Luleå HF

SHL · 122127 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1618143

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Ja, det fanns både en West och en East, den ene med förnamnet Red Tags ett tag men då klagade Red Tags (det riktiga) ;-)

Jaså, Mattias-74 är OK? Jag har nog j-s med honom någon gång med anledning av Trottoarkanten. I hockey är jag också långsint och glömmer inte hur Sigge Svensson och andra i slutomgångar när de själva är borta från slutspelet, i ilskan över att få stryk av Luleå, passat på att bakifrån med klubban fimpa knän på Vaclav Burda och Jiri Kucera, därmed förstörande slutspelet för Luleå...

Djurgårn slår Rögle 5-3, Gnaget slår Malmö 2-4, Öret slår Gurkan 2-5. Efter sex omgångar har vi nu

1. Öret 13p
2. Röglarna 10p
3. Djurgårn 9p
4. Malmö 8p
5. Gnaget 7p
6. Gurkan 7p

Gårdarna har steppet upp och på lördag har vi Röglarna mot Styvben. Bortaseger då och de har tagit andraplatsen. Men fortsatt rätt jämnt i serien och nästan vad som helst kan hända.


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Det var helt okej för East att bara heta East för ärligt talat var det självvalt för det kändes som ett coolare namn då det begav sig. : )

Ja, om jag inte minns helt fel så brukade väl Tröttoaren (så hette ett hak i Jönköping på min tid där förresten) passa LULE ganska bra, eller? Hur som helst kan jag försäkra dig om att M -74 är en resonlig snubbe med bas i Uppsala.

Den där jävla kvalserien ja... Gav upp hoppet i Malmö vid 1-4. Hade det på känn. Allting inom sportens värld går bara åt h-e numera. Jag skulle kunna skriva en riktigt lång lista över allt som gjort det (efter Bajens sköna bandyguld i fjol alltså).

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Schleffte och media har ju i omgångar sedan förra våren, då Pungen förlorade med 1-4 mot Schleffte medan Luleå och Pölsan åkte dit med 0-4, påstått att Pungen är deras ende konkurrent. 

Nu får vi se. I serien har dock Schleffte tagit 13/15 pinnar av Pungen, men det var ju då det.

Liksom Läjkrarna har tagit 14/15 av Warulfven...


Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage