LL: Usch vilken hemsk tillställning det var, period 1 var usel på alla sett. 13 min in i matchen och 2 PP har vi lyckats få till 3 ynka och urkassa skott på Salo. Allt började väl som vanligt när man kom in genom björngapet urloja och utan energi, knappt man orkade ta sig runt mittcirkeln. 2:a fortsatte i samma stil och under 5 mot 3 skrek jag ut min frustration från läktarplats. Hur kan man vara så usla och inte ens få in pucken i anfallszon!!!! På något underligt sätt började dock pucken studa Luleås väg och man fick även in 1-1 på ett bra skott av Chabada. Dessutom lyckades ju äntligen en Lulespelare i detta fall Omark befinna sig framför mål och skymma. Det händer ju inte allt för ofta i PP.
Att pucken fortsatte studsa vår väg visade sig i 3:e, Lindqvist lyckas jobba åt sig en puck och få fram den till en av våra få spelare som vet hur man gör mål. Tack Harju för att du finns, underbart backhand avslut bakom en chanslös Salo.
Efter det där målet tycker jag man såg direkt att VF vek ned sig, började fuska i alla situationer, slutade fullfölja i backchecking osv. Det gjorde att även vår 1:a femma som varit sämsta formation kunde få lite fart och utrymme. Det bytet och spelet som leder fram till 3-1 vill man ju se varje gång dom är inne på isen.
Att VF ställer in Salo i kassen tycker jag visar på att Bäckman inte vet vad han håller på med, dessutom känns det som att Sjöberg verkligen dömde till våran favör många gånger. Hur vi kunde få spela 5 mot 3 för en charging utvisning kan jag omöjligt förstå. Sen hade vi även en ny? linjeman vid namn Nilsson som var stabil och vinkade av säkert 7-8 icingpuckar så man slapp en massa onödiga avbrott i spelet.
VF känns som ett solklart kvalserielag nu när LHC tagit sig samman och plockat lite ströpoäng. Men i VF saknas typ allt som vilja, spel, motivation. Redan idag såg man väldigt lite av såna som Plüss,Bergenheim och sen sån som Kahnberg var helt osynlig. Hur kommer de klara sig mot hungriga lag som SSK, Rögle och Leksand som vinner och vinner och besitter massa självförtroende. Jag tror dom kan åka ur redan nu i vår, men då lär väl en snabbutredning göras för 14 alt 16 lag beroende på var i kvalserien man slutar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
2:a fortsatte i samma stil och under 5 mot 3 skrek jag ut min frustration från läktarplats. Hur kan man vara så usla och inte ens få in pucken i anfallszon!!!!
På något underligt sätt började dock pucken studa Luleås väg och man fick även in 1-1 på ett bra skott av Chabada. Dessutom lyckades ju äntligen en Lulespelare i detta fall Omark befinna sig framför mål och skymma. Det händer ju inte allt för ofta i PP.
Att pucken fortsatte studsa vår väg visade sig i 3:e, Lindqvist lyckas jobba åt sig en puck och få fram den till en av våra få spelare som vet hur man gör mål. Tack Harju för att du finns, underbart backhand avslut bakom en chanslös Salo.
Efter det där målet tycker jag man såg direkt att VF vek ned sig, började fuska i alla situationer, slutade fullfölja i backchecking osv. Det gjorde att även vår 1:a femma som varit sämsta formation kunde få lite fart och utrymme. Det bytet och spelet som leder fram till 3-1 vill man ju se varje gång dom är inne på isen.
Att VF ställer in Salo i kassen tycker jag visar på att Bäckman inte vet vad han håller på med, dessutom känns det som att Sjöberg verkligen dömde till våran favör många gånger. Hur vi kunde få spela 5 mot 3 för en charging utvisning kan jag omöjligt förstå.
Sen hade vi även en ny? linjeman vid namn Nilsson som var stabil och vinkade av säkert 7-8 icingpuckar så man slapp en massa onödiga avbrott i spelet.
VF känns som ett solklart kvalserielag nu när LHC tagit sig samman och plockat lite ströpoäng. Men i VF saknas typ allt som vilja, spel, motivation. Redan idag såg man väldigt lite av såna som Plüss,Bergenheim och sen sån som Kahnberg var helt osynlig.
Hur kommer de klara sig mot hungriga lag som SSK, Rögle och Leksand som vinner och vinner och besitter massa självförtroende.
Jag tror dom kan åka ur redan nu i vår, men då lär väl en snabbutredning göras för 14 alt 16 lag beroende på var i kvalserien man slutar.