Trevligt att se en Skelleftepojke med Apspaden i Elitserien SHL. Det har ju bara hä'nt en gång förut, när pensionär Backlund fick några minuter i våras.
Även om nu Lindvall är utbildad av Sundsvall, Timrå, MooDoo Tingsryd, Almtuna och Riktiga AIK.
En MONSTERTACKLING av Jaros på en liten Apa och publiken är minst sagt nöjd:-)
En 175 cm Apa som nog inte törs vara så pigg i fortsättningen. Inte heller övriga små-Apor. Vill minnas att det var med fysiskt spel vi vände "vänskapsmatchen" i augusti, då de små rosenstjärade apjunisarna ville slippa möta Stora Starka Luleå och fegade ur totalt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Även om nu Lindvall är utbildad av Sundsvall, Timrå, MooDoo Tingsryd, Almtuna och Riktiga AIK.