Luleå HF

SHL · 118904 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2928415

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Iceman99: Nu har vi inte sett alla bilderna, mycket möjligt att lärlingen haft fler plus med enkelhet kunnat granska dessa ruta för ruta. Men när han i princip ensam väljer vad han rapporterar, väljer filmer och beskrivning i text är såväl vi som DIFiplinnämnden förhindrade att bedöma detta. Jag efterlyser större transparens.

Mitt inlägg syftade till att sätta "crosschecking i sitt sammanhang". Hade inte okular fått för sig att han ska in framför mål och fightas och i full fart tagit sig mot målet och vevat med klubban och på så sätt attackerat Lulespelare efter Lulespelare efter Lulespelare skulle crossckeckingej aldrig inträffat. Jag tror att O'Neill bara lyfte klubban för att stå emot när okuläret kommer farande och vevar med klubban; O'Neill försökte med kraft stöta bort honom, men då okuläret inte orkade hålla emot med klubban blev okuläret träffad någonstans, svårt att säkert se var.

Vi brukar tala om att den som blir tacklad har ett ansvar för att vara beredd och hantera tacklingen. Här tycker jag att okuläret som, när det är avblåst och i princip allt upphört, är medskyldig till att något händer efter sin språngande attack.

Men det tycker inte lärling och inte du heller?

Ponera att det varit Shinnimin som agerat som okuläret. Skulle lärlingen blundat för det tror du?

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Okular åker inte mot målvakten och målet. Domaren har blåst men det innebär inte att alla står stilla. Väldigt dumt av Luleå spelaren att med båda händerna greppa klubbskaftet och köra upp det i ansiktet på en motståndare. Länge sedan man såg en sån Crosschecking.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: George är här och ger stöd! Snart möter vi Gnaget.