Lulekickan: Hmm..var det verkligen så jag menade? Vet faktiskt inte vad jag menade. Sitter och känner mig lite halvfebrig just nu, kanske är den där invärtes ilskan som börjar sippra ut genom huden och orsakar en fruktansvärd hetta.
Jag tror nog Dysso blir sur ifall de förlorar med 4-1 på måndag när du sitter i möte. Han som verkade så glädjestrålande idag.
Sven Savage: Tror inte det, då jag och Styfens brorsa varit klasskamrater på Mitthögskolan i Övik.
Tackar så mycket. Förstår att det inte är alltför muntert för dig heller. Men, ni får väl se till att ta snabb revansch nu på måndag. Kickan sitter ju i Coop under matchens gång om jag förstått rätt så det borde väl vara en garanti för seger.
Jomenvisst, de säger att de har 12044 överraskningar, men för vår egen del så räcker det så gott med ett tjugotal grabbar som lirar skjortan av göteborgarna.
Sven Savage: Jag tror att det handlar om något ganska ostyfvt och ofunktionsdugligt, och därmed är det väl på sätt och vis styfvt. Det kan väl inte vara så hemskt att lämna en Redogörelse. Hade jag hört historierna skulle jag förmodligen ha berättat dem för länge sedan. Annars måste det vara något väldans ruskigt.
Paddan: Albert redogörelse kanske involverar den Styfve? Eller så är det det den inte gör, utan snarare den ostyfve.
Ber att få framföra mina kondoleanser, Paddan, för förlusten med 1-0. Det måste kännas grymt tungt. Att förlorar med 1-0 i kempis, det kan vi intyga.
Men jag tror inte ni är körda för det. Zippers har säkert en del överraskningar att vänta, troligen redan på måndag. Liksom ett medelpaddanlag som lirar hemma...
Lulekickan: Jo, jag kan förstå att du var väldigt deppad efter matchen, men missa femhundra kronor... För egen del hade det varit ungefär som att missa en smärre förmögenhet. Jäkla otur att man inte hittat de där guldbyxorna, jag måste ha köpt fel färg eller så.
Lulekickan: Det är så himla långt för mig att ta mig upp till Luleå och försöka få honom att "tala ut" över en back med öl. Men, vem vet, om jag tar mig upp dit så kanske det går bättre för laget från "helvetet på jorden" så...
Men när vi är inne på fysionomier, passade jag också på att kolla in Styf, när jag ändå var där. Det var...intressant.
Hörde att han visades ut för otillåten utrustning ikväll. Det lät ju lite obehagligt, att matchen stördes av otillåtet styf-utrustad. Hoppas att det inte var den sängkammarsögde som hetsade Styf? kanske var det någon som löpte, TIKar emellan?
jahja, nu har jag varit där men tyvärr inte lyckats. I stället för en bild på sjögren har de på Timråsidan satt in en bild på en klassisk psykopat, som det verkar. En med desperat och cynisk blick, i kombination med ett öppet gap, i syfte att låtsas leende. Men den blicken lurar nog ingen. Tyvärr visar man bara ansiktet. Hade de helfigur skulle man skönja nallebjörnen i ena handen, och klyvyxan i den andra. Hoppas de tra bort det där misstaget snabbt, och ersätter det med en bild på den riktige sjögrenen.
El Maco: Ge dig, jag anser Chris vara hjärndöd, sedan får han ha hur mycket sänkammarblick han vill. Jag håller mig till De Riktiga Männen, och såna hittar man bara bland lulingarna.
Chief: Du som är tjej, blir du inte lite knäsvag av den Sjögrenska sängkammarblicken? Kickan är såld på Chris, det vet jag, och till och med Bulan föll pladask för honom.
Sven Savage: Personligen tycker jag nog att Strimma är en vackrare vision än Fredriks valhänta kärleksförklaring till Christian. Men vem kan klandra honom om han inte förmådde stå emot Christians mörka sammetsblick? Den man älskar, den agar man...;-)
Chief: Du har så rätt. Hockeypoesin. Den vackraste, den sköraste. Och nu talar vi ändå bara ord. men vi kunde lika gärna tala i bilder. Som när strimma passerade fem motståndare. Eller när fredrik uppfostrade christian ;)
Chief: Hrrrrm. För att undvika att bli utskälld av Ernie Eagle vill jag inte uppmana någon att skriva hockeypoesi i Evangelinetråden i Timrås gästbok. Istället återvinner jag min förstfödsling här om det är åkej? Den är ett halvår gammal men ändå dagsaktuell.
"Ode över de vikande publiksiffrorna i Kempehallen"
Chief: Mmm. Jag kan också se de bilderna När knoppar brista är det våren, när blomman blomma har sommaren kommit.
Knopparna tala om vårens rädsla inför det som komma skall, medan det om sommaren redan kommer. För oss lulingar är det idag snarast höst, den tid då det vissna och förtvivla, och man sakna det som aldrig kom.
Naturen, livet, och hockeyn, allt hör naturligtvis ihop, och det gör också det faktum att så småningom blommar det igen. Kanske redan på måndag?
Zoogin: Just det. Vi har fölorat mycket i det slutspel som följer elitserien. Men vi har vunnit ännu mer. Vi kan förlora, och vi kan vinna.
Timrå har aldrig förlorat en slutspelsmatch sedan elitserien startade. De har bara vunnit. De kan vinna. Men kan de förlora? Kan de komma igen efter en förlust?
Sven Savage: Givetvis kommer ni tillbaka, det har jag aldrig tvivlat på. Och givetvis har du rätt, när man värker som mest, det är först då man är kapabel att till fullo uppskatta och njuta av det solsken som följer på regn...
Det gör ont när knoppar brista, men se så vacker blomman blir!
Chief: Varför tänka enfald när mångfald finns tillgängligt? I hockey har jag aldrig någonsin varit pessimist. Jag tror alltid att chansen finns. Ibland har andra visat det mot oss, och ibland har vi visat det mot andra. Bäst kommer vi lulingar ihåg när vi lirade kvart mot warulfven för tio år sedan (det var bäst av tre då), förlorade första i karlstad, och låg under med 0-4 i tredje perioden i delfinen. Några veckor senare ledde vi finalen i SM med 2-0 i matcher.
Nejdå, inte pessimist, men däremot måste man låta deppandet värka och verka ut, bearbeta det som en kris, för att komma ut allt starkare än tidigare.
Sven Savage: Vill man vara lite elak här skulle man kunna svara O sancta simplicitas! Men nu är ju inte jag en elak människa, dessutom har vi ju redan konstaterat att ett visst mått av pessimism bara är nyttigt för själen. Nästan så jag blir lite avundsjuk på er, som kommer att få uppleva så mycken hejdlös glädje snart när kontrasten infaller. Men eftersom jag lovade Albert att vi skulle förkorta hans pina så är det väl lika bra att jag ger upp sådana tankar på en gång och får så lov att finna mig i att vi lallar vidare. ;-)
Lulekickan: Mmm, det har du nog rätt i. Du såg att jag startade Froza Luleå Alltid! på Forum, som för att bjuda in till en tråd där man kunde slippa det eviga gnället om hur kassa vi är. Till slut dök dock jossehananon upp, som vanligt, för att förklara hur värdelösa vi var. Jag uppmanade honom att byta klubb. Kanske jag skulle betala in honom i annan klubb i stället? Påminner om när pekka brukade skriva 700 inlägg per dag om hur bästigast styvbenen var.
Men, du. Det är det här vi vill ha, det här vi väntat på. Skulle vi bara vinna vore det meningslöst. Just genom att förlora, blir vinsten senare så underbar. Så kan man ta emot och omfamna även förlusten. Det hemska nu, är en förutsättning för det härliga sedan. Mitt totala neddeppande är mitt sätt att göra den kommande vinsten så överljuvlig som möjligt.
På August Strindbergs kors, stort och svart i trä på haga begravningsplats som jag ibland passerar, står ristat "O Crux Ave spec unica" översatt från utrikiskan till: vara hälsat kors, mitt enda hopp.
Idag bär jag mitt nederlagets kors så långt till golgata som jag orkar. För vår plats i himmelriket så småningom....
Chief: Såklart att vi är HS Allstars. Det bästa av de bästa, typ. Tråkmånsar göre sig icke besvär, i den här gb:n har vi kul och trivs med varandra. Vi är bäst!
Sven Savage: Det kanske vore läge att starta den där Äkta-Kärlek-tråden nu, kanske under rubriken "Tills döden skiljer oss åt", för att förklara att vi älskar och alltid kommer att älska LHF oavsett vad som än händer, och det tills döden skiljer oss åt. Oavsett vem som spelar i klubben och oavsett hur det går så älskar jag LHF lika mycket. Pojkvänner går alltid att byta ut, men favvoklubben? Aldrig. Kanske är det den enda äkta kärleken, den enda som verkligen varar för evigt. Jag tänker inte deppa. Visst gör det ont att förlora men för mig är Älsklingarna ändå bäst och kommer så alltid att vara.
