Sven.Savage: Det var faktiskt trots att vi förlorade, ganska häftigt att slutspelsrekordet i tid, slogs.
Dock förstod jag att avgörandet i den sjunde perioden skulle komma ganska snabbt. Nu blev det tyvärr, men föga förvånande Skellefteå som drog det längsta strået. De har ju hur man än vänder och vrider på det, avsevärt mycket skickligare avslutare än vad vi defacto har... Gällande det råder det tyvärr..... ingen som helst tvekan!..
Tyvärr får vi nog nu tillstå att hoppet om en final, till i.a.f. 90% sannolikhet nu är ute. Det anser i alla fall jag....
Sven.Savage: kul med jämna matcher och kul med rekord. Nu har ni den längsta matchen Vi var först att vända 0-5 till seger Rögle var först att vända 0-3 i matcher till seger
Blir det månne ännu fler rekord detta underbara slutspel?
Osj02: Jo... och nu är det återigen "andraperiodshockey" d.v.s. långt till bäst och farligt att bli fast i zon.
Nu är det frekvent räddningar av Ward, följt av icing och Luleå får inte byta. Fyra icings i rad nu?
Ge oss en omaka-Bromékontring nu, tack!
Nu ligger oscarlindberg på isen. Alla apor ropar på utvisning på Ponta. Det är mer eller mindre ett fall av honom själv men han fick en lätt beröring på benet.
Medan det där pågår har danskapan Aagard varit nere hos Watden och jävlats. Levtchi blir skitförbannad på det och vill snarast slåss med Aagard, zebrorna tar ut båda,
Landets malligaste spelare oscarlindberg som påstod sig vara livsfarligt skadad är omedelbart med i spel igen.
Femte perioden är över, fortfarande 3-3. Tycker väl att Apan haft mer av spelet denna period, men inte haft så mycket betalt för det.
Perioden slutar med att mallige oscarlindberg kräver utvisning då en lulespelare slagit mot hans klubba. Ganska typiskt för aporna, att ha mage till sådant, sedan de själva sluppit utvisning efter att busen martinlundberg satsat på a) stenhård axeltackling rakt i ansiktet på Liedes, följt av att han slagit klubban i ansiktet på Laaksonen, som fick lämna planen.
Martinlundberg utbildades av Apan och lärde sig fulspelet ordentligt. Sedan åkte han över Atlanten och blev NHL-stjärna, enligt apdefinition, d.v.s. han var bar i AHL, och sedan till Plastjö som gillar fula påhopp, och nu åter till Apan och nu visar han varför, Passar på när zebran holm stängt av sin visselpipa med gulsvarta färger.
12.39 spelat av femman och den här perioden har det mest handlat om Apan som sköljer in och etablerar spel i vår zon även om vi lyckats hindra de flesta farligheterna. Trots mindre spel har Luleå också haft några farliga chanser.
Trist att se hur Martin Lundberg - som blivit rejält tacklad av Engsund två gånger - siktade in sig och tacklade fult Liedes i hakan med stenhård axel. Helt OK, tyckte domarna, inte lik fult som när Laaksonen slog på en klubba.
Nu slår Martin Lundberg rakt i ansiktet på Laaksonen som blir liggande på isen och får hjälpas ut i omklädningsrummet. Helt OK, tyckte domarna. igen.
Det börjar faktiskt bli lite löjligt att se hur Holm helt tappat stilen och låter assisterande domaren - Apläktaren - ta besluten.
1.14 spelat. Zebrorna skulle precis ta en puckot på Engsund, men ändrade sig. Under den spelade dryga minuten har Apan varit i vår zon hela tiden och Luleåspelare som haft puck har bara slagit den fel. Vakna nu, Luleå!
MooDoo torskar skotten med 16-28 - vinner matchen med 4-0 och har nu 2-2 i matcher mot Bofors. Nästa match spelads i Bofors.
BurkÖlen har ju 3-1 mot Tälje i den andra semifinalen.
Tre vinster till i semifinalerna så har vi en allsvensk final mellan två norrländska lag och därmed fyra norrländska lag i SHL, nästa säsong; ja, fem lag, om vi räknar in Pölsan, även om de anhållit om att tillhöra Svealand i stället.
Trist att se zebra holm, så sänker tröskeln när det gäller att ge PP för Apan. Med två min kvar av perioden visar han ut Allard som slagit på en apklubba varefter apan bara släpper klubban.
Fjärde perioden spelad, 3-3 och paus inför femte perioden nu.
Ojoj, vi har spelat fem minuter och båda lagen forecheckar ordentligt vinner ofta puckar av varandra. Full fart för att avgöra. Apan har haft skott i ribban, men Luleå har haft mer spel och tryck.
Underbart när vi spelar OT men med 5 man mot 5 i 20 min-perioder till det är avgjort. Förlängningar har ju dessutom varit vår melodi under slutspelet, ungefär som det var för drygt trettio år sedan när vanligen Hurtig slog till.
3-3 efter tre perioder och nu blir det förlängning.
Hur betecknar objektiva bedömare det vi sett?
Apan har lyckats betydligt sämre än de flesta väntat sig medan Luleå varit betydligt bättre. Ingen överraskning för oss som sett ett hundratal norrderbyn, och när vi fått tillbaka Allard och Jesper (som vi saknat senaste 8-9 matcherna) kan vi förstås släppa loss en del och spela mer med puck.
Hur kommer denna match och hela drabbningen att fortsätta? Ja, det blir spännande minst sagt.
Hoppas de kan ersätta hästälskaren som kommentator: det räcker med två lag i matchen tidelag vill vi slippa.
8.08 kvar och nu kraftbryt efter avblåsning då Apan perlindholm medvetet flyttat målburen då Luleå tryckte på hårt, ytterligare en utvisning som kunde tagits
Iceman99: Ja den var väl tveksam men domarna kände att de var tvungna att ta den efter okuliar medvetet tappat klubban för att få med sig två minuter där ni också gjorde mål
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Dock förstod jag att avgörandet i den sjunde perioden skulle komma ganska snabbt. Nu blev det tyvärr, men föga förvånande Skellefteå som drog det längsta strået. De har ju hur man än vänder och vrider på det, avsevärt mycket skickligare avslutare än vad vi defacto har...
Gällande det råder det tyvärr..... ingen som helst tvekan!..
Tyvärr får vi nog nu tillstå att hoppet om en final, till i.a.f. 90% sannolikhet nu är ute. Det anser i alla fall jag....