Nu har man bara lyssnat på radion men det verkar som om Luleå kämpat till sista blodsdroppen i kvällens match bara för att få betalt genom en hedersam förlust. Tyvärr funkade inte taktiken med att oddsa på HV utan man gick ju med vinst idag konstigt nog. Obsut fick sig en rejäl känga av L-G i webradion å även om man tar hans ord med en nypa salt före mesta så är det verkligen inte positivt att han har en sådan svag period just nu. Hursomhelst är DIF 6p närmare nu och både Mora och Schtaan har matcher till godo på oss nu, medans vi har tuff match mot Brynäs hemma och sedan LHC borta som blir torsk med största säkerhet. Usch känns riktigt tungt just nu å med tanke på att de får uppehåll nu fram till 4:e så gör dom väl ytterligare en plattmatch då.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Obsut fick sig en rejäl känga av L-G i webradion å även om man tar hans ord med en nypa salt före mesta så är det verkligen inte positivt att han har en sådan svag period just nu.
Hursomhelst är DIF 6p närmare nu och både Mora och Schtaan har matcher till godo på oss nu, medans vi har tuff match mot Brynäs hemma och sedan LHC borta som blir torsk med största säkerhet.
Usch känns riktigt tungt just nu å med tanke på att de får uppehåll nu fram till 4:e så gör dom väl ytterligare en plattmatch då.