Inlägg: 1540429
Svarskommentarer
Fan, Schtan får PP vilket nästan ser ut som en taktisk variant för Luleå, eftersom de fem forwards Schtaan ställer upp med, druttar bort puck gång, och först får Abbott-Vikho friläge, sedan en gång till med Hirso, men de målar inte.
I stället ett långskott från Schtaan och i kalabaliken som följer har JG puck mellan ben, bakom handske, men den ser inte blockerad ut ut. 0-1.
Strax efteråt ska Frallan flippa cross men Schtaans spelare lyfter klubban, träffar puck pch får friläge - fintar ned JG och hänger enkelt 0-2!
Efter 4,5 minut får Bellman friläge från blå men denna gång räddar JG.
Usch, vilken start. Samtidigt har Luleå haft två stenhårda höga skott som den jäkla markussvensson tagit i plocken! Usch!
0-2 under omedelbart, fast det kunde stått 2-0 efter våra gratischanser. Men Schtaan effektivare framför mål, precis som varje gång vi mött dem i år.
Finns bara ett: vi måste kämpa ner Schtaan. Inledningsvis ser det tvärtom ut som att det är Schtaan som kämpar ned oss. Men så har det varit i de tidigare matcherna också, inledningsvis.
KOM IGEN NU. LULEÅ! MUSKLER OCH FART!
Busen Tömmernäs - som är orsaken till all Olausson med lätt hjärnskakning står över idag - åker direkt ut för Köplustan varpå Växjö Lakers tar ledningen med 1-0 efter en minut.
NU KÖR VI I DELFINEN!