Luleå HF

SHL · 122139 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1601186

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Helsicke så stabil Berguven blivit i målet! Om man undantar "Bellissimo-silen" han släppte för några matcher sedan är han annars otroligt säker hela tiden numera och i stort sett bara omöjliga mål sitter. Faktum är att man är inte ens nervös när motståndarna får klappa till bara Rautio ser pucken. 

Jahaja, Luleå får PP igen. Med hänsyn till hur det såg ut förra gången tror jag Tommy Jonsson är nervis nu...


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, man borde ju sedan alla dessa år och matcher veta att man aldrig kan räkna bort Pölsan.

Men allvarligt talat känns det redan avgjort.

Det ser nog ut som att det är en hockeymatch men efter Pölsans imponerande hjältematch mot Schtaan senast och med NIO (!) spelare borta är det en nivåskillnad som innebär att man åker på utvisningar och väl där en riktigt änglig box vilket förstås är livsfarligt att bjuda Luleå på.


Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage