Lindberg Råkkar: undrar förresten hur många fler poäng vi hade haft med ett någorlunda vettigt spel i box play? Kollar man på plus/minus för LHF så har nästan alla spelare plus, det är (eller var i alla fall före matchen mot BIF då jag senast kollade) bara två-tre stycken av de som får någorlunda speltid som ligger på minus. Det betyder att vi släpper in en enormt stor andel av våra baklängesmål i box play. En annan effekt av det här är att vi har ännu på snart 37 matcher inte hållit nollan en enda gång, det är vi ensamma om i elitserien.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?