I slutet av andra perioden testar Apledarna att släppa in Wildingen igen, ett naturvidrigt projekt och precis som förväntat går det käpprätt åt helvete. Widing missar återigen sargen och pucken går olyckligtvis in i Helsingfors mål. Ridå!
Nu blir det räfts och rättarting i Apans omklädningsrum när Bagdad-Bob ska skälla ut porr-mustaschen Widing som tolalt havererat och ramlat in 2-0.
Men Gudars Skymning vilken Aponanist som SHL satt in att kommentera matchen! Halvdana insatser av apor vevas upp som vore de århundradets vackraste, varje Apas familj in till fjortonde led och 111te tremänning vevas ut i tron att någon jävel bryr sig, Apschtaan hyllas som vore det fråga om Acapulco!
Om jag inte haft otur att ha hört Fehlmans vidriga stämma tidigare skulle jag tippat att det var han.
Nu slår jag av ljudet!