Luleå HF

SHL · 119779 inlägg · 892 ämnen

2955157 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: Du bedömer betydelsen av matchen som AI-"journalister"? Medan jag bedömer betydelsen av matchen som tränarna och spelarna.

Och du tycker att jag är subjektiv?

Det handlar inte om enskilda matchers resultat utan på ett mer övergripande plan om Luleås förmåga att vända på det misslyckade höstskeppet till att bli ett vinnande vårskepp.

Förstår du inte skillnaden?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage Realisten: Tack, det var upplysande.

Om dig: du förstår uppenbarligen inte vad matchen handlade om för Luleås del.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Realisten: Jag förstår i allra högsta grad vad det handlade om för vårat vidkommande.
3 väldigt välbehövliga poäng. NOTHING ELSE really... Förutom då att Ward sett betydligt bättre ut i de 2 senaste matcherna än tidigare under säsongen.

Det 'komiska' i sammanhanget är att jag INTE HADE UPPMÄRKSAMMAT vad du skrev i ditt inlägg precis innan mitt, och att jag för den delen inte heller noterat vad media eller andra skrivit om matchen, då var jag i full gång med att skriva mitt eget inlägg. Det betyder uppenbarligen att jag delar journalisternas och medias sätt att se på vår match igår, vilket du helt UPPENBART INTE gör!?!...

Var det nåt som stack ut tycker du??, FÖRUTOM då att Ward var SYNBART! bättre än tidigare under säsongen.
Det tycker iaf. INTE jag!
----------------------------------
#2955062 · Sven.Savage: Sexpressen: Bara AI-genererat men kompletterat av Jennifer Engström som citerar Stridh " jämnt länge, till slut fick vi in några mål, troligen var hockeyguden med oss"

Ungefär som jag sa tidigare, instämmer jag faktiskt i vad Stridh säger i intervjun. Och som sagt, överhuvudtaget ingenting av det som du skrev i ditt tidigare inlägg, hade jag hunnit uppmärksamma INNAN jag skrev mitt.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
P.S. Snälla Sven, Kan du inte i fortsättningen åtminstone!? FÖRSÖKA se på Luleå Hockey och våra prestationer, med lite mer OBJEKTIVA!!!!! Ögon.
Det blir iaf. enligt mig väldigt ofta alldeles för subjektivt, vilket tyvärr drar ner trovärdigheten.
Du bistår i.ö med alldeles LYSANDE ANALYSER gällande väldigt mycket, mer ingående än NÅGON ANNAN!, FÖRUTOM då du blir sarkastisk i överkant, då blir det bara för mycket.

Du brukar ju från och till när andan faller på, vilja tillrättavisa mig, så den här gången tycker jag att du kan ta till dig det jag skriver, på gott och ont...

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
CHL-semifinaler:

Period 1-3 den 13 januari;
• 19.45 Zug - Luleå
• 19.00 Pölsan - Fiskrenset

med returer period 4-6 den 20 januari:
• 19.00 Luleå - Zug
• 19.00 Fiskrenset - Pölsan

Som väntat fick CHL skippa matchdagarna 14 januari respektive 21 januari. Nu spelas semifinalerna samma datum.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: Tack, det var upplysande.

Om dig: du förstår uppenbarligen inte vad matchen handlade om för Luleås del.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Igår tog Luleå 3 mycket välbehövliga poäng, i ett iaf. 50 minuter långt SÖMNPILLER!! De sista 10 minuterna undantagna.

Igår la Hockeygudarna verkligen både sin vakande och vårdande hand över vårat gäng, då de efter halva tredje perioden i en djävulusiskt TRÅKIG!! hockeymatch, "privilegierade" Luleå med ett av de värsta slumpmålen på länge. Ett riktigt skitmål som kvitterade matchen. Efter det blev ett redan då uppenbart FORMSVAGT Växjö, totalt Paralyserade!!, vilket gjorde att vi till slut avgick med segern.

Jag tyckte det var en totalt intetsägande tillställning, där Växjö otvetydigt '''lyckats konservera''' sin begynnande formsvacka, då de ''''mycket glädjande'''' för oss bjöd upp till ungefär lika 'lite' dans mot oss igårkväll, som de gjorde mot Skellefteå i 4-0 nederlaget precis innan uppehållet. Jag såg nämligen merparten av den matchen.
Då spelade Växjö ungefär lika bleknosat som mot oss igår...
Det säger en del om motståndet vi ställdes mot under gårdagen. Växjö var '"mycket glädjande'" för vårat vidkommande, i ungefär i samma klass som det som Ilves '"stoltserade'" med framför en ''''entusiastisk'''' hemmapublik i 0-3 nederlaget mot oss från i tisdags...

Det positiva som vi tar med oss ifrån gårdagen är att vi fick med oss 3 poäng, samt att avståndet ner till HV växte till 6p, (och att det nu är 9p ner till £yxfällan). Glädjande är också att Ward både i tisdags såväl som igår, visade upp delar av det han gjorde under slutspelet i våras.

Positivt kanske också kan antas vara att även Malmö under gårdagen visade upp en betydligt blekare figur än på länge mot £yxfällan, trots 2p. En begynnande och accelererande formsvacka månne?
Förhoppningsvis fortsätter de på den inslagna vägen och spelar något sämre mot oss i morgon än de gjorde mot £yxfällan igår. Då finns det faktiskt hopp om att vi trots bortaplan kan stå som vinnare även då.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Alla kunniga begriper vad som var viktigt med matchen, se nedan. Senare i vår kanske man kommer att inse att det var hur Luleå spelade i denna match som inledde vår fina vändning.

Hur speglas detta av några Hockeymedia:

Hockeynews: Skriver ingenting om Luleås match, som därmed betraktas som meningslös.

Hockeysverige: Ingen kommentar alls. Förutom "matchrapport" när kom målen vem gjorde dem, tabellställning, nästa match. Dvs AI-genererat trams, som framgår av några raders enkel matchrapport, men kompletteras med meningslös text som "imiterar" att någon sett matchen. Vilket de inte gjort.

Sexpressen: Bara AI-genererat men kompletterat av Jennifer Engström som citerar Stridh " jämnt länge, till slut fick vi in några mål, troligen var hockeyguden med oss" samt Hellquist "Jämnt i första och tredje, liten svacka av oss i andra".

Aftontrasan: AI-genererat, kompletterat av Sebastian Luuk som citerar Eriksson "Efterlängtat och skönt, vi förtjänade vinna"

KOMMENTAR
Så här uselt är det alltid, för de flesta lags matcher. Om de s k journalisterna är supportrar/tidigare spelare för något lag (vanligen Apan och Pölsan) kan de fylla på med lite information och kommentarer, men Luleå och de flesta andra lagen skiter de i. Med stor säkerhet har de över huvud taget inte sett matchen.

Vår matchrapport på förbundets officiella site ger information om vilka som gjorde mål och när. Det räcker gott att de rapporterar det kortfattat som i matchrapporten.

Nejdå, genom omfattande journalistiskt arbete (som Fehlman brukade kalla det lögnaktigt) hämtar AI informationen från förbundet samt skriver om det. I Luleås match blir t ex "58:19 1-3 (EQ) ENG LHF 25. Eriksson, Filip (10)" omskrivet till "Slutresultatet skrevs sedan till 3–1, efter att Luleå gjort mål i öppen kasse."

Den där meningslösa omskrivningen är bara värdelös. Alla som intresserar sig för hockey ser det ju i matchrapporten.

Förutom matchrapporten kan AI hämta information om "nästa motståndare" respektive "tidigare matcher, också från förbundets sida "swehockey.se" och vanligen är det punkt där. Självutnämnda hockeyexperter skriver inget ytterligare. Eventuellt kan de kolla upp eftermatchenuttalanden på nätet vanligen från presskonferensen eller så letar AI upp det där själv.

De självutnämnda hockeyexperterna i hockeymedia skiter alltså i att se de flesta matcher, men låtsas ändå vara experter på hockey. Det är mer än pinsamt. Uselt, lögnaktigt och värdelöst.

Enda skillnaden är att f d Pölsaspelaren på Aftontrasan kan ställa några frågor till någon pölsaspelare, liksom f d Apspelare på Hockeysverige och Hockeynews kan snacka med någon apspelare. Plus eventuellt har Aftontrasans Vennerströms kan ha sett Djurgårn spela i Stockholm ibland och troligen somnat på pressläktaren som vanligt men kunnat fråga folk i närheten efter slutsignalen "Vad hände, och varför?"

Som, den som läst föregående kommentar, finns en j-a massa viktigt att rapportera om från Luleås match, men låtsas-expertisen skiter i det. Någon djupare kunskap om hockey har de inte. Bara söka klick och annonsinkomster. Vidrigt!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2025-11-17-kl-213526zml686pgpju1j1e_9Q4pDRlYreSylIt.png

500x0-wennerholm_wv88UOXueaYDn33.png


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Vi vet alla vad Luleå behöver göra, efter höstens balalajkahockey. Förbättra spelet utan hockey för att täta till defensivt, samt spela betydligt bättre BP.

Lyckas vi med det, så släpper vi inte in så många mål.

Med det potentiellt skickliga spelarna med puck finns då chansen att lägga in de mål vi behöver framåt.

Och det är hela saken.

Under hösten har det inte fungerat, och då tappar spelarna matcherna. Bra spel under delar av matcherna faller på dåligt försvar med slarviga missar, och då tappade vi energin och självförtroendet.

Nu har vi fått in Omark, energispelarna Shinnimin och Tardif samt ett helt nytt backpar i Laaksonen och Leskinen. Så vi har överlag skickliga spelare att sätta in.

Och vår satsning är att etablera spelet utan puck. Där börjar offensiven. Lyckas vi förbättra defensiven kommer offensiven därefter, det är tämligen självklart.

Med denna bakgrund vill jag påstå att matcherna mot Ilfves och mot Plastjö är stora steg framåt. Luleå prioriterade att leverera ett spel utan puck som detta lag ska klara av, och det ser riktigt bra ut.

När det sitter som det ska kan vi ta nästa steg: att satsa hårdare på att etablera ett anfallsspel som kommer att leverera än mer mål. Vi har nu en backuppsättning som kan delta i sådan offensiv och med de skickliga forwards vi har i laget kommer det att fixa sig.

Underbart att se hur våra forwards nu visar upp en backchecking och ett spel utan puck i egen zon som innebär att det blir svårt för motståndarna att ta fram bra målchanser och får de nöja sig med att skjuta från distans kan vi antingen hinna stoppa i skottlinje eller låta vakterna se skotten eftersom både Lassi och Warden är duktiga på att rädda nästan allt då. Enda farligheterna motståndarna då kan lägga upp är att få puck till gröt framför mål och vår ambition då blir att stoppa dem från sådana studschansningar respektive returtagningar. Och eftersom backparen nu lyfts till rejäl nivå bör vi kunna klara det bra.

Mycket nöjd med denna utveckling. Tror att Luleås andra halva av SHL kan bli riktigt trevlig för oss.

Med 5 poäng mer når vi plats 8 i serien. Därifrån har vi ytterligare 5-7 poäng på oss att nå Djurgårn, Warulfven och Malmö på platserna 5-7. Djurgårn har börjat tappa, Warulfven tycks kunna komma igång till slut och Malmet går ju än så länge bäst i serien sedan en längre tid. Så vi får se. Nästan halva säsongen återstår så tappar de lagen form är de inte omöjliga att nå.

Topplagen kommer vi knappast ikapp, försprånget är för stort. Men väl i toppsex kan vi bli farliga i slutspelet.

Med detta sagt ska vi komma ihåg att vi ligger på #12 och har bara kvallagen bakom oss. Finns det fortfarande risk för kval för oss?

Glöm det!

Vi har förstärkt med fem klasspelare och allt tyder på att vi nu gör allt rätt för att få igång Bulanhockeyn och då....

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Ja vi ska nog kunna gneta till oss några fler trepoängare framöver tror jag…

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
eltifoso: Snyggt tippat och trevligt att ni spöade Öret. Låter roligt om ert spel nu släpper och ni kan sparka ner några lag från toppsex nu framöver.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Slutresultat:

• Färjestad BK - Örebro HK 4-2
• Frölunda HC - HV 71 3-2
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks 2-3 PS
• Linköping HC - Djurgårdens IF 3-1
• Rögle BK - Brynäs IF 2-3 PS
• Timrå IK - Skellefteå AIK 1-3
• Växjö Lakers HC - Luleå HF 1-3

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Grattis till segern och grattis till mig som spelade på bortaseger
Tänkte att er match i CHL skulle ge er en fördel gentemot bandykillarna som inte spelat på länge

Både er och vår resa pekar nog uppåt nu, trots pessimistiska realisters inlägg på båda fronter
Tror varken ni eller vi spelar kval denna vår heller

Nya tag på lördag
Uppladdat:

500x0-img4380.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
En viktig och underbar vinst för Luleå! Det viktigaste för att lämna formgropen har varit att skärpa sig och satsa på att försvara sig i 5 mot 5, i BP och så att forwards hjälper till bättre i de spelformerna. Vilket de gjorde tror det var dem match i år då backchecking fungerat allra bäst och plastjäklarna kunde inte spelvända snabbt alls, hölls utanför slott om de över huvud taget kom in i vår zon.

Och våra skickliga forwards tog chans när de fick sådana. Brian O'Neills lina som alltid bra och giftiga. Även tvåan med Ponta, Hedqvist och Limpan växte och var starkare framåt än tidigare. Men det stannar inte där: Bromé-Eriksson och även Koivistoinen stack upp då och då. Och godkänt även för fyran med Liedes, Granberg och Levtchi!

Och dessutom saknade vi vår store finländare idag!

Ska också nämna Warden som idag och i förrgår år helt perfekt! Och backparet Leskinen-Laaxonen mycket bra! Tänk att detta par är helt nytt i vårt lag nu:-)

Det viktigaste numera är att Luleå måste få lagspelet att fungera och rensa bort slarvpass, misstag och onödiga utvisningar. Och det går precis som man hoppas, mot Ilfves i förrgår och mot Plastjö idag.

Vi inser ju att självförtroendet nu växer bland Luleås spelare. Vi vet vad vi måste göra och vi gör det! Och resultaten kommer!

Kanske vi inte är slagna på förhand mot ruggiga Malmet borta i övermorgon?

Och sedan får vi 5 dagar för att träna vidare och ihop oss, plus jul, innan vi tar emot Apan i Delfinen på annandag jul!

Man blir glad.

Och bandypubliken i Plastjö blir OÄÄÄÄÄH.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ja! Luleå vinner pek, passar sig förbi alla bandyspelare som slår med klubborna och Brome kör upp pucken efter sargen, lyfter över täckande plasläjk och Filip Eriksson smäller in 1-3!

OÄÄÄÄÄH rakt genom sfinkter ani på er, bandyfjantar!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: 1.51 min kvar, Plastjö spelar 6 mot 5, tar tidut.

Håll i nu, släpp inger bandyspelare över ån!

OÄÄÄÄÄH!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Kraftbryt med 4 min kvar.

Luleå har ledningen med 1-2.

OÄÄÄÄÄH på er!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Se där vändningen är på g då.....

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Plastjö på väg uppåt slarvar och O'Neill - Shinnimin går mot mål 2 mot 1 och pass -> målskott av Shinnimin!

1-2 för Luleå! 6 min kvar.

OÄÄÄÄÄH upp i erat skrikiga bandyrectum!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
O'Neill vinner tek i Plaszon, bak till Allard, som avancerar framåt till "Allardläge", slår i puck för pass/studs på någon. Och det blir det senare, varpå Allard gör sitt första mål för i år!

1-1

OÄÄÄÄÄH upp i arslet på er, bandypublik.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Plastsjöspelare robert lutar sig långt bakåt, där ingen finns, och han sätter sig på arslet självförvållat.

OÄÄÄÄÄH OÄÄÄÄÄH OÄÄÄÄÄH från bandypubliken. Förstås.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Tycker att Luleå definitivt förbättrat sitt spel när man försvarar sig utan puck. Svårt för plastjö att komma in i slottet ohotade och får mest slänga in puck framför vårt mål i hopp om att den ska studsa på med- eller motspelare samt att petchans för plastjöläjk ska dyka upp. På så sätt har de ju satt ett mål.

Luleå har också haft chanser men fortsatt passar man hellre än smäller på.

Andra perioden hade Luleå ännu bättre koll på plastjö och det blir inte många chanser på mål när lagen hindrar varandra.

Luleå har ju en rejäl skotteffektivitet innanför tröjorna och vi tycker att det blir chans framöver att köra på det, när försvarsspelet sitter.

Kul att se hur starkt vi spelar BP numera. Släpper inte tillmycket.

Jag är nöjd med det jag ser, eftersom jag inser att Luleå prioriterar att få ihop defensiven tills vidare.

Men visst vore det självförtroendeförstärkare att sätta mål och ta poäng dessutom. Matchen står 1-0 bara och - mer än någonsin kanske - blir nästa mål mycket betydelsefullt.

Kom igen nu, Luleå!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Läget i/efter andra perioden:

• Färjestad BK - Örebro HK 2-1
• Frölunda HC - HV 71 2-0
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks 2-1
• Linköping HC - Djurgårdens IF 1-0
• Rögle BK - Brynäs IF 1-1
• Timrå IK - Skellefteå AIK 1-2
• Växjö Lakers HC - Luleå HF 1-0*

*Endast vår match slutspelad andraperiod klar, slutminuter i övriga.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Zebrorna tycker att bandypubliken vrålat OÄÄÄÄÄH tillräckligt många gånger senaste minuterna, så de chansar på att ta ut Limpan, som fan inte hållit någon, bara följt med och kämpat om puck.

Bråkplastjö passar på att slåss om puck framför Luleås mål. Då tröttnar Leskinen och slänger om kull den bråkigaste på isen. Och bandypubliken går OÄÄÄÄÄH i vanlig ordning.

Luleå fixar detta BP lika säkert som det föregående, med ett par fian målchanser - för Luleå.

Mycket trevligt att se hur mycket bättre Luleå blivit i BP senaste matcherna!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
En bra plastjöspelare är en mosad plastjöspelare.

Som manuelågren här, som får vara med och jubla när Luleå gjort mål, inbjuden av Komarov, som förklarade att han var färgblind.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2025-12-18-kl-200348.png


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Plastjö har ju starka PP%, medan Luleå varit klappkassa i BP. Mot Ilfves neutraliserade vi dock starkt 10 min BP, och detta inledande BP sköter vi snyggt också, knappt chanser frö Plastjö, men Hedqvist-Eriksson snor puck och kontrar med två rejäla målchanser som följd.

Bedrövligt att behöva höra Plastjöpubliken, mest känd genom att ha lämnat en finalmatch för att titta på bandy! Samt lydigt klappa med matchprogram helt vidrigt.

De har alltså ingen hockeybakgrund och har fått för sig att deras enda uppgift är att vråla när någon tittar på en plastjöspelare, typ. Troligen landets sämsta bandypublik.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Läget efter första perioden:

• Färjestad BK - Örebro HK 2-0
• Frölunda HC - HV 71 2-0
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks 1-1
• Linköping HC - Djurgårdens IF 1-0
• Rögle BK - Brynäs IF 0-1
• Timrå IK - Skellefteå AIK 0-2
• Växjö Lakers HC - Luleå HF 1-0

Såg Pölsan sätta även 0-2 men det dömdes bort för att en Pölsa störde vakten, enligt zebrorna, men det är ju tydligt utanför målområdet. Feldömning.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Plastjö kommer att inleda andra perioden med 1.57 PP. Detta sedan Shinnimin hålla klubba mot en platsjöspelares lår varpå denne omedelbart förlorar båda benen och går ner på knä.

Varför är det alltid så tråkigt att se Plastjö "spela" hockey?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Ward tycks tillbaka, trevligt, hoppas han kan fortsätta så här matchen igenom.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Första halvan av första perioden ser absolut inte bortalaget ut som ett bottenlag.

Mycket nöjd med det spel vi sett av Luleå inledningsvis.

Noterar att Plastjös s k spelidé i försvaret, nämligen att crosschecka motståndare som har pucken i ryggen hela tiden har utvecklats till en nivå som aldrig setts. Utan vidare står backarna och krossar 4-5 gånger i ryggen, t.o.m. krossar omkull Lulespelare två gånger i rad.

Jag tycker ju att för godkänd nivå skulle ju plastjöspelarna redan åkt på 3-4 utvisningar för den s k spelidé de sysslar med. När domarna fegar ut på det här viset inser man att de knappast kommer att sänka nivån och tröskeln framöver, så Plastjö vet redan att de kan fortsätta den illegala misshandeln matchen igenom.

Tycker att det är bedrövligt, ska Plastjös crosscheckingshockey tillåtas?

Nu har de dessutom fått in 1-0, fyra minuter senare.

Man skulle fan spela in en sammanställning av plastjös crosscheckingar matchen igenom. Det måste röra sig om hundratals sammanlagt, inklusive med sådan kraft att motståndare slås omkull.

Visa den sammanställningen i typ Uppdrag granskning och ställ frågan: Är denna Plastjöhockey den hockey vi vill se i Sverige?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Lite undrandes varför kör man man två backar i PP då man haft bara en tidigare???
Annars så skulle vi må bra av lite utdelning men det är mer krampaktigt är instinktivt spel, bara hoppas det släpper för oss snart...

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Är mest nyfiken på Lusselille saffran..

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Spännande! Hoppas Koff håller måttet och att Lusselilles saffran gift sig perfekt! :-)

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jag valde en finsk Koff julöl som starter 4,5% helt ok smak, dock som Finska öl kan te sig lite ojäst och skarp i smak annars ok till maten..
Tänkte testa en lite äldre vällagrad Lusselille i en flaska vid tillfälle, annars så har jag inte ens hunnit testa så mycket

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
CHL-semifinaler:

Enligt CHL ska dessa spelas 13 respektive 14 januari;
• Zug - Luleå
• Pölsan - Fiskrenset

med returer 20 och 21 januari:
• Luleå - Zug
• Fiskrenset - Pölsan

Men det måste ändras. Eftersom de tre svenska lagen spelar SHL-matcher 15 januari respektive 22 januari. Förutsätter att de flyttar fram alla semifinalmatcher en dag.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Kan förresten meddela att jag varit så upptagen av arbete att jag inte hinnit förtesta julöl, för första gången på många år. Chansade på Mariestad Julebrygd, som nästan alltid är hyggliga. Men har nu öppnat den första buteljen och finner att i år har de inte alls lyckats. Tur att jag väsentligen har Staropramen till mat och skinkmackor.

Hoppas du undvek Mariestad och satsade på bättre Julöl?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Har för mig att de skötte sig OK senast de dömde en match med Luleå. Hoppas att de dömer objektivt nu igen, även om Plastjöarenan är en grogrund för hemmadomare, åtminstone i slutspel.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Luleås lag mot Plastjö:

Målvakt
31. Ward, Matteus (34. Lassinantti, Joel)

Backar
• 29. Gustafsson, Erik - 3. Allard, Frederic
• 82. Leskinen, Otto - 27. Laaksonen, Oskari
• 23. Sellgren, Jesper - 39. Själin, Pontus
32. Engsund, Oscar

Linor
• 72. Tardif, Ben - 91. O'neill, Brian - 24. Shinnimin, Brendan
• 6. Hedqvist, Isac - 96. Andreasson, Pontus - 67. Omark, Linus
• 86. Bromé, Mathias - 13. Koivistoinen, Eetu - 25. Eriksson, Filip
• 76. Levtchi, Anton - 9. Liedes, Heikki - 15. Granberg, David
11. Thomasson, David (LW)

Man har alltså flyget ned Engsund - som går sjunde back - samt Levtchi - som går in i fyran med Liedes och Granberg. Dessutom behåller Warden spaden.

1,5 timme till nedsläpp. Då hinner jag montera upp julgran, samtidigt som jag njuter årets första Julöl.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Aftonens zebror typ Marcus Linde, Mikael Holm

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
SHL i kväll:

• Färjestad BK - Örebro HK
• Frölunda HC - HV 71
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks
• Linköping HC - Djurgårdens IF
• Rögle BK - Brynäs IF
• Timrå IK - Skellefteå AIK
• Växjö Lakers HC - Luleå HF

Mycket viktiga matcher för Luleå ikväll och i morgon, där vi hoppas fortsätta läge tillbaka som påbörjades i Tammerfors igår. Tuffa matcher mot Plastjö och Malmet, där det blir viktigt att vi fortsätter spela ihop laget. Gäller att vi jobbar på defensiven och special teams och att vi samarbetar. Gör vi det - och skulle vi också få resultat med oss - tror jag att vi är uppe ur formgropen för fortsatta serien. Men faller vi ihop a la mot Warulfven då ....

Pölsan, som gått igenom liknande skärseld som vi själva, testade Källgren med spaden mot Kuopio i tisdags och tydligen gjorde han en stark insats. Är han redan färdig att fortsätta sådant spel i SHL kan det hända att Pölsan nu har vaknat och blir farliga för övriga lag andra halvan av säsongen. I synnerhet om de kan köpa in en stark offensiv back samt att Bertil nu går in.

Warulfven det tredje laget som gått på glödande kol under säsongen och kommer även de igång snart? Då kan det bi att bita i för den ruggiga fiskrensarmaskinenen.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: Jag såg kanske matchen med andra glasögon än du. För mig handlade det mer om att se om man kunde se ett gynnsamt förlopp, från Warulfvsmatchen till SHL-utveckling från torsdag och framåt.

Det jag ville se var att man la av med misstag och slarviga passningar samt att forwards och backar samverkade i spelet utan puck, inte bara i egen zon utan dessutom i mittzon för att bli av med ideliga spelvändningar. Dessutom samspel och energi i BP samt rörlighet i PP.

Sammantaget tyckte jag alltså att det såg bra ut, förutom då att Illrarna tilläts spelvända med hastighet första halvan av första perioden. Men fint försvar av slottet i 5 mot 5 och likaledes i 4 mot 5, då vi t.o.m. höll dem utanför vår zon oftast.

Det spel jag såg vill jag se fortsätta i match efter match och fungerar det kommer den kraftiga offensiven till slut.

Så jag är nöjd, verkligen.

Tänker att du sett på matchen med andra ögon och därför förklarar den bedrövlig.

TILLÄGG: Arbetar med mycket annat senaste veckorna och har haft lite tid för snacket. Slarvskummade ditt inlägg, Realist, och när jag nu läser det bättre, ser jag att du kommenterat bättre än jag trodde, och bedömer matchen mer i sammanhanget att Luleå behöver vända på skutan och arbeta fram ett fungerande spel på sikt. Och visst kan man anse att ur den synvinkeln - som jag också använder - blev det bra: fina resultat för boxspel, lyckades snyggt ett PP, överlag neutraliserade Ilves fint matchen igenom efter första 10 min då spelet inte satt sig för oss.

Tycker däremot inte att man kan påstå att Ilves var bedrövliga - snarare att vi gjorde dem bedrövliga. Tänk på att Ilfves vunnit alla sina matcher i CHL förutom mot Luleå.

Nåja. Vi får se hur vi fortsätter. Nu har vi först Plastjö borta och sedan ruggiga Malmet borta. Två riktigt tuffa matcher i SHL, på denna roadtrip som inleddes bra i Tammerfors. Gissar att vi inte flyger nednytterligare spelare utan alltså kör klart vår roadtrip med de vi har; saknar alltså fortsatt Nurmi, Levtchi och Engsund gissar jag. Undrar vem som tar spaden ikväll? Kanske dags för Lassi igen; varvar fortsatt nu, även om Warden gjorde en välkommen stark insats och nollade Ilves.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Instämmer du i min analys av matchen?

Sven.Savage: Har korrigerat mitt tyckande nu. V g se "Tillägg".

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: Enligt mitt förmenande ett utmärkt inlägg av dig i fin anti-jinX-anda.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Igår spelades avslutningen på CHL-kvartsfinalen mot Ilves. Glädjande nog lyckades vårat gäng ”lätt oväntat”, tämligen ohotat avfärda ett BLEKT! Ilves med 0-3 på bortaplan.

Jag vet inte riktigt vad man ska säga om matchen, mer än att Luleå gjorde en ’anständig’ insats mot ett i övrigt sällsynt blekt motstånd. Åtminstone för att vara en avgörande match i ett slutspel, där det lag vi mötte till på köpet spelade på hemmais…

Vad gäller Luleås insats var den ”synbart” bättre än hur det såg ut i de snällt sagt Bedrövliga! 4 framträdanden vi visade upp innan uppehållet, som fram t.o.m. igår varat i 9 dagar. Sett till gårdagens match mot Ilves, mötte vi spelare som det såg ut som iaf..., hellre hade velat spendera 'speltiden' som en alternativ hemmakväll i TV-soffan med ”tisdagsmys” tillsammans med sina familjer, istället för att ’nödgas’ spela hockey...

Enligt mig höll Ilves under gårdagen ’möjligen’ samma kvalite som AIK, Kalmar, MoDo och Karlskoga allt som oftast gör i HA. Men det var faktiskt i underkant. Ilves var definitivt inte i närheten av den kvalite som Björklöven hållit rakt igenom säsongen. Jag har nämligen sett ett flertal matcher med alla dessa lag, för att utifrån det kunna göra en helhetsbedömning utav respektive lags kvaliteer.

Enligt mitt förmenande går det Definitivt INTE dra några som helst växlar på, än mindre se gårdagens seger som någon ’tydlig’ form av ’positiv’ värdemätare på i vilken författning som Luleå ’hamnat i' ,efter speluppehållet.
Hur det ser ut på den fronten lär vi ’sannolikt’ bli betydligt mer varse efter bortamötet i morgon mot Växjö.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Zug kör över Lukko Rauma och har 3-0 efter två perioder, vilket innebär att de nu sammanlagt har ledningen med 4-3 med en period kvar att spela. Börjar luta mot Zug-Luleå 13-14 januari följt av retur i Delfinen en vecka senare?!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Costanza: Tack, George! Nu har vi alla svenska lagen i semifinal i Kämpions. Vinnaren lär ju gå plus faktiskt. Efter att ha kommit så pass långt vill nog alla gå för vinst nu.


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ilves, som vunnit samtliga matcher i CHL, förlorar mot Luleå med 3-2 borta och 0-3 hemma. Vilket innebär att Luleå år i semifinal i CHL.

Luleå möter vinnaren Zug-Lukko Rauma. Den matchen har precis börjat; Rauman har ledningen 1-3 från första matchen.

Pölsan är klar för semifinal på andra halvan. Har ledningen sammanlagt med 3-8 då en minut återstår av matchen.

Pölsans motståndare blir Ingolstadt eller Fiskrenset. Dw har precis börjat period 6 som spelas i Göteborg, där Ingolstadt har ledningen med 1-2, men sammanlagt står det 4-3 för Fiskrenset.

Vore man utomstående skulle man kanske anse att Luleå spelade utmärkt defensivt och neutraliserade Ilves rejält, inklusive att Warden höll nollan genom att rädda alla skott han såg, medan uteförsvarade rensade fint bland puckar och motståndare då puck blev lös framför.

Å andra sidan kändes Ilves ganska usla faktiskt, väl symboliserat genom att de hade inget spel alls under tio minuters PP.

Ska vi ta detta som tecken på att Luleå kanske är på väg tillbaka? Nja. Känns som att Ilves var för blöta när de hade puck för att vi ska några dra slutsatsen att Luleå håller på att skärpa sig. Men det är klart att en vinst är en vinst och detta utan slarv och misstag av Luleå så det känns som kanske ett bra besked. Vi får hoppas.

Lyssnade på "Inget Halvvägs" - denna utmärkta Pod med tre lokaljournalister + Niklas Olausson.

För några veckor sedan var de - liksom jag - eld och lågor över alla våra nyförvärv och väntade sig att nu jävlar släpper de; Luleå blir farliga i vår, tar sig definitivt upp bland toppsex.

Sedan skulle följa fyra matcher: mot Trottoaren, Timret, Plastjö och Warulfven. 8 poäng på dessa matcher tror vi på, sa man, och sedan har vi plats 7 och jakten uppåt går.

Nu blev det en ynka pinne. Och i dagens pod var man betydligt mer försiktig. Blir svårt att nå toppsex nu, sa man idag, betydligt mer återhållna, men inte ska vi behöva riskera kval. Framför allt eftersom Trottoaren och HuVa är så kassa, menade man.

Jaja.

Bra seger idag och snyggt av Luleå att hålla Ilves på mattan. Fortsätter vi ha framgångar kanske det lossnar nu? Nu på torsdag har vi Plastjö borta och på lördag blir det Malmet borta. Riktigt tuff omstart alltså. Kan vi klara den?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ilves kör 6 mot 4, 4 min kvar, Luleå hade nyss puck i stolpen på de tomma målet.

Och så 6 mot 5, och då sätter Oskari Laaksonen 0-3 med 3.42 kvar.

Laaksonen född i tammerfors, spelat nästan sin hela karriär i Ilfves, sänker moderklubben :-)

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Som dessutom får spela PP igen, eftersom en ilv hållit i en Luleåklubba.

Därefter en Ilfvesspelare med puck framför mål, lyckas inte måla, då slänger han och zebrorna gissar att Lakksonen hakade honom.

Rättskipningen lämnar mycket i övrigt att önska.

Nu PP för Ilves.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Svensk back I Ilfves färger drullar med puck och Ponta lyfter in 0-2 för Luleå!

7.5 min kvar.


2955157 · »