och...just det: till att ni går till kvartsfinal i Europamästerskapet!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Två lag utslagna, två lag vidare av de svenska lagen. Och då har vi bara kvar att följa TrottoarKantens sista period och håller tummarna för att de behåller ledningen mot Klagar-furt, just nu +1 för Trottoaren.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Ajaj, Trottoaren har dragit ned en del på tempot och då sätter Klagenfurt 5-1.

Drygt 13 min kvar att spela och nu är det helt lika 5-5 sammanlagt mellan lagen.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
6-5 (IDAG 6-1) 9 för Trottoaren, 7 min kvar, KLAG-enfurt just lirat PP och nu åker nästa trottoar ut,

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Mindre än två minuter kvar och nu 7-1 för TrottoarKanten efter ett utsökt mål a la Mats Sundin av Heineman, som satt tre idag. Och strax därefter sätter trottoaren även 8-1.

Vilken imponerandevädning efter att ha torskat 0-4 nere i Klagenfurt.

Nu får vi TrottoarKanten mot Frölunda i kvartsfinal om Europamästerskapet.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Konstaterar att det rört sig utanför hockeyns område idag och en konsekvens blir den att landet inte längre kommer att ha en sportminister med bakgrund att ha växt upp i klacken för Luleå Hockey. Det måste vi förstås beklaga utan att därmed göra någon bedömning av annat än det som avser elithockey.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Lite Champions-jidder med anledning av covid. Lukko Rauma vann första matchen mot Bolzano med 3-1, men kunde inte spela returen ikväll eftersom ett antal Rauman hamnat i covidkarantän. Så...CHL har nu avgjort det genom att utnämna Lukko Rauma som vinnare efter de tre spelade perioderna. Man kan förstås tycka en hel del om det, men man får kanske anta att ett sådant beslut redan tagits i förväg av CHL. Annars...

Nå, då har vi alltså lagen klara för kvartsfinalerna.

• Trottoarkanten-Frölunda
• Röglet-Sparta

• Tappara-Rouen
• München-Lukko Rauma

Mycket som tallar för att det blir en helfinsk semifinal och en helsvensk semifinal. Och en svensk vinnare.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Full SHL-omgång ikväll:

• Luleå HF-Brynäs IF
• Skellefteå AIK-Djurgårdens IF
• Örebro HK-Frölunda HC
• Växjö Lakers HC-IK Oskarshamn
• Linköping HC-Leksands IF
• Timrå IK- Färjestad BK
• IF Malmö Redhawks- Rögle BK

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Må bästa styrspel vinna ;-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Bäska droppar: Yep, eller bästa man-mot-man i kombination?

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja. Kan vi hitta något sätt att vikta det? Nja, tabelläget ljuger inte - detta blir en tuff match (denna också) för oss...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Bäska droppar: Vi får se, för själva är vi liiite upp och ned. Ci borde hå bra, men har emellanåt presterat sämre.

Det lär bli en fin inramning i alla fall. Se nedan för publiksiffran i förmiddags. Det har varit fullsatt eller näst intill i Delfinen sedan publik släpptes in i höstas!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2021-11-25-kl-163050.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Luleå har släppt laget nu.

• Lassi tar spaden
• Backparen börjar se bra ut; honka-lapistö samt själin-engsund är ju klara. Gäller Eriks partner och idag #44 medan sondäll kör 7e.
• linorna. Ettan och fyran enligt tidigare principer och det är tvåan och trean Bulan jobbar på. Idag får vi Einar Wolf och kOMAReK med Tyrre, medan Connolly går med Brännis och Andreasson.
Uppladdat:

500x0-ffdsrxvxeasdl0w.jpg


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Åh nej! Vi får de båda aprunkarzebrorna från älvsbynboden som domare i matchen.

Faktum är att domarna under hösten ofta hållit en hygglig nivå där de avstått hoppa in med tveksamma gissningsutvisningar, höjt nivån och låtit lagen avgöra matchen. Undantag FriSören-perssonen, som inte kan avstå från att kladda och spela duktig. Men låt oss hoppas att älvsbybodens bidrag till svenskt domarväsende håller nivå som de övriga.

Fast lite tveksam blir man, när man ser att Pölsan anmält att Linus Öhlund ska centra Pölsans tredjelina mellan Gunler och lill-Molin. Och att Björk går back i andra paret. Ser obehagligt ut.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Dom randiga ska vara med överallt!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Bäska droppar: Är tydligt. Hoppas de inte märks.

Dags för nedsläpp...NU KÖR VI!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Satan vilken hockeyorgasm! Orkestrerad av vårt nya kanonbackpar Honka och Lepistä och så firma Limpan-Shinnimin i slottet pass-skott kallt avrättat.

40 sekunder och 1-0 för Luleå!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Och efter sex minuter 2-0!

Det är Pontus Själin som klappar på ett långskott mot vakt som är helt oskymd. Men Själin vallar pucken på annan pölsa varpå den byter riktning och går in:-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Visst har Luleå varit det bättre laget de nio minuter vi spelat, men tycker väl att 0-0 eller möjligen 1-0 bättre speglat kampen.

Men vi har haft flyt och det tackar man inte nej till.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
3-0 och härligt nog är det Brännis, som behöver det, som får runda vakten och kallt lägga in trean.

Extra roligt att Connollylinan pressar högt och stressar pölsabackarna med puck i egne zon till de ger oss pucken. Härligt att få betalt för den Bulanhockeyn!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
PP Luleå nu!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Pölsan I box höll oss borta från målchanser.

Nu 5 mot 5 igen, slutminut, 3-0. Tyrre sätter in en monstertackling mot sarg och publiken sjunger!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Första perioden över, 3-0 för Luleå.

Tycker att vi spelat många sådana här perioder i år och ofta rejält mycket bättre, men ändå bara haft 0-0. Men idag gick allt vår väg och skönt för oss, tungt för Pölsan.

Stora skillnaden tycker jag att vårt försvarsspel i egen zon blivit utmärkt med rörliga backar som samspelar perfekt med perfekta pass mellan varandra någon tiondel innan Pölsans höga press kan påverka. Så vi fixar vår zon bra och passar till snabba vändningar mot en lång Pölsa. I motsvarande zon är Pölsans försvarsspel inte alls lika bra. Blir snabbt pressade, tappar kontrollen och vi blir framsläppta.

Första perioden klar fördel Luleå även om så stor ledning som 3-0 var oväntad. Nu är det ju det svåraste av lägen i hockey så vi får passa oss för andraperiodspölsan!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Håller med du! Idag är det mer skärpa i laget offensivt det märks när man på plats. Äntligen lite utdelning på chanser och tätt bakåt. Zebrorna ok så här långt

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Tills nu 🥸

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Osj02: Shinnimin ut, man undrar om älvsbybodens drag till dömeriet får bouns på Shinniminutvisningar?

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ensund är en riktigt gris! Fy fan! Samma visa varje match!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sportnisse: Säkert. Tvåsund med.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Älvsbyboden tar ut Engsund också, Pölsan får köra 5 mot 3.

Det ser ut som en inte alltför hård bultning mot sarg men pölsan blir liggande och Engsund tas ut för boarding.

Luleå klarar dock av såväl 3 mot 5 som 4 mot 5, mycket genom en vaken Lassi som rör sig snabbt och hinner stå i vägen för allt.

« · 2257528 · »