1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505212 inlägg · 4189 ämnen

« · 1875983 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
{5647}: ifjol var vi för aggressiva och i år lika aggressiva som Kristina Lugn. Valiumförsvar...

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
{5647}: typ när Almtuna vinner pucken och våra två backar är tio meter närmare vårt mål än deras forwards. De kan få lätt ta emot en passning och komma mot våra backar som måste bromsa in för att inte hamna i knä på hanses. Gång på gång på gång...

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Gavelo: En pinne vore kanon.
Då tror jag att vi kan pusta ut och slipper negokval.
Mer kan man inte begära

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
{5647}: Molin har väl ingen poäng än ikväll, får hoppas på något där då

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Gavelo: Förvisso, men det är liksom samma obefintliga grundspel. Vi har många individuellt skickliga spelare och vi får hoppas att någon sådan avgör.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
{5647}: Men nu känns det ängsligare än tidigare, börjar se ut som det gjort tidigare under säsongen.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: det är samma försvarsspel som tidigare i matchen. Passivt, helt utan att sätta någon press. Dessutom byter man inte markering alls om motståndarna gör ett platsbyte.

Jag hade höga förväntningar på Säcken, men han har fullständigt misslyckats att få varken ett anfallsspel eller ett försvarsspel på hela säsongen.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: Bara en tidsfråga innan det ringer igen, Almtuna ligger på för ett ledningsmål

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: Japp, Tyvärr, sjukt uselt spel.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Gavelo: Men vad fan händer?? Rasar vi ihop igen

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
MODO Hockey - Almtuna IS 3-3

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KORTHUS

3-3

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Gavelo: försvarsspelet är dock väldigt passivt där man ofta står med flera spelare och väntar på motståndarna i mittzon. Sedan fortsätter förlamningen i egen zon där man låter motståndarna snurra och klumpar ihop sig framför mål.

Nåja, vi släpper in få mål och kanske ska man vara nöjd, men man får verkligen känslan att Modo ska kunna vara så mycket bättre än man är. Aggressivare försvarsspel. Spelvändningar utan att ta burskydd. Mer fart och mindre väntan...

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: Tycker Almtuna har en del puck men kommer sällan nära modos kasse, har väl inte ens kännts farligt en enda gång, var väl något tillfälle då Hanses gör en fin plock på ett ganska bra läge, men Modo har skapat bättre lägen och det könns ändå närmare 4-1 än 3-2, MEN jag vill poängtera att det spelmässigt är ganska jämt även om jag kanske med färgade ögon tycker att Modo ändå dikterar villkoren på isen.

Överlag en mycket bra match men bra skridskoåkning och ett bra passningsspel, framförallt checkar Modo bra och har en bra idé i sina anfall.
Karlkvist mål och spelet i PP visar verkligen hur fint man drar isär Almtunas Box och får krosspass genom densamma, Karla är het 15kassar hittills !!

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: Började andra rätt dåligt, såg bättre ut efter pp.
Hanses lika bra som vanligt.

Sv: Silly season
{5647}: Tycker det gäller Hedman också.

Hedman är för övrigt ofta bäst vid måste matcher. Han visar det idag igen.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Nucky: låter bra, har bara swehockey att tillgå. Där ser det ut som om Almtuna har mer puck o skott i andra.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: Längesen man såg Modo åka skridskor som man gör just nu, en fröjd att se!

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Heyerdal: Två till så 🙂

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
MODO Hockey - Almtuna IS 3-1

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: kom ett nu ;)

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Confusius: "Uuuupp med Hedman på topp"

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
KRM: Instämmer!

Sv: Silly season
{6870}: Tycker bara jag sett positiva omdömen om Hedman den här säsongen, välförtjänt dessutom. Även Oscarsson och Carnestad förtjänar beröm på backsidan.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Confusius: men den ska tas också. Vill gärna slippa att det är borta mot Tingsryd som det ska avgöras. Men om vi kör på idag och gör ett par tre till snabba, då blir jag lugn.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Heyerdal: Det räcker med 1 poäng på sista 3 matcherna

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
{7639}: fast lite kluven blir man, Tingsryd leder klart Karlskoga leder, sitter och både är glad och orolig, allt hänger på modevinst el poäng o då tänker j införstå hand på att slippa kval

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
{7639}: samtidigt går BIK och TAIF som tåget. Skulle vara skönt om ngt lag blev avhängt idag.

Sv: Modo Hockey - Almtuna 180302
Vilken skillnad på anfallsspelet det två senaste matcherna, väldigt roligt att kolla på.

Modo Hockey - Almtuna 180302
Modo leder, tälje och löven ligger under.
Känns som en bra kväll ikväll!

Sv: Silly season
Monno: Håller absolut Hedman jättehögt, men... anbuden lär väl inte ha haglat över honom på samma sätt.

Trots det, en riktig hjälte och härförare!

Sv: Silly season
{8399}: Klokt. Håller med.

Det var snacket om MoDohjärta som fick mig att spy.

Sv: Silly season
Om vi pratar Molin så bör han absolut testa på spel i shl, MEN det som talar för att man faktiskt kan stanna i AS är:
En nykomling även om man är poängkung kommer inte få en superlön i shl, man kommer förmodligen inte få samma roll eller lika stort förtroende som man har i AS.
Att öht påstå att man skulle utvecklas bättre i shl är så jäkla korkat så det är inte sant, utveckling i unga år är just utveckling, den påverkas minimalt beroende på omgivning, den största faktorn i det skedet är inställning och vilja, den får man precis på samma sätt i tex allsvenskan som i shl, ja kanske även i div 1, när man tillslut nått en viss nivå så är det nödvändigt med spel på bättre nivå för att kunna fortsätta utvecklas men fram till det stadiet i låg 20 års ålder så är i det sällan för att aldrig någon skillnad.

Så med det sagt så skulle en AS klubb tidigt klargör för (tex Molin) att man satsar nästa säsong för att ta sig upp med bra spelarmaterial, man har ett bra upplägg och vill bygga hela återkomsten kring honom, därtill erbjuder man en topplön som i många fall kan matcha en första årslön i shl så tror jag absolut att en stjärna som ovan nämnd kan tänka sig att ta chansen att bli en legendar i den klubb han har förstroende för och har en hel del hjärta för.

Sv: Silly season
{7639}: Hedman har fått så mkt oförtjänt dålig kritik den här säsongen. Han är stabil och har ett stort Modohjärta!

Sv: Silly season
{7639}: Spelgeniet Hedman!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Perkele2007: Ok men det får mig ändå inte att ändra uppfattning om att Lif knäcker er i finalen.

Sv: Silly season
Domsjö: Hedman är så jävla bra!

Sv: Silly season
Nucky: Målkungen än en gång!!!

Sv: Silly season
{8179}: Tror inte det är positivt på något sätt att kliva ner en division när man precis etablerat sig på SHL-nivå som junior.
Att påstå som bisterfinnen gör att V.O är en svikare är rent korkat. Han var som sagts tidigare en av väldigt få som var riktigt bra även i kvalet, och den ende tillsammans med Ritchie som vågade möta fans/media efteråt.
Om alla spelat med samma hjärta som honom i kvalet hade vi lekt hem det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SKiLMY: Han har skrivit mycket här på HS tidigare, vet inte om han är aktiv längre men har alltid uppfattat honom som en person som ändå har bra koll

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Den här Nikke nine på twitter, vem är det? Han verkar ju ha en del inside men verkar bo i Värmland?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{6870}: Det är bäst av 5, tänk då också att vi troligen har hemmafördel, vinner vi alla hemma, då är det klart :)

Sv: Silly season
bisterfinnen: Elakt mot Hedman kan jag tycka... Han följde ju ändå klubben ned.
Molin har ju än så länge inte stannat till nästa säsong, så jag väntar med hjärta hyllningarna. :-)
Skulle han stanna så blir jag grymt imponerad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MorganaLefaey: Tror inte shl-lagen som får kvala är direkt sämre än tidigare år. Jag tror att Leksand blir för tung för Timrå i en serie på 7 matcher. Men för mig spelar det ingen roll vilket lag som stannar eller går upp så länge det inte handlar om Modo. Tik, Lif, khk eller nu vilket lag det än blir så är det skit som skit. ;)

Sv: Silly season
{8399}: logiskt vore att Buffalo uttryckte åsikter kring vårt Viktor skulle utvecklas mest.

Nu skulle Viktor stannat i Modo om vi varit kvar, men valde Frölunda när vi flyttades ned.

Det är inte spekulation...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}: Ja det är väl värsta scenariot.
Tycker SHL-lagen i botten verkligen suger. Men suger de nog för att något lag ska gå upp?
Ja blir det något lag som går upp så tror jag det blir Timrå.
Och som du skriver så skulle det verkligen sabotera för modo. Mindre "Derbyn" och allt vad de ger. Lätt för ungdomar att flytta till Timrå o få utvecklas hos ett SHL lag.
Plus då att det skulle skära lite extra att just Timrå var laget som går upp just innan miljonregnet.

Inte kollat, men vore det inte värre om TIK o Löven gick upp än TIK o LIF?
Äh, du har säkert kollat.
Men än ska vi väl inte kasta in handuken. Det lag som förlorar mötet mellan 1an o 2an brukar ju få det jobbigt. Så vi siktar in oss på att nita dem då da.

Sv: Silly season
bisterfinnen: Det handlar inte om att spelare skall ha klubbhjärta utan hjärta för lage/gruppen anser jag.

Sv: Silly season
{8399}: Jag lyfte bara det uppenbara att en urbrynäsare visar överlägset mest MoDo-hjärta sedan Foppa lade av.

MoDo har en tid närt en kultur att skapa egoister som spelar för me myself and i. Jag, min agent och våra penningpungar.

Fina ord om MoDohjärtan har ju fallit förbannat platt ett antal år. Nu lättar Fenix ur askan och det är en gulvitsvart fågel med MoDo-emblem på bröstet.

Så besviken jag blev på alla jävla ögontjänare som drog så fort det blev klart att vi skulle ha en jobbig tid framför oss har jag aldrig blivit förut. Sen får dom som tycker annorlunda göra det. Jag hyllar Emil Molin för inställningen och kämparglöden.

Det finns säkert fler, men Molin är ett lysande exempel. Där finns pengar, karriär, komsi komsi i oändlighet, men han tänker annorlunda än egotripp-divorna.

Sv: Silly season
{8399}: "Min gissning är att VO ville spela i SHL, simpelt och enkelt och logiskt."

Apropå spekulationer ;)

Det vi kan vara överense om med facit i hand är att han gjorde ett bra val hur som helst. Men som ivandrago är inne på så skulle han absolut kunna utvecklats lika bra hos MoDo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vad gäller för fonden? Pengarna ska alltså inte kunna användas förrän inför säsongen 19/20? Eftersom målet är 7,5 till seriestarten i höst, och då är det ju liksom lite sent att kunna lägga på