Portello: Rätt bra matchanalys detta för att vara från en kvällstidning. Ett sakfel dock, slagsmålsungen sluatde inte alls i att två leksingar och en luling blev utvisade. Slagsmålsungen blev till tack vare en typisk leksandshuggning som som domaren blåste för på en gång. Sen kvittade han slagsmålsungen. Dålig stil av Leksand att gnälla på domaren efteråt. jag brukar av princip inte kritissera domare men inte var det då nån fördel lule i den här matchen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Ett sakfel dock, slagsmålsungen sluatde inte alls i att två leksingar och en luling blev utvisade. Slagsmålsungen blev till tack vare en typisk leksandshuggning som som domaren blåste för på en gång. Sen kvittade han slagsmålsungen.
Dålig stil av Leksand att gnälla på domaren efteråt. jag brukar av princip inte kritissera domare men inte var det då nån fördel lule i den här matchen.