Malmö FF avancerade ikväll till Champions League och tillhör nu de 32 lag som får spela om titeln Europamästare. Som belöning till Malmö för att man är med får man 134 miljoner kronor. Med chans att få ännu mer, skulle man gå längre.
En klassisk apinställning till Champions Hockey League är att "ni ska göra som sparkbollen" då blir det bra.
Javisstja. Sparkbollen i Europa lirade "Europacupen" från 1955 fram till 1992 då man böt namn till Champions. Men det var från början en tävling som inte var speciellt uppmärksammad men efter att ha fortsatt år efter år har man efter sextio år nått fram till den fantastiska succé man idag har.
Hockeyn får börja krypa innan den kan gå och det är vad europeiska hockeyförbundet och samtliga nationella förbund insett. Och de lär knappast ändra sig för att det sitter några avundsjuka apor i Apschtaan och snackar skit om tävlingen utan att korrekt ha begripit varför det är som det är.
En tävling som organiserades enbart av förbunden där bara mästarlagen från varje land fick delta kördes 2008-2009 (Zürich blev Europamästare trots att KHLs två bästa lag deltog - ha ha, vad sa ni nu då, KHL-runkare?) och begravdes 2010 då det var en ekonomisk katastrof.
Genom 26 Europeiska toppklubbars frivilliga satsningar på miljoner för varje klubb har en ny Europaturnering etablerats och den kan lyckas nå hela vägen och så småningom etablera en turnering liknande sparkbollens, även om de ekonomiska villkoren aldrig kommer att bli desamma. Men någonstans måste man börja.
De 26 klubbarna och alla förbunden har kommit överens om att bjuda in mästarlag från alla ligor och att dessa får delta utan att de betalt ett rött öre från det.
Eftersom hockeyn är så liten skulle en "champions" för bara mästarlag vara en mycket liten turnering som i princip kunde avgöras under en långhelg, eftersom hockeyfamiljen inte är större än så (om man inte även bjuder in mindre framträdande nationer - men då gnäller ju aprunkarna över det "blåbärslag" "Kalle Anka-turnering).
Nu har hockeyn valt att bredda konceptet och bjuder in 5-8 lag från de största hockeynationerna och färre från de små, som dock får vara med. Bland dessa nu 42 lag ingår de 26 klubbar som grundat hela skitet och satsat 50-100 miljoner av egna pengar för att det ska bli av.
Då ska man betänka att dessa 26 klubbar ÄR toppklubbar i Europa och skulle man bara bjuda in de 42 bästa klubbarna, skulle dessa 26 i stort sett kvalificerat sig ändå.
Men något måste man acceptera för de arrangörer som gör detta möjligt. I överenskommelsen gäller detta bara tre år och sedan får man se hur man gör. Det kan ha hänt mycket och förhoppningsvis bl a att KHL som hela tiden bjuds in äntligen beslutar delta.
Och att arrangörerna får extra bonus för att de gör något möjligt som annars inte skulle ha skett, är faktiskt inte det minsta konstigt. I sparkbolls-VM har alltid arrangörslandet fribiljett och till OS kan arrangörslandet relativt enkelt ha ett omfattande deltagande.
Nej, det är bara att beklaga att lag som Apan, som tacksamt tar emot gratisbiljetten och absolut vill delta i den turnering som andra betalt för att den överhuvudtaget ska komma till stånd, genom ledare och supportrar ska sitta och snacka skit om tävlingen.
Det är sant att Luleå Hockey äger ett par % av tävlingen och det är sant att jag som medlem i Luleå Hockey äger någon knapp promille av Luleås andel i tävlingen.
Så i princip är jag delägare och borde ha all rätt att göra min röst hörd. Då vill jag säga att den klubb vars ledare och supportrar som snackar skit om min turnering.... de vill jag förbjuda deltaga. De kan i stället lira matcher mot lokala lag. Som byske och SK Lejon.
Och så kastar sig vinfyllot Ulf-Ture in i debatten och förklarar inte oväntat att det var den som ägde halsduken som var skyldig; inte den som stal den och eldade upp den, som Svea Rikes Domstol nu hävdar och skickar brottslingen i fängelse.
Ingen är förvånad, förstås.
Snart kommer väl hatbrottslingen Ulf-Ture ut ur hatbrottslingsgarderoben, utan filter för åsikterna, och förklarar att det är "förståeligt" att bränna ned flytingförläggningar, kyrkor för vissa religioner, härbärgen och andra "misstänkta" tillhåll för kvinnor och så vidare till dess han, frenetiskt uppeldad, som tidigare förklarar att vi ska alla hylla Breivik, hela Norges man!
Jojo.
När kommer Apklubben att kalla till presskonferens och lägga en pudel och be om förlåt för att man stött och bidragit till en självgodhet och ett hatarbeteende från brottsliga "supportrar" som brännaren och vinfyllot?
Det är hög tid för det, om de ska kunna rädda vad som räddas kan.
Samtidigt kan de ta mig fan be Anders Forsberg om ursäkt och ge honom den Gludmedalj han förtjänat.