För att öka på ryktena om Välivaara till Malmö, lägger jag in följande i diskussionerna...
Signaturen "Der Übermensch" skrev detta i Höknästet-forumet i morse:
"Jag hörde från en person i styrelsen igår, att Malmö har en back på gång som redan spelar i elitserien. Han skulle tydligen lätt gå in som 2:a eller 3:e bästa back i Malmös uppställning. Frågan är vem spelaren i fråga är."
Följande skrevs av Ulf Eklund i Örnsköldsviks Allehanda (se länktips för artikeln):
"Ett tänkbart namn är Jyrki Välivaara som nyligen fick lämna Linköping som i sin tur anser sig ha överskott på backar. Men i dagsläget tyder allt på att Välivaaras nya klubbadress blir Malmö."
Ryktena om Välivaara jagb hört gäller Timrå och Modo men det är säkert många som drar i honom. Jag säger värva, vi behöver en bra defensiv back så det är värt ett försök trots konkurrensen.
Nubben: Alla backar som é bättre än de vi har vill vi ha.. ok skulle han nu komma att dyka upp i en Malmö tröja så är han direkt vår topp 3 back iallafall..
Nubben: Tror faktiskt att han kan ge försvaret stadga,men jag vet inte om det skall bli bekostnad av Frylén eller Norgren.Om jag fick bestämma så skulle det vara Frylén, men han verkar spela bra ihop med Sekeras.Men helt klart ar att han kommer att ta en plats om vi nu lyckas knyta till oss honom.Skulle tro att det dröjer inte länge innan han är klar för någon klubb och varför inte våran.
Nubben: Tackar, och lycka till själv. Ni har som sagt på papperet en mkt bra uppställning, och jag tror att er darriga inledning kanske mer berodde på lite överambition att spela lite för komplicerat och konstruktivt, på bekostnad av att man i början av en serie kanske hellre bör starta från scratch sas. Dvs med enkelt spel och vara noga med de grundläggande sakerna. Hittar man det spelet, så kommer finliret automatiskt så småningom. Och visst är det härligt med medvind, även om det för oss senast blåste lite tillfällig motvind... ;-)
Huge: Ja Calle är viktig för oss, men det är inte p.g.a honom vi vänt på steken. Det är mentaliteten som ändrats i laget, grabbarna var lite för kaxiga i början o ville framåt för mycket. Det resulterade i massa, massa pinsama försvarsinsatser. Men det är klart att Calle, Nedorost, Jussi o Sekeras betytt mycket, de saknades i inledningen. Nu får vi en beprövad målskytt tillbaka osso (Tomik), så det blåser en rätt skön medvind här nere just nu.
Lycka till i fortsättningen, vem vet, vi kanske ses i slutspelet! ;)
Nubben: Precis. Ni hade ex både Timrå och Modo på gaffeln innan ni vann mot oss, så personligen var jag inte speciellt överraskad att ni vann. Iofs kanske med lite hjälp av vårt darriga och lama spel, troligen pga urladdningen mot Timrå hemma. Förringar dock inte er insats, och Calle Söderbergs återkomst tror jag betydde enormt mkt för er. En stor karaktärspelare som alltid ger järnet plus att han är målfarlig. Och som du säger: ES är oerhört svårtippad just i år.
Huge: Inge är säker på nått i dessa dagar, årets ES är något av det jämnaste vi varit med om i modern tid här i landet. Alla kan slå alla och även om vi (Malmö) fick en horribel start på serien, så ser man nu vad laget kan/bör prestera. Personligen blir jag inte förvånad om vi lyckas ta oss upp på slutspelsplats under säsongen o sen om vi lyckas hålla den platsen eller åker ner igen, det får vi se.
Magnus: Det var din tvärsäkerhet jag ifrågasatte en aning, iom att du antyder att Malmö skulle vara ett mkt bättre lag än Brynäs. På den punkten är JAG inte lika tvärsäker nämligen.
Nä, jag har bara konstaterat att Calle var riktigt bra igår. Laget i övrigt fungerar fint, kedjorna o Stana i mål är precis som de ska vara. Det är dock en del i backparen som jag inte är nöjd med, känns som att vi måste fixa till det som vi ska klara det här hela vägen.
Nubben: Vet inte om jag vågade tro på seger innan med tanke på vår märkliga inledning på serien. Jag förväntade mig det definitivt innan serien för Brynäs är ett av de lag som vi utan tvekan ska slå 4 gånger av 5.
Så BORDE det varit med tanke på det beryktade pappret. Som sagt, spelar vi som på slutet borde vi kunna jaga kapp lagen över oss. Vi har varit bra på slutet och kunde varit bättre om vi hade en eller två bra backar till.
WOW + 2.. vad har Frylén haft de övriga matcherna?? precis minus..
nää Malmö måste sluta ta så många utvisningar.. men man ser ju bla en av dem som tar minst 2-3 per match å det é Johan Norgren.. han måste helt enkelt bort.. kan man välja att sparka/bryta kontraktet med Duda och Eriksson så måste man göra så med Johan osså.. han höll knappt i Allsvenskan å visar ju som alla vi redan visste om innan ens årets säsong började att han inte kommer hålla här osså..
1-2 nya backar som é BRA måste helt enkelt in.. så är det..
Simon Skoog måste ju få spela likaså Hersley nu.. någon av dessa 2 grabbar måste få spela istället för Norgren.. svårare än så é det inte..
Nubben: Frylén & Sekeras +2 mot Modo. Sekeras var SJUKT bra, en mycket positiv överraskning måste jag säga. Det är utvisningarna som kostar oss segern igår. Våra bästa spelare får vara på isen nästan konstant och orkar helt enkelt inte spela offensivt på slutet förutom kontringar.
Håller definitivt med Osten när han kommenterar utvisningarna i första. Domaren är mycket givmild åt Modo där. Sekeras hakning i tredje är ett obeskrivligt skämt, inte ens en totalt oinsatt hade kunnat få det till hakning. Normalt jämnar det ut sig när en domare inte har koll men igår fick Modo lite för mycket bonus måste jag säga.
Nubben: Med andra ord bänka Frylén... jag vill se nya backar å ut med 2 backar varav Norgren och Frylén... att PA inte ens sett detta problem med vår backsida innan säsongen började är ju för fn pinsamt om man ser till att han själv varit back.. detta får enligt mig PA ett rejält minus i kanten för..
Magnus: Samtidigt är det viktigt att säga detta, alla vet vi var Edvin kan. Kolla på Ross, innan han petades var han bedrövlig! Han petades en match, insåg allvaret och har varit riktigt bra i matcherna nu efter det. Jag tror att Edvin kommer vara nyttig för laget om Osten bara hittar rätt back att ha brevid honom, än så länge har det inte fungerat. Han o Sekeras kommer inte vinna +/- ligan i år om de får fortsätta.
Men i övrigt är jag väldigt positiv inför fortsättningen, vi spelar som ett helt annat lag nu. Spelar precis så som vi borde gjort från omgång ett, enkelt o rakt på mål. Men jag kommer tjata mig hes om detta asso, vi är nykomlingar, om inte målvakten fungerar 100%-igt samt att man dunkar in några baljor i PP, då förlorar man. Så ser det ut, bara att gilla läget o se till att jobba efter det!
LakeVättern: Det skulle Ostan aldrig någonsin gå med på. OM det skulle vara så hade han förmodligen inte låtit Frylén ha så mycket speltid per matych 20 min+
Osten, liksom vi alla, är nog förbluffad hur en back som var sjukt dominant i Allsvenskan på bara några månader kan sunka ner sig något så fantastiskt.
Nubben: Undrar om P. Andersson kanske har nån hållhake på Osten som gör att han inte kan peta Frylén och Norgren. Känns ju nästan som så då Frylén tydligen kan göra plattmatch efter plattmatch medans Skoog bara fick göra några få misstag innan han ställdes utanför laget. En ung kille som Skoog känns som bättre att bygga på istället för Frylén som tydligen inte verkar bry sig om han göra dessa ständigt klantmisstag. Har han en så oerhört säker plats i laget månne....
MrRedhawks: Håller med om Johan, han missar markeringen och snubblar på sig själv vid ställningen 2-2. Svensson får öppen gata o kan åka in mot Stana o skjuta fritt.
Men om man ska vara helt ärlig, trots Norgren o Edvins dåliga spel igår, o trots att Stana släppta in ett mål från ja, inget läge alls, så pressade vi Timrå borta, första perioden var vi rent av en klass bättre än dem. Det säger en hel del. Kedjorna fungerar kanon just nu, krydda med Tomik så har vi tre riktigt bra linor, o en hårt jobbande 4:e line.
Backparen däremot, det fungerar inte alls. Öberg, Sekeras, Ross, Björken håller i ES, o en som inte gör bort sig är Hersley. Får vi in en bra back till nu, och om Osten vågar peta sina favoriter Frylen o Norgren, då kan även backparen blir riktigt stabila.
Timrå är bäst i landet just nu, vi är INTE sämst i landet just nu. Poäng mot Modo nu o vi är tillbaka i jakten.
MrRedhawks: Behövs väl knappast någon förstärkning på forwardssidan men däremot på backsidan. Som du skriver så ska självklart både Norgren och inte minst Frylén bort. Att Frylén fått så mycket förtroende som han fått hittills är i sig helt otroligt. Han visade igår att han definitivt inte ska lira mer i elitserien. Han klarar inte av den nivån, bättre för honom att lira i allsvenskan eller kanske till och med kliva ner i division 1. Men bättre kanske då att helt lägga av. Blir ju bara pinsamt när en före detta riktigt bra back helt tappar all kvalité.
Ja efter matchen igår så har vi fått reda på vad som behövs.. och det är enligt mig..
Ut med 2 backar å in med 2 nya backar...
de som ska ut är Johan Norgren som ej håller.. å den andra trodde jag inte ens skulle vara aktuell inom detta men det är Edvin Frylén, han är totalt värdelös nu å var bla inne på 4 baklängesmål igår varav det ena satt han utvisad (1-1 målet som förövrigt var den billigaste utv jag sett men men)..
Stackars Sekeras igår som var bra men blev ju totalt under isen han med i och med han fick agera partner till Frylén... _____________________________________________________________
Tomik kommer att spela "kanske" mot Brynäs hemma.. men 1 till forwards av riktigt mål klass alá Tomik till skulle behövs som vi vet målar i elitserien.. annars på forwards sidan så tycker jag att femman Nedersot-Pirjetä-Bartovic kan komma att bli riktigt bra med tiden.. Pirjetä är helt klart den bästa forwarden i truppen tillsammans med Wahlberg just nu.. var é de andra???
Magnus: Ja för en gångs skull hade jag helt rätt inför säsongen, sa att Timrå kommer bli laget som spelar bäst hockey. Än så länge stämmer det ju, men även solen har sina fläckar. Rätt skönt för grabbarna med en match som ingen förväntar sig nått från, ren o skär bonus om vi tar nån pinnar som sagt.
Nubben: Timrå är för f*n som en betongvägg i år. Sjukt bra defensivt och en ruggig förstakedja. Vill till att våra backar har ispåsar under hjälmen och spelar enkelt om vi ska ha någon chans.
Eaglegirl: Tackar, ja två matcher i rad med poäng nu, känns inte helt fel. Men nu på torsdag borta mot Timrå, det känns som en enorm bonus om vi lyckas ta nån pinne då. Eller vad säger ni? Jag är optimist, hoppas på ett bra PP och en het Stana, då kan allt hända.
Men om vi inte stänker dit 2-3 baljor i PP, då blir det torsk.
Är riktigt imponerad av Malmö.. 1 vinnst på 10 försök.. mer än vad jag trodde de skulle klara av.. nu slapp vi gå utan vinst genom hela serien iallafall.. phuuu vad skönt..
Har inte kunnat se matchen själv idag tyvärr. Men av vad jag hört så har för en gångs skullt vårt PP fungerat riktigt bra, wops så är 3 pinnar hemma i lådan. Vill inte tjata eller säga "vad var det jag sa", men med ett fungerande PP och en Stana i ok form, då kommer det här laget hålla helt ok klass. Även med de backarna vi har, trots allas klagomål.
Signaturen "Der Übermensch" skrev detta i Höknästet-forumet i morse:
"Jag hörde från en person i styrelsen igår, att Malmö har en back på gång som redan spelar i elitserien. Han skulle tydligen lätt gå in som 2:a eller 3:e bästa back i Malmös uppställning. Frågan är vem spelaren i fråga är."
Följande skrevs av Ulf Eklund i Örnsköldsviks Allehanda (se länktips för artikeln):
"Ett tänkbart namn är Jyrki Välivaara som nyligen fick lämna Linköping som i sin tur anser sig ha överskott på backar.
Men i dagsläget tyder allt på att Välivaaras nya klubbadress blir Malmö."