Luleå HF

SHL · 118758 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2922154

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
eltifoso: Äsch, ni kommer igen. Gäller bara att hålla sig kvar och så småningom kommer det att blåsa efter matcherna för karlstatösera med:-) Trodde att Luleå skulle gå ännu sämre i år eftersom vi hade tappat i princip hela den finska landslagsfemman men ni tycks Hiirikoski och Nieminen vara tillbaka och brinner av lust att visa att vi inte är slut ännu.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Full omgång idag, dock i en serietabell där fyra av lagen har spelat 11 matcher, Plastjö 10 matcher och övriga lag 12 matcher. Irriterande med hoppande omgångar.

15.15:
• Frölunda HC - Timrå IK
• HV 71 - Rögle BK
• Örebro HK - Luleå HF
• Djurgårdens IF - Brynäs IF

18.00:
• Leksands IF - Färjestad BK
• Linköping HC - Växjö Lakers HC
• Skellefteå AIK - IF Malmö Redhawks

Själva möter vi vårt (tidigare?) bogeyteam Öret, och det är tredje matchen på vår roadtrip som hittills givit oss två vinster mot Plastjö och Warulfven.

Kan konstatera att vi efter idag mött samtliga lag en gång och det brukar betyda att nu är det dags att tippa hur serien kommer att sluta.