Chief: Jodå, lalla på bara. Jag måste ligga i hårdträning, eftersom jag kommer att bli lallare om vi förlorar tre matcher till mot er.
En lustig sak med snacket är all blandning. I min vänliga lista har jag tio Fulingar, tre lallare och tre MooDooister. Rätt svårt att ogilla de man gillat före matchen. Det hela har en starkt hämmande effekt på möjligheterna att informera om precis hur orättvist det är att vi ovunnit.
Så får man i stället deppa, och då talar jag inte om att tycka "det var ju synd" lite i största allmänhet. Utan riktigt rejält djupdeppa...kan ingen sätta en skylt "Mesopotanien" på Sverige nu så bushen skickar planen till fel mål?
Lulekickan: OK...braattveta. Nyanserar den bild man fick av sprotsundquist, för att inte tala om drakens TT-info om målande i öppna burar. Ofta brukar man kunna finna bra kommentarer på Forum men ikväll är det mest bara stora deppartävlingen. Vilket det iofs är mellan mina öron också. Hur kan en verklighet, som bara för sju timmar sedan tedde sig ljus och vacker, bli så grymt schwarrrrt?
Vi kommer tillbaka, det gör vi allt. Men när det är dags att deppa skall det deppas Dep On Dep in...
Albert Hall: Första perioden däremot var det ju krig, och jag tyckte TIK såg klart störda ut då. Varför fortsatte inte Luleå att spela så? Orkade de inte? TIK kanske är bättre tränade än Luleå.
Sven Savage: Jag tycker egentligen inte att något lag spelade bättre än det andra. Chanserna var jämnt fördelade mellan lagen och oavgjort efter full tid hade varit mest rättvist.
På måndag vill jag se LHF spela hårt, ruggigt hårt. Det mäktar tikarna inte med och tar till fulheter så de får tillbringa matchen på botbänken istället.
Fan vad det gör ont, jag har inte ens lust att gå ut som jag hade tänkt.
Albert Hall: Man kommer ihåg året innan de gick upp sist. De hade väl 10-20 supporterbussar till varje match och i kvalet dominerade de läktarna när de spelade match i fjollträsktrakter. Nu blev det väl inte så många bussar, men det är nog bra folk hela bunten.
Har en massa skoj hyss för sig också, som det här med Lallarna och allt det hittar på på nätet, som t ex just hockeysnacket.
Kul att de är här som sagt. Mycket bättre folk än Apor-I-Kastruller med marknadsnizzar, firmor och annat dravel.
Det enda som är trist med den utvecklingen är att jag får se mindre lule i fjollträsk sedan aporna försvann. Och en liten detalj till. Den att timrå, till skillnad från aporna, kan spela hockey. Tyvärr till den grad att de är fräcka nog att spöa till och med oss...
Lulekickan: Tikarna var grymt trevliga! Verkligen kul i sportsbaren innan matchen. Sen var dom grymma i läktarmatchen också. Man kan bara bli imponerad av såna supportrar faktiskt.
Lulekickan: Nu är grymt deppigt, men det går över.
Trevligt att höra att lallarna är trevliga, och det är ingen skam att förlora mot ett lag som spelat bättre när man dessutom haft rådbjär som domare.
Hoppas att allt förblir vid det, med undantag för att lule skall vinna. Jag håller absolut med du. Tuffa till spelet ännu mer. Alltid rätt melodi för att plocka ned ett snabbskrinnande lag. Pumpa luften ur dem, mot sargar och vad som finns tillgängligt!
Albert Hall: Vi får väl tacka de trevliga TIK-supportrarna som gästade arenan i alla fall. Det var lika kul att träffa dem nu som det var senast de var upp, litegrann som om de vore våra syskon. LHF:s ledning är mycket nöjd med deras besök - det är sådant som gör att man blir än mer övertygad om att det enda vettiga är att ha det som vi har det, dvs att alla motståndarsupportrar är lika välkomna upp i barer och restaurang som lulingarna är.
Zoogin: Att Luleå slutade kämpa är helt fel. Däremot spelade man för komplicerat på slutet. Timrå kunde smart och enkelt styra bort spelet från egen zon.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Hmm..var det verkligen så jag menade? Vet faktiskt inte vad jag menade. Sitter och känner mig lite halvfebrig just nu, kanske är den där invärtes ilskan som börjar sippra ut genom huden och orsakar en fruktansvärd hetta.
Jag tror nog Dysso blir sur ifall de förlorar med 4-1 på måndag när du sitter i möte. Han som verkade så glädjestrålande idag.