Blister Brigade: Yep, jag har för mig att klubben förklarat att de avvaktar domstolens beslut för att därefter ta ställning.
Stor skillnad jämfört med en annan klubb som endast ställde över sin supertalang en CHL-match någon dag senare, när denne varit ute på schtan och röjt bland kroggäster och krogvakter vilket ledde till att han fick finkas för att sova ruset av sig. Lärpeng, tyckte ApPea och gjorde inget mer.
Blister Brigade: Ingen här inne har försvarat kriminellt beteende. Om det är den vi tror det är så är det upp till domstol att besluta om eventuellt straff om brott kan styrkas. Efter det hoppas jag att föreningen (om det är klarlagt att brott skett) vidtar lämpliga åtgärder. Men det verkar Blister som den enda gång du skriver något så är det kritik mot Luleå. Prata gärna om t.ex hockey istället?
Men vill du fokusera på det runtomkring så kan du gärna komma med en kommentar om de saik supportrar som är åtalade för misshandel av en tonåring som jublade när Luleå gjorde mål. Synpunkter på det?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Inte konstigt att man kör försiktigt när man är i lule och jobbar, man vill ju inte bli prejad av vägen! ;)
Och konsekvensen!!
Aktuella klubben flyttar så klart omgående upp spelaren i första kedjan och fansen sjunger hyllningssånger!
Hahahaha