Luleå HF

SHL · 122127 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1737540

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu försöker Ulfven trycka på, dumpa ned puck, sätta press på våra backar. Men det är imponerande att se hur väl vi hanterar det.

Och speciell njutning när det är Melart som är den back de ska sätta press på. För då vågar ingen Ulfv gå på honom och Luleå får alltid ut pucken. Ulfvarne har försökt gå i närkamp tillräckligt många gånger nu för att inse att det är som att försöka attackera en bergsklippa och nu törs de inte längre.

I vilket fall har det senaste minuterna blivit allt mer tryck mot Lassi eftersom Warulfvarne gått över till desperationshockey. Nu gäller det att Luleå fortsätter lira säkert och inte krymper ned för att tillåta Ulfvarne få chans på chans.

KÄMPA PÅ, LU-LE-Å!

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
HELVETE!

4.52 kvar och Warulfven ligger under med skotten 9-0 i perioden och plötsligt kommer Gulashelvetet lös i slottet och drar sig fri, sätter 2-1!

NU JÄVLARS ÄR DET NERVÖST! Ett mål till så har Warulfven kvitterat. KÄMPA, LULEÅ!

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage