Sven.Savage: Tack Sven. Att vi/ni skulle ha cirka 20 pinnar ner till 7:e plats för några månader sedan kunde vi nog inte drömma om eller hur. Nu har ni lärt er läxan att inte lämna hungriga Ulfvar att bita er i rôva vid uppspel. Gratulerar till ert SHL rekord i antalet raka vinster på bortaplan.Briljant Det var ett rekord vi kanske hade men ni är mycket välförtjänta och det lär bli svårslaget. Oavsett hur det går i lotteriet med slutspel har båda våra föreningar presterat lååååångt över förväntningarna. Lycka till och så ses vi finalen om gudarna vill.
Svanru: Tack, det var fint sagt. Det var länge extremt jämnt mellan många lag men våra båda lag avslutade starkt. Svårt att glömma att när det gällde som mest vann ni mot oss hur rättvist som helst.
Kanske får vi en ny chans om 40 dagar när finalspelet inleds.
40 dagar...
Jag vill minnas att det var någon som föll, men återuppstod 40 dagar senare. För ungefär 2000 år sedan. Ingen dålig liknelse för den väntan som nu tar vid.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nu har ni lärt er läxan att inte lämna hungriga Ulfvar att bita er i rôva vid uppspel.
Gratulerar till ert SHL rekord i antalet raka vinster på bortaplan.Briljant
Det var ett rekord vi kanske hade men ni är mycket välförtjänta och det lär bli svårslaget.
Oavsett hur det går i lotteriet med slutspel har båda våra föreningar presterat lååååångt över förväntningarna.
Lycka till och så ses vi finalen om gudarna vill.