Angående arenan. Positivt att äga sin arena, helt klart. Men det är rejäla pengar det handlar om, och om man utgår från att man klarar av den ekonomiska biten så tycker jag att det är lite konstigt att man inte bygger en helt ny arena för dessa pengar. Cloetta Center kostade till exempel 249 miljoner, och då var det ett nybygge och inget ombygge. Fördelen med att bygga nytt är att man kan optimera alla detaljer i byggnaden redan på arkitektstadiet, istället för att eventuellt tvingas göra kompromisser med redan existerande delar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?