Luleå HF

SHL · 117713 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1694097

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag funderar på Apans vara eller inte vara i Champions.

Förra året sankades Apan högst av alla lag vid lottningen, vilket inte alls var bara Apans förtjänst, utan till viss del av den konstiga princip som används att kolla hur olika länder lyckats i VM/OS senaste fem åren (vilket Apan inte har något att göra med).

Nåväl, som följd av det lottades de till enkelt motstånd. I gruppspelet imponerade de inte speciellt men lyckades komma etta eftersom IFK Helsingfors klantade bort en pinne borta mot danska Sønderjyske.

Sedan var det i åttondel och fick som följd av rankingen gynnsamt utgånsläge. Väl där utklassades de borta mot JYP och låg under med 5-1. Tyvärr la JYP av då och lät Apan gå upp till 5-4 innan matchen var slut. Hemma i Apschtaan hade Apan råflyt och fick in ett vinstmål just i slutet, vann matchen och det gick till straffar där Apan flytvann.

Samma visa i kvartsfinalen. Apan vann och förlorade mot Pungen och det avgjordes igen på straffar varpå Apan flytvann.

I semin ville Apan göta om detsamma men orkade inte stå emot Luleå hemma och fick bara oavgjort och sedan piskade vi Apan hemma.

Sammanlagt gick de alltså till semi men som synes till stor del pga flyt. Med sportslig rättvisa skulle de åkt ut redan i åttondelen, eller senast i kvarten men det var förstås kul att få spöa eländena.

Sammantaget får Aplaget delta utan att ha betalt en spänn för det, följer upp det med att snacka skit om turneringen, och dessutom äcklar de sig att flyta ända fram till semi innan vi krossar dem. 

Grejen är den att i sextondelen i slutspelet tror jag inte det finns hinder att möta lag från samma nationer, däremot lag från samma grupp. 

Ifjol var det sju finska och fyra svenska lag som gick till åttondelsfinal + 5 övriga.

I år går 32 lag till sextondel, varav max 8 svenska och max 8 finska. Så risken att råka på riktigt svårt motstånd är förstås mindre, och kommer man etta i gruppen betydligt mindre än så; kanske ingen alls.

Om Luleå går till slutspel, kanske vi inte kan ta förstaplatsen och hamnar då som tvåa i läget att vi nästan säkert får ett svenskt eller finskt lag i åttondelen. 

Sammantaget är jag grymt less på alla jävla flyt och rankingfördelar aporna fått.

Det enda positiva är att OM vi går till slutspel är vi garanterade att inte möta Lukko Rauma. Men skulle Luleå komma etta innebär det en liten risk för Apan att de i stället får möta Lukko Rauma, och det redan i sextondelen alltså.

I så fall är risken stor för Apan att de krossas av Lukko och sparkas ut redan i sextondelen. De skulle jag inte ha något emot. Ett lag som snackat så mycket skit om vår Europaturnering slipper jag gärna. Och nästa år lär vi slippa Apan överhuvudtaget.

Den chans de har att få snika sig in i vår fina turneringen är friplats, genom att antingen vinna SM eller grundserien, alternativt i dessa båda släppa max ett lag av följande framför sig: Växjö, Öret, Pölsan, MooDoo, Rögle, Malmö och Karlskrona. Vilka ska vi hoppas på?

Ja att Växjö piskar Apan räknar jag med. Då behövs det ett lag till. Någon av de andra borde väl klara det? Så slipper vi Apan i nästa CHL:-) Och så kan Apan sitta och lyra mot Teg och Byske och andra storheter och dilla om att "eftersom Vladivostok och andra KHL-lag inte är med i CHL tycker vi att Byske Open är en större och viktigare turnering."

Redigerad kommentar


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Dessutom, efter att Apan i gruppspelet vunnit hemma mot IFK Helsingfors genom ett flytmål de behövde, på väg hem från match hoppar en apsupporter på en man som har en Burkölenhalsuk på sig; snor halsduken och eldar upp den. Till detta har han även hotat folk på facebook. 

Som följd av detta döms nu apsupportern till fängelse!

Är det till sådana supportrar som den idiotiske brännvinsjournalisten Fehlman riktade sig, när han förklarade "STANNA HEMMA, IDIOTER!"?

Nejdå. I sektmentalitetens Mecka blundade Fehlman för all idioti som apsupportrar ställde till med men skrev sida upp och sida ned om vad andra supportrar gjorde, ja t o m att han vanligen hittade på vad de skulle ha gjort eller vad ledare för andra klubbar gjorde. Fyfan!

Nå. Det är inget tvivel om att det är det hat som Apan och Apföreträdare sprider som är orsak till att apsupportrarna beter sig så illa att de måste kastas i fängelse; något som det är tveksamt om det verkligen inträffat i landet för någon annan supporterfärgad åtgärd.

Men apan påstår sig ju vara bästigast och nu vet vi på vad...