Luleå HF

SHL · 117720 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 640622

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
En mycket bra och intressant intrevju med Karl Fabricius (länken). Många kloka åsikter både om sig själv och andra. Tycker jag i alla fall. Gillar speciellt detta stycke:

"- Stämningen är mycket bra, men den har alltid varit bra här i Luleå och jag tror att det beror på att alla bor så nära varandra och vi reser mycket så det blir en ganska tajt grupp. Ifjol var det ju lite annorlunda med alla NHL-spelare men samtidigt så blev dom oerhört imponerad över stämningen i laget och det var något som de aldrig hade upplevt i NHL eller juniorligorna. Ett kvitto på att de trivdes var att Branko Radivojevic sa att han kunde tänka sig att stanna även om NHL drog igång, men nu fick han ett så pass bra kontrakt av Philadelphia Flyers att han hamnade där tillslut. Men det är ju en styrka av föreningen att de lyckas att få spelarna att trivas i laget."

Jag hade inte en aning om att Branko trivdes så bra i Lule. Däremot visste jag att han var han en spelartyp som jag älskar. Han och Justin Williams.

Tänk att Kalle dessutom fått stryk av Micke Johansson i Djurgården! ;-)