Luleå HF

SHL · 118740 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2920553

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Och samtidigt har de vunnit samtliga matcher i CHL. Lite konstigt är det, men kanske kan förklaras med hur hockeyn spelas i Liiga respektive i CHL.

Nu blir det ju svårt att jämföra över många år, men Luleås Rönken/Bulan-hockey har ofta fungerat bra i CHL; betydligt svårare för oss har varit att kvalificera oss för CHL pga tuff konkurrens i Sverige.

Men väl i CHL är min minnesbild att vi gått bättre än lag från alla länder, förutom då mot Finland, som ofta varit svåra för oss. Senast vi var med torskade vi ju CHL-finalen hemma i Delfinen mot Tappara, bland annat.

Nåja. 4 veckor kvar till åttondelsfinalerna. Kan laget komma igång ska vi nog ha chans att ta Brno, men som vi fungerat fram till nu riskerar vi förstås att torska mot alla lag.

Hur planerar Pölsan att göra då? Blir det Delia med spaden och 5-10 junisar i laget "som vanligt"?

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jag tror så här. Brynäs använde CHL-matcherna under försäsongen som träningsmatcher. Belfast borta var nog bestämt sedan länge att man skulle vila många spelare i, kalkylen var nog att man skulle vara slutspelsklara innan Belfast. Storhamar hemma vilade man många i eftersom man ändå skulle gå till slutspel, men där hade man nog mönstrat ett starkt lag om det behövts. Tror man kommer gå för att vinna i slutspelet, men likväl vila spelare om de har skavanker.