Sven.Savage: Det var ett underhållande slut på en för övrigt rätt seg historia detta för mig åtminstonde
Men satan vad glest det var på läktarna när de visades i bild. Siffran som publiceras som publiksiffra stämmer säkert vad gäller biljetter, men på plats knappast.
Trodde faktiskt intresset var större, men man har väl blivit smittad av att läsa här inne och dina brinnande monologer om turneringens storhet och hur alla brinner för den i norr
eltifoso: Jo, det är svårt - åtminstone för mig - att intressera mig för hockey när två andra lag än Luleå spelar. Brukar tänka på en finalmatch för ett antal år sedan då jag blev bjuden att sitta på bästa plats Djurgårn-Warulfven och jag höll på att somna;-)
Är det ens eget lag som spelar kan t o m en lobb ut från egen zon vara extremt underhållande:-) Det är hockeyns natur för oss supportrar förstås.
De menar ju att drygt 4000 hade biljett till matchen men det var förstås färre. Hur som helst försöker vi jobba för att det CHL som vi, Ulfven och andra står bakom ska utvecklas att bli ännu mer intressant för många men visst tar det tid.
Javisst var Vrake fin. Vi tog ju in honom i fjol men det har mest blivit Asplöven för honom men efter dagens match hoppas jag att han får bli kvar ett tag och permanent om han fortsätter vara så bra. Tycker att vi nu har fungerande centrar i Wally, Grana, Mastomäki och ser Vrake och Legacé kan vara den fjärde. I stället för att vi skolar om en vinge till den center som inte fixar det defensiva jobbet utan bättre låter honom sköta den enklare checking en vinge ska sköta plus söka upp platser där hans fina skott kan utnyttjas.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men satan vad glest det var på läktarna när de visades i bild. Siffran som publiceras som publiksiffra stämmer säkert vad gäller biljetter, men på plats knappast.
Trodde faktiskt intresset var större, men man har väl blivit smittad av att läsa här inne och dina brinnande monologer om turneringens storhet och hur alla brinner för den i norr
Den nya förmågan Vrake var en positiv överaskning
Trevlig kväll