MorganaLefaey: Nej, den utvisningen var ju inga problem med. Saravo var tvungen att dra ner honom. Diskussionen gällde utvisningen som innebar 5 mot 4. MoDo-spelaren backade in i Luleå-spelaren i mittzon. Sören Persson var inte särskilt jämn i sina bedömningar åt något håll. Dessvärre är ju en utvisning efter 15 minuter i 3:e lite tyngre än en i början av 1:a eller 2:a perioden.
Det var en liknande situation tidigare i 3:e där en LHF-spelare blev nergjord brutalare än den på Wargh och då släppte Persson.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Sören Persson var inte särskilt jämn i sina bedömningar åt något håll. Dessvärre är ju en utvisning efter 15 minuter i 3:e lite tyngre än en i början av 1:a eller 2:a perioden.
Det var en liknande situation tidigare i 3:e där en LHF-spelare blev nergjord brutalare än den på Wargh och då släppte Persson.