Luleå HF

SHL · 117684 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1629655

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

I slutet av andra perioden testar Apledarna att släppa in Wildingen igen, ett naturvidrigt projekt och precis som förväntat går det käpprätt åt helvete. Widing missar återigen sargen och pucken går olyckligtvis in i Helsingfors mål. Ridå!

Nu blir det räfts och rättarting i Apans omklädningsrum när Bagdad-Bob ska skälla ut porr-mustaschen Widing som tolalt havererat och ramlat in 2-0.


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Helsingfors gör ett helt korrekt mål och ställningen är 2-1 - matchen är vidöppen!

Men så hoppar en zebra fram och tycker att han har blåst av innan Helsingfors målar - en blåsning som bara han själv hört.

Jahaja. Jag tyckte väl att det var underligt att Bagdad-Bob bara köpt spelare från sju olika länder denna silly, när nu Apklubben påstods ha så välfylld kassa.

Men nu inser man att det finns fler fickor som ska fyllas.

Uppenbarligen går det att bli rik som hockeyzebra idag.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hmm, på repriserna hörs signalen efter det pucken gick i mål...Helsingfors rånades på ett mål i mina ögon.