Malmö Redhawks

SHL · 24628 inlägg · 2625 ämnen

« · 283782 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Jocce: Men de menar ju namnet på den hall där de spelar nuuuuuu. För guds skull, är det så svårt att fatta vad aftonbladet menar????

HV 71 lirade t ex i Rosenlundshallen också tills att Kinnarps Arena var färdigbyggd över gamla Rosenlundshallen.

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Jocce: säger som brasse. det är fel fel fel fel fel. Nja inte fel direkt men tänkte på nåt annat.

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
anders:
Det är du som fattar noll. Ingen arena har bytt namn, en arena som snart ska börja byggas har FÅTT ett namn. LHC spelar nästa säsong i Stångebro Ishall, inte i Cloetta Center (den existerar inte). Stångebro Arena kallade man arenan som snart ska börja byggas (arbetsnamn) tills det att man beslutade att sälja namnet till just Cloetta.

Vad aftonbladet refererar till spelar ingen roll, de har fel.

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
anders: Den gamla arenan kommer LHC att spela i yttligare en till säsong och den har inte genomgått något namnbyte, så jag förstår inte vad det är för rappakalja aftonbladet kommer med.

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Bara en fråga, någon som har en bild på Svehla i MIF-dräkt?

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
rob: De referar ju till den gamla arenan där LHC spelade. Fattar du noll eller???

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Stefan: Det är dyrt att driva en elitserieklubb i hockey i vår avlånga land i dagsläget, så om man kan få in ex antal miljoner för att man bytar namn på arenan så vore man ju dum om man tackade nej.

Visst låter det oftast väldigt dumt o det borde inte behövas några fjantiga ändringar men men, nu är det så o jag ser gärna att MIF (o alla andra som ska använda Percys nya arena) tecknar nått avtal med nått storföretag.

Men sen kanske man kan hoppas på nått bättre namn än de som Linköping o Luleå "valt". ;)

Sv: Lundh
CoolaKoffe: men ja vill inte ha han i leksand....leksand behöver en klass spelare...

Sv: Lundh
Zcootah:Vi kan glömma thure han vill inte ha ett nytt kontrakt med MIF å ja tror att han drar te Leksand

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
anders: Oj vad du har rört ihop det, förstår inte vad du vill ha sagt.

Den nya evenemangsarenan döptes igår till Cloetta Center och enligt aftonbladet så har den bytt namn från Stångebro Ishall, vilket inte alls stämmer. Den har aldrig haft något tidigare namn eftersom den inte ens är färdigbyggd på långa vägar.

Lundh
skriv nytt kontrakt me thuresson plz :) för annars kanske masken värvar han å d vill vi inte :)

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
anders: Det är väl inget fel i att arenorna får namn efter företag som pumpar in pengar i dom, eller? Bara för att Malmös tråkiga företag inte är intresserad av det så är det väl inget fjanteri...

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
rob: Det stod att läsa att hallen numera heter Stångebro Ishall. Och det gör den väl också eller har jag fel?? Det stod inte att den nya arenan kommer heta Stångebro Arena. Läs gärna artikeln innan nästa gång!

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
rob: varför ej Closetta Center?

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
anders: På LHC sida går det att läsa följande:

"Idag avslöjades att namnet på Linköpings nya evenemangs- och idrottsarena blir Cloetta Center." Detta stämmer, tillskillnad från vad aftonbladet hittade på igår.

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Den nya arenan har inte bytt namn, utan den har fått sitt namn. Arenan döptes igår av Malin Baryard och fick därmed sitt officiella namn.

Att hallen bytt namn från Stångebro ishall är något som aftonbladet hittat på.

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Jocce: Vadå fel, det stod ju på LHC:s hemsida? Eller?

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Stefan:
Har du inte redan skrivit det en gång? Jag försökte upplysa dig om att det var fel. Taget från aftonbladet va?

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
anders:

ja usch hemska tanke :)

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Stefan: Ja, säg inget. MIF kanske döper sin till Malaco Center=)

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Jocce:

Nu fortsätter Linköping på trenden och byter namn på Stångebro Ishall till Cloetta Center.... Cloetta Center låter som en choklad fabrik eller dylikt...

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Stefan:
Den nya arenan kommer att heta Cloetta Center.

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Magnus:

hehe.. med Percy i spetsen vet man aldrig :p

Sv: Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
Stefan: Nä, eftersom Percy är Mifs starke man tror jag mer på "Snickarboa"! :)

Namnfjanteriet på arenorna fortsätter
En efter en byter arenorna namn efter diverse företag.

Nu fortsätter Linköping på trenden och byter namn på Stångebro Ishall till Cloetta Center.... Cloetta Center låter som en choklad fabrik eller dylikt...

Vad kommer härnäst? Malmö Isstadion byter namn till Playboy Center?

Sv: Starkt Mif?
ingela:nähe men d e ju lugnt d e långt kvar tills serien börjar

Sv: Starkt Mif?
CoolaKoffe: Jag menade inte att vi skulle värva ett helt nytt lag men gärna en topp back och karnske en bra målvakt när Hadelöv inte håller måttet. ( inget ont om Hadelöv, han är en av mina favoriter)

Det bästa nyförvärven är givetvis egna junior spelare med hjärtat för Mif.

Kramizzz

Sv: Någon mer än jag..?
mVee:

Det stämmer bra att det är den totala inkomsten som är i Sportbladet. Och jag kan tänka mig precis som du säger att lönen i Leksand inte står för någon större del av det.

anders:

Du måste vara den mesta naiva människan på det forumet. Jag hoppas verkligen du driver med oss rätt rejält. Visst är uppgifterna om årsinkomsterna 110 & rätt och tagna direkt från skattemyndigheten men det är ändå pengar som kan komma varifrån som helst och behöver inte på något sätt komma från Leksands IF.
Jag fattar inte varför du inte ger upp. Varför börja mala om rookie-löner i Leksand på 50000 kr när du hade FEL på det andra? Ska jag behöva fixa så folk inom LIF kommenterar och dementerar uppgifterna på 50000 kr i månaden för rookies?

Sv: Någon mer än jag..?
Det finns många ord för årets MIF, både bra som dåliga.

1. Vi har fått in juniorerna, slutat sattsa på gamla lirare som Sandström, Hasselblad, Öhman. som exmpl.

2. För första gången på flera år så riktar föreningen med goda blickar framåt, man ser hela tiden på framtiden vilket är mycket bra.

3. Det dåliga som jag tycker är att man spenderar dom stora pengarna på fel spelare.
...
Jag tycker Peter Andersson är så pass bra endå för att ha varit med så länge, men jag tror att man kunnat knipa en bättre spelare för minst lika mycket pengar som han har i lön.. Men inte bara honom, det finns andra spelare inom laget som inte presterar upp till dom förväntningarna som klubben har på dom.

Laget finner mycket rutin i spelare som Rydmark, Riihijärvi, Mattson mfl som har varit med ett tag, men orkar verkligen dessa spelare" så kallade triumf kort" stå imot vinnande och stora lag som FBK, FRÖLUNDA mfl över 50 omgångar (?). Vissa tycker att Elitserien blir sämre, men jag tycker den bara blir bättre o bättre, endast svenska hockeyligans regler, samt taskiga domare som drar ner på tempot.


För att Malmö ska kunna bli farliga så måste alla inom laget gå in för varje match i 110 % fokus.. Här går det inte att slappa dom första matcherna för att varje poäng kommer bli oerhört viktig mot slutet. ( Se bara på årets Elitserie tabell).

Jag förväntar mig minst 1-2 nya spelare till, dyra som billiga, men jag tror att MIF måste ha en bred trupp för det kommer bli svettigt nästa säsong, och det kommer slita mycket på spelare, specielt dom viktiga kuggarna inom laget.

Sv: Någon mer än jag..?
anders: Tror att Aftonbladet bara redovisade vad spelarna hade för total årsinkomst (det de betalade skatt på), det är inte alltid det samma som den lön de får från sin klubb. I fallet R. Nilsson kan jag tänka mig att han har inkomster från annat håll (aktier?) (han har ju en far som borde tjänat ihop en del under åren). Är iaf min teori... ;)

Sv: Någon mer än jag..?
anders: ehh, jag är inte precis den som tror som på allt som står i tidningarna. Vet själv hur dte kan se ut efter att man har blivit intervjuad för någonting i tidningarna.
Däremot så har jag svårt att se R. Nilsson skulle ha 700 000 kr i årslön när han inte ens var ordinarie i Leksand under deras tid i allsvenskan.

Sv: Någon mer än jag..?
anders: hmm tro inte på allt som skrivs...han kommer nog att tjäna ungefär så mycke kommande år...men inte säsongen som var

Sv: Någon mer än jag..?
Mygel: nog fick han så han klara sig men inga 700 000 heller

Sv: Någon mer än jag..?
Mygel: Så du menar att de fakta som sportbladet då lade fram är falska???

Sv: Någon mer än jag..?
anders: det är inte sant...

Sv: Starkt Mif?
ingela:Om vi värvar mer å mer då har vi så mkt skulder så vi får ner te div 4

Sv: Någon mer än jag..?
anders: Var har du fått det ifrån??? En spelare på juniorkontrakt har definitivt inte 700 000 kr i årslön.

Sv: Någon mer än jag..?
crille: Men Robert Nilsson hade i allsvenskan med Leksand en årslön på minst 700000kr. Detta är ju sant!!!

Sv: Någon mer än jag..?
JoJo:
anders:

visserligen så var det ett par år sedan men när berglund och wallin var rookies i fbk så hade de ca 20 till 30 000 i mån...tror inte t.ex bäcker har så mkt mer...

Sv: Någon mer än jag..?
Svehla55:

Vi lär komma till Skövde ja! Ska ni inte till Finland då?
Vore mycket fetare att åka dit ett rejält gäng eller?

Sv: Någon mer än jag..?
anders:

öh, avslöja min källa? Det är väl rätt enkelt att räkna ut att det var Lillis, han är sportchef och sköter alla sånna här förhandlingar. Erkänn nu att du hade F-E-L.

Rookielön i Leksand är 50000 kr / månaden? Jo, eller hur.
Sånt bullshit så det inte är sant. Var skulle man få de pengarna i från? Varför skulle man ge stjärnor som Jörgen Sundkvist och Johan Eneqvist 50000 kr när MFF betalar Marcus Rosenberg 15000 kr i månaden? Får inte ihop det. Det måste trots allt finnas någon form av balans på marknaden och MIF Redhawks har knappast betalt ut något ens i närheten av 50000 kr till Valdix, Björk eller Frans.

Sv: Någon mer än jag..?
JoJo: Visst är det spekulationer. Men så avslöjade du din källa till slut också=)

Men jag vet att rookielönen i Leksand är 50000kr/mån. För jag känner nämligen en som lirar i Leksands A-lag!!!

Sv: Någon mer än jag..?
JoJo: Håller helt klart med dig JoJo......Det är enbart spekulationer från hans sida. Förresten, du/ni ska väl upp till Skövde eller??
Mvh...Grabbarna från Kristianstad..

Sv: Någon mer än jag..?
anders:

Nähä? Så Lillis vet inte någonting då? Tror du jag jagar fram uppgifterna helt från luften? jag ringde han såklart för jag ville få bekräftat hur naiva dina tankar var. Han bara skrattade.

Utfors kanske betalade Sandströms lön, men då betalade å andra sidan MIF inte en krona.
Dessutom så är det sponsorer som sköter all löneutbetalning, för får MIF Redhawks inte in en krona där, så finns det heller ingen ekonomi. Lägg nu ner. Du har FEL!

Sv: Någon mer än jag..?
Magnus: Jag har för mig att lönerna som spelarna har redovisades i sportbladet nån gång förra året eller i år, kommer inte ihåg exakt. Då så redovisades bara den lön de fick ut i pengar. Sedan fattades det sisådär 25-30%. De pengarna gick till nån fond av nått slag. Nått spelarna skulle leva av efter avslutad karriär. Jag har för mig att lille Robert Nilsson i Leksand hade 700000 i årslön plus de här 30%. Leksand har ju också haft skatteskulder och har knappast så mycket bättre ekonomi än vad Mif har. Men ändå har de såna här löner. Jag tror inte ett skit på att Mif skulle ha låga löner. Visst de flesta har säkert det i laget, men det finns de som tjänar grymt bra också. Vissa är värda pengarna, men det finns de i Mif som nästan borde spela gratis efter hur lite och dåligt de presterar!

Sv: Någon mer än jag..?
JoJo: Ok! Men det är ju inget som säger att dina uppgifter skulle vara sanna heller eller hur???

Sedan så kan ju spelarna ha en lön ifrån klubben och så kan en sponsor stå för resten. För det var väl Utfors som betalade Sandströms lön om jag inte är helt fel ute?

Starkt Mif?
Hej!

Jag tycker det är dåligt på värvar fronten just nu, eller är laget komplett?

Hannula och Staal var grymma i VM, här satt man och höll på Danmark. Hoppas Mif kan värva fler från Danmark, det hade varit kul.

Just nu ser jag fram emot en varm sommar och sedan ett peppat Mif med stort självförtroende.

Kram alla Miffare

Sv: Någon mer än jag..?
anders:

För att få dig att hålla tyst med en gång kan jag meddela att jag fick fram följande uppgifter alldeles nyss.

* Ingen i MIF är ens i närheten av 250 i månaden.
* Man jobbar aktivt för att få ner lönerna.
* MIF ligger inte i topp 6 på bäst betalda löner
* Ingen i MIF har inför denna säsongen fått en krona i lönehöjning, däremot många har fått tvärtom.

Angående Mertzig så är det bara en ren spekulation att han har 8 mille på 4 år. Det är ingen som har bekräftat det officiellt från Linköpings-håll.

Lägga ner nu?

Sv: Någon mer än jag..?
Magnus: Saxat från Svd inför förra säsongen...

Sv: Någon mer än jag..?
anders: "Allt är förvisso relativt. Men visst har LHC-spelarna goda löner. En jämförelse: LHC betalar 33 miljoner kronor i spelarlöner den kommande säsongen.
Svenska mästarna Färjestad betalar 25 miljoner. Djurgårdens totala lönesumma är 21 miljoner.
Backarna här ovan får således bra pengar, Jan Mertzig till exempel, tjänar 160 000 kronor i månaden, Thomas Johansson är i närheten och Andreas Pihl god för 100 000 jämnt."

Vassego och skölj Anders!

« · 283782 · »