Luleå HF

SHL · 122128 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1709374

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Sven (och Yoda), när jag läser era alster då ni oförtrutet attackerar varandra, så kommer jag osökt att tänka på en gammal kär serie i tidningen Mad, "X & Y" eller "Spy vs. Spy" som den heter i original.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7827}: Ha ha! Den var rent klockren...X & Y...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7827}: Jo, jag håller delvis med dig. Har för mig att det var den vitklädda spionen som vanligen räddade sig ur knipan genom insiktsfullt och genialt planerat motdrag.

Det jag ohåller med om är att de två i William M. Gaines' magazine var hyggligt jämförbara medan vinfyllot Ulf-Ture i jämförelse med mig, och varje någorlunda hockeykunnig person, blir mer som den lilla kycklingen Woodstock jämfört med tidernas mest tunga snubbe Joe Cool alias Snoopy av Charles M. Schultz.

Vilket leder oss fram till frågan varför alla föredrar ett middlename med initialen M?

Sven Middlenamn Savage?

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage