Luleå HF

SHL · 117881 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 793708

Sv: Kvällens match
Portello: Imorgon kommer säkerligen Sportbladet var prytt med rubriker om Bäckman-effekten. Det var ju Frölundas andra raka. Men som du säger så börjar det bli ganska långt upp till åttonde platsen å varken Skellefteå eller Luleå verkar ju vilja att det försprånget skall krympa.


Vi är ju i och med kvällens seger endast en poäng efter "Sveriges klart bästa lag" (även om dem korades till de efter blått en halv omgång) och lika många pinnar efter Brynäs. Vi har ju till och med häng på Färjestad om vi vinner våran "hängmatch".

Ibland är det tråkigt med hockey, ibland roligt. Nu är det roligare.

Men fast formkurvan pekar uppåt kan jag inte låta bli att gruva mig för JVM. Ett JVM som naturligtvis kommer lämna stora hål i Luleås trupp. De två självskrivna i laget är väl Omark och Modig men några till namn kan väl säkert tillkomma, typ Isaksson m.fl.

Modig är ju säkerheten själv där bak, även nu om han kanske skulle ha taigt Brynäs andra mål, och Omark spelar ju som en ettablerad elitseriespelare. Ush vad tungt det kommer att bli å tappa dem. Fast skojj för junisarna såklart.

Härnäst väntar hemmamatch mot Linköping. Får man hoppas på en upprepning från senast? Eller njaa, så spännande behöver det väl inte bli. Men det var årets vändning från Luleås sida. Förhoppningsvis är vi med bättre från början.