Luleå HF

SHL · 118054 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 974309

Sv: Kvällens match
PEN: Ja det är pinsamt, 2xRoger säger vi faller på utvisningarna. 1:a målet är en sil och har inget med powerplay att göra så vi släpper in ett pp-mål på hela matchen skulle det vara avgörande. Varför säger dom inget om att man själv har 6 PP men lyckas inte skapa ett skit på dom 12 min i överläge?
Burström säger att laget har 30 klara målchanser på lagets 50 skott, själv såg jag möjligen 2 eller 3 klara målchanser på lagets första 30 skott.
I sista perioden så vart skotten lite bättre och hårdare än dom fösare man hållit på med i två perioder och om man är snäll kanske man kan räkna ihop 5-6 chanser. Det blir som bäst 10 chanser vilket är bra mycket mindre än vad vår kapten talar om.
Dom pratar om att vi gjorde en bra sista period men det är väl också en rejäl överdrift, vi fick två snabba mål och därefter håller det väl i sig ett par minuter till men när Chabada bränner friläget så dör ju i princip matchen. Efter det kontrollerar Modo allt på planen och en stund senare avgör man med 4-2 och sedan är det en lång väntan på slutsignalen.


Dagens topp 3 floskler från Rönnberg:
1. Vi faller på onödiga utvisningar.
2. Vi gör några avgörande misstag och sen blir det tungt och vi orkar inte riktigt komma tillbaka.
3. Jag tror fortfarande på slutspel.

AVGÅ 2xROGER

Åkerström är väl lagledare eller nått sånt, är det någon som sett honom på matcherna?
Är det någon som kan tala om för mig vad han gör och vad han bidrar med eller får han lön för att göra ingenting?