Luleå HF

SHL · 122128 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1709660

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
För övrigt vräker Apan ut informationen om att "Nu är Divan Rit-Ola" snart spelklar.

Och det när julförsäljningen redan kommit igång i affärerna.

Jag har ju svart på vitt att när Ap-Brutus köpte in en korsbandskadad spelare var det en dumhet i klass med när han betalade halvdansken Sörensen för en hel säsong i fjol, medan Sörensen spelade kort och latare sig med en gipsad handled större delen av året. Nej, icke då, menade vinfyllon och andra apor för det hade Ap-Brutus intygat att Divan Rit-Ola skulle vara fit for fight när säsongen startade och Apan bjöd upp till fiskdamm och annat mången i Aptemplet.

Men hur blev det? Nu passerar vi halva november och divan har hittills inte ens varit på is. "Mästervärvaren" Ap-Brutus har gjort det igen. Men han behövde inte sakna den miljon han troligen tryckt i divans hand under bordet. Den har han ju redan tjänat in när Apan sade nej till damlaget. Äsch. Förlåt. Jag måste ju lita på vadAp-Klockare sade: Vi sade inte nej till damlaget, vi sade bara nej till Riksserien. Genom att lägga ned damlaget...

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Anaheim-Oilers 37-27 i skott. 3-3 efter full tid.

I övertidsperioden efter en framstöt mot Oilers mål, beslutar Oilers-vakten Anders Nils Nilsson att inte blockera pucken.

I stället slår Nils ett långt pass till en Oilersspelare som går fri och sätter 4-3.

Assistpoängen till Nils på vinstmålet:-)

Drygt 91% räddningar på Nils jämfört med 85% för Anaheims Frederik Andersen (som dock är mycket lyckad i NHL, har i snitt 93% i år).

Återigen en utmärkt insats av Nils som dessutom levererar det pass som avgör matchen!

Man blir glad.

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage