Luleå HF

SHL · 118055 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 953861

Sv: Kvällens match
distanserad: Visst finns det förutsättningar att bedriva en toppklubb på våra breddgrader, det visar väl om inte annat Kärpät med deras framgångar under 2000-talet.
Om pengar vore allt så skulle ju Frölunda vinna SM-Guld varje år eftersom dom har överlägsen ekonomi och publikunderlag och finalen skulle spelas mot Djurgården då det finns flest företag i Stockholmsregionen och alltså måste man ju ha väldigt lätt få in pengar.
Som tur är så behövs det många andra delar i en fungerande verksamhet, en bra ungdomsverksamhet är kanske det viktigaste och där ligger ju faktiskt Luleå riktigt bra till.

Det Luleå kan förbättra enormt är att ha rätt personer som ska driva klubben framåt företagsmässigt. På flera viktiga poster i klubben sitter personer som inte alls har vad som krävs om man jämför med vissa elitseriekollegor. Om sedan Luleå har orken eller viljan att byta ut dessa är en annan femma.

Sen finns det ju faktiskt en möjlighet att elitserien i framtiden inför någon sorts lönetak och en stängd liga och i så fall jämnas ju situationen ut mellan lagen ändå. Även om det säkert kan dröja innan det händer.

För 10 år sedan var vi oslagbara i Sverige, ingen trodde väl på allvar vi skulle vara ett träsklag då. För snart 15 år sedan vann MIF SM-Guld och man trodde dom skulle finnas i topp många många år men vart finns dom idag. Nyss var det FBK som dominerade svensk hockey på alla plan men även där ser vi att det håller på att ebba ut. Idag är det HV som alla räknar med ska vara med i all framtid.

Ur ett LHC perspektiv ska det bli intressant se hur det påverkar dom om Norrköping lyckas etablera sig som ett topplag i allsvenskan igen.
Dom har ju i princip saknat konkurrens från elitfotboll när Peking var förpassat ifrån finrummet.