Luleå HF

SHL · 117747 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 339639

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Oj, vad nervöst det var på slutet! Men Lule vann rättvist. Vi hade åtminstone 3-4 jättechanser som antingen smet centimetrar utanför mål eller som Korhonen mirakelräddade. Brynäs hade egentligen inte sååå många riktigt farliga chanser.

Hento tog säsongens första nolla, utan att för den skull imponera faktiskt. Jag tycker inte han känns lika säker som innan landslagsuppehållet. Men han gjorde några bra räddingar i sista och det kanske gör att han lyfter igen. Annars var det en helgjuten kämpainsats där inte många varken höjde sig eller sänkte sig från mängden i Lule. Om man ska nämna någon så är det nog i såfall Rönnken som hade bra fart under skridskorna idag och en underbar assist till målet.

Största skillnaden på Brynäs ifjol och nu är nämnde Korhonen. Han sprider en helt annan trygghet än petflaskan som stod ifjol. Bäst på plan idag tycker jag.

En annan Brynäsare som man inte kan annat än imponeras av är Sjödin. Han var otroligt bra på slutet. Spelade nästan non-stop dessutom.