Luleå HF

SHL · 122127 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1733072

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: He he, du har så rätt. Jag kanske borde finna ett tydligare begrepp, speciellt eftersom pungar som regel inte väntas på damer. Men det finns ju en motsvarighet. De strukturer som i fosterlivet utvecklas till pung, differentierar hos de som blir damer till Labia majora. Det vore kanske tydligare att använda det namnet.

Finalen om SM i damhockey liras mellan Luleå Hockey och Labia majora. Luleå vann ju tidigare Riksserien på lika poäng men bättre målskillnad än blygdläpparna...

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Såg att Apan slängde in en massa junis no names i laget i matchen borta med Öret i lördags och torskade inte oväntat.

På tisdag blir det väl samma visa då Apan möter HV.

Apan skiter ju i resultaten eftersom de redan vunnit serien. Däremot kan man undra om ligans övriga lag tycker att det är osportsligt av Apan att släppa extrapinnar till Öret och HV.

Vilket lag drabbas?

Det är ju ganska tydligt. Drabbade är Pölsan, som nu riskerar passeras av såväl Öre som HV och skulle det ske innebär det att Pölsan får möta Djurgårn eller Läjkrarna i åttondelsfinal. Betydligt svårare då att ta sig vidare till en kvartsfinal. Men Apan är förstås glad om man kan eliminera potentiellt farliga konkurrenter.

Sportsligt, Apan.

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage