Luleå HF

SHL · 117736 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1707649

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Nu har jag blivit en så viktig person i apforumet att jag förärats med en helt egen tråd. Där ska jag tydligen hålla till om jag vill gnälla. Tydligen tycker Humle och Dumle därinne att det inte gnälls alls i deras forum utan gnället ska få en egen tråd, speciellt då jag inte är kapabel att skriva hockeyrelaterat. Det hockeyrelaterade står ju fyllot för, det vet vi ju sen länge.

Funderar på om jag ska ta vinfyllots inbjudan på allvar och hålla låååånga gnälliga monologer där? Hade du nu inte vägrat att skriva i deras forum hade du så klart varit välkommen hem till mig. Till min egen tråd. Där man kan skriva av sig...

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Har sett att du varit hygglig att av och till vara hyggliga att rätta till Apsanningar och andra missuppfattningar på Apsidan och för det får du förstås bara skit.

Vinfyllot Ulf-Tures ambition är förstås bara att jävlas med folk och synd att han av någon anledning fått för sig att göra det på en hockeysida eftersom det knappast har något med saken att göra; han kunde lika gärna sitta på en filateli-sida, My Little Pony Homepage, Nya bakningsrecept eller Sidan för klippning av pudelsvansar. Men spänningen, intresset och känslorna inom hockey är som en sockerbit för flugorna av vinfyllokaraktär.

De hoppar på sig och mig för att vi säger sanningen men de går ju lika gärna på alla andra som ids bry sig om dem t o m Apsupportrar är måltavlor för deras dravel.

Är det några som behöver en gnälltråd, nej, ett gnällforum är det förstås vinfyllona själva eftersom det är det enda de pysslar med. När de någon gång skriver om match märks det tydligt att de vare sig varit där eller ens sett den på dator eller TV utan som "bäst" läst lite i Aftontrasan eller liknande. Och naturligtvis skriver de bara den skit om matchen de kunde gjort utan att den ens spelats.

Däremot verkar de gödsla pengar för att se Luleås och Pölsans matcher på datorn då och då. Detta för att kunna pyssla med det de vill i fråga om hockey: inte att följa eget lag utan annans för att håna och hata.

Varför går de inte på apmatch i sektens aptempel? För långt bort, påstår de, och vinfyllot Ulf-Ture som sitter i Piteå har förstås bara 6-7 mil till Apschtaan men tydligen är det för mycket. För allvarligt talat: hockey vare sig kan de eller är de intresserade av.

Såg att du fick en "gnäll"-tråd i present. Det är ju falsk varubeteckning. En "sannings"-tråd vore bättre beskrivning för de inlägg du vänligen placerar på apsidan för att lyfta nivån som antagligen är Hockey-Sveriges sämsta.