Luleå HF

SHL · 118060 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 817319

Sv: Kvällens match
LL: Fantastiskt kul vara nere i Övik för första gången och se hockey samtidigt som Luleå presterar en av sina bättre matcher för säsongen.
2:a perioden kan kanske ha varit lagets bästa period i år totalt sett.

Trots att Modo öppnade starkt i 1:a bytet och LHF var pressade då såg man att vi hade riktigt bra fart på benen och att Modo skulle kunna få det jobbet. Det besannades ju direkt när Burra fick fram en magnifik backhandpass till Kerman som enkelt åkte ifrån en trött och seg Hasse Jonsson(visst har det förlängt med honom, varför varför varför???) och enkelt hängde in 1-0.
Trots att det blev 1-1 lite senare när Surovy svarade för en bedrövlig miss i egen zon då han stod och sov medans Timander stötte ned från backplats så kändes det ändå rätt bra från våran läktarplats.
För en spelare av en sån kaliber som Surovy får man bara inte göra ett så enkelt misstag. Personligen tycker jag han tillåts fuska i försvarsarbetet väldigt lika Machulda ifjol och det verkar vara mer ön genomgående plan från coachernas sida. Eller så kanske han bara är en bedrövligt dålig spelare på egen planhalva?.

Luleå spelade i alla fall upp sig och skapade en hel del chanser men pucken studsade lite fel och straffen var riktigt dålig. Med spelare som Viktor, Chabada, Harju och Hynning som är bra på frilägen så förvånar verkligen valet av straffskytt. Den LHF femman som hade mest problem var Isaksson-Omark-Viktor som ofta hamnade i problem gärna i egen zon. Dom två förstnämnda ser ut att lida rejält av sitt hårda matchande i JVM.

2:a perioden blev en enda lång uppvisning i kanonbra försvarsspel(inte ofta man fått skriva det om Luleå) och superfarliga spelvändningar.
I egen zon var man ofta först på pucken och gjorde dessutom hela tiden rätt beslut. Kunde man spela till en egen spelare gjorde man det, hade man tidsnöd rensade man resolut bort pucken. Hade man mera tid tog man kontroll över den och vände upp och lät laget hitta anfallspositioner.
Dessutom försökte man hitta snabba spelvändningar och Kerman gjorde just det när han vann en puck vid egna tekningscirkeln till höger och med en snabb pass hittade Chabada och resten vet vi ju.

Enda misstaget stod Nagander för och det handlade mest om rutin. Om man möter en spelare som Morrisson i duell om pucken så har man väl 2 alternativ det ena är att förska vara först och slå undan den eller två göra som Obsut alltid gör, vänta in spelaren och låsa upp han i sargen. Men Nagander valde nummer 3, försöka tackla först för att spela pucken, han fick rejält med stryk i duellen vilket ledde till en målchans där Modig räddade ett givet mål. Tyvärr fick de upp pucken till Hedin på backen som la ett i skott som Morrison styrde in.

Bra boxplay och tur med fulltaligt precis när Lubos fick pucken gjorde att Harju fick komma fri, passningen var sen och relativt dålig men Harju fick precis med sig pucken och avslutet var kanon. Pumpfake ala Ovechkin med benet gå sedan åt andra hållet och iskallt avslut vid ena stolpen.
Money in the bank, mot Pölsan gick han åt andra hållet och la mellan benen på målisen så han har ju helt klart moves(fast det visst vi väl från J18 o J20-tiden).

Nagander revanchera sig sedan med råge innan 4-2 målet då han spelade riktigt bra och rörligt på offensiv blå, höll kvar pucken hade avslut på mål och när han fick den i 6 mot 5 skottfinta han och spelade ned till Bartecko som vallade in den via Hynning och åter är vid rätt plats. Jag är dock av den åsikten att det mkt väl kunde ha dömts bort för spark, han skjuter fram högerskridskon och trycker in den. Är helt säker på att det är avsiktligt, men sitautionen var så trång och domarna kan omöjligt uppfatta det och i TV höll han god min och säger sig inte ens ha sett pucken, YEAH RIGHT :)

Halva 3:e såg ut som andra, Luleå stack upp emellanåt och Hynning hann med missa friläge, Harju dunkade ett slagskott precis utanför. Men sedan blev det domarens show när det radades upp PP för Modo och alla var verkligen inte legitima utvisningar.
Som tur var hade vi en rätt stabil box tillsammans med ett bedrövligt PP av Modo. Sundström har redan utnämts till elitseriens bäste spelare men att då inte ha mer fantasi en att stå helt stillastående parkerad i högra tekningscirkeln för att styra PP är genant dåligt. LHF såg till att ha två man nära Modos backar och sedan koncentrera sig på att stoppa genomspelen till Morrison och vips var allt neutraliserat.

Det finns mycket att lyfta fram i denna match, man kan börja med killen i målet. Svårt hitta några fel med hans spel, han är oerhört lugn och säker positionsmässigt. Modo tog en massa dåliga avslut från backposition spec i PP och Modig får räddningarna att se löjligt enkla ut. Målen kan man inte göra så mycket åt däremellan bjöd han på en del läckra benparader och så den matchavgörande räddningen med hjälmen i 3e förstås.
Om man kollar in den sistnämnda räddningen ser man att han gör sig väldigt stor och är i en upprätt position, vilket är just han enorma styrka. Han går sällan ned väldigt djupt och blir inte liggandes på mage som en säl som vissa andra som tydligen är bättre och fick spela JVM(nej jag har inte glömt den hånfulla petningen). Hans för tillfället enda svaghet är att en hel returer går rakt ut istället för ned mot hörnen, men det är en liten petitess i sammanhanget.

Nästa sak blir givetvis backspelet, landslags-Janne visade idag lite av fjolårsformen. Han såg ut att ha hur mkt tid på sig som helst i egen zon, han fick nästan alltid ut pucken när det behövdes annars kunde han lugna ned spelet och låta laget byta.
Saravo-Pukka gjorde ett gedigt jobb och rensade effektivt undan allt framför eget mål. Nagander hade en riktigt bra match och svarade för fina rensningar och säkert positionsspel spec i boxplay. Alla lagets backar rensade oerhört bra i bp, i ngt boxplay fick man ut pucken 4-5 gånger och det är man verkligen inte van med.

Bland forwards kan vi lyfta fram Burra, vilket hästjobb i boxplay täckte skott och vann ett par viktiga tekningar i 3 mot 5 så vi fick ut pucken ur zon och kunde döda tid. Den läckra passningen fram till 1-0 var ren bonus på ett gediget hockeyarbete.
Kerman jobbade och slet, visade vägen medd ett kliniskt avslut och som han spelade idag är det oerhört svårt att förstå hur han inte kunnat få spela mer i top 2. Iom Renberg uttåg efter sitt 1:a byte så känns det som att vårat lag är mer balanserat om Renberg lirar med Burra o Robin än i top 2. Kerman har farten och intensiteten att spela med Chabada-Hynning, Harju sköter defensiven och spelet mellan Bartecko-Surovy kanonbra.
Nu är det bara hoppas att Renberg själv inser att han ska hålla till i 3:e lr 4:e femman. Han kan få var murbräcka med Omark-Isaksson oxå, men i vanlig ordning sätter han väl in sig själv i 1:a lr 2:a. Tränarna har inte pondus nog att säga ifrån till "il capitano". Nu gäller det att ladda om och inte tro att allt är klart igen, 3 tuffa och viktiga hemmamatcher väntar och man måste spela med samma inställning där för att lyckas. Annars kan vi snabbt vara tillbaka i absoluta träsket igen. Men just nu är det närmare till 2:a plats än till 12:e plats!.

Vad kan man säga om Modo då, de såg ut att ha grymt tunga ben. De blev gång på gång ifrån åkte av Luleå-spelare inte bara under spelvändningarna. Deras nye center som var med på lineupen men inte vid 1:a tekningen(Får man verkligen göra så??) var totalt osynlig. Har hört att Modo ska vara ett one-line team likt VF och idag fick man det verkligen bekräftat. Alla andra lines utom 12-10-24 var totalt osynliga. Svartvadet som brukar kunna dominera matcher såg man inte alls till annat än i boxplay, de får nog hoppas att Salomonsson blir frisk snart.