Luleå HF

SHL · 119672 inlägg · 892 ämnen

Inlägg: 2950237

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Läs det jag skrev. Jag tror alltså att du har helt fel från början till slut. Har ju sett 26 matcher för Luleå i SHL i år så jag har överblick. Och dessutom är jag övertygad om att vändningen kommer. Med Omark och Erik G i laget förloras inga omklädningsrum och tillräckligt många är med dem utan snack. Nu gäller det bara att sätta grunderna så kan vi börja resan uppåt.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jo, kanske, fast en del av mina punkter är ju inbakade i dina analyser också. Exempelvis det här med en bristande ödmjukhet som jag nämner är väl precis vad du är inne på kring Allard…? Skadorna och ”pyspunkan” kan relatera till min punkt #1 kring att spelarna är mer slitna efter en lång säsong?

Sen har jag också i grund och botten svårt att se att Luleå fortfarande kommer vara inblandade i kvalstriden efter typ 45 omgångar, men man vet aldrig. Sport är oförutsägbart ibland. Pratade med en inbiten Luleåsupporter i fredags och hen var citat ”livrädd för kval”.