Luleå HF

SHL · 117708 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 262381

Sv: GRATTIS!
knaskamilla:

I det här sammanhanget betyder ju "människan" samma sak som "människorna", så det behöver man ju inte hänga upp sig på.

Och visserligen anser vi väl alla att, skall man citera, skall man citera korrekt. Men inte heller det behöver man mezzerschmitta om. Om det framgår vad vederbörande menar.

Roligt blev det först i den stund du ger dig på att rätta mig, och det därefter kryper fram att du försöker rätta mitt rätt med ditt fel.

Det var skoj!

För att du skall slippa känna dig eländig, skall jag galant nog dra byxorna av mig själv också.

När jag var ny på snacket skrev jag något om topplistan, och någon - jag tror det var Dysso - menade att den typen av inlägg var menlösa. Varefter jag hoppade på honom med påståendet att menlös betyder oskyldig och inte meningslös, som han trott. Med hänvisning till menlösa barns dag...28 december, är det väl?

Varpå NewMountain, med SAOL som stöd, påpekade att "menlös" numera uppges också kunna ha betydelsen "meningslös". Att tillräckligt många personer, tillräckligt länge, använd adjektivet felaktigt hade till slut lett till att betydelsen förändrats. Om ett antal år kommer kanske betydelsen oskyldig att försvinna? Redan nu har man svårt att tänka sig scenariot att en blåsande domare närmar sig en spritt språngande wernblom som, lutad över en fälld motståndare, förklarar "Jag är menlös!".

Så är det, med ord och språk. Dynamik och kommunikation är det viktiga. Annars skulle vi fortfarande "pratat" som apor. När jag tänker på saken...så gäller det där nog vissa lag, i kvartsfinala sammanhang.

Slutligen uppfattar jag att du tycker synd om de hockeyspelare som får duscha kallt?

Hmm, det håller jag med om. Personligen har jag ju aldrig uppmantas att duscha kallt, utan fått nöja mig med betydligt angenämare tillvägagångssätt att hantera saken. Men om det går till så i MooDooistiska kretsar är det inte bra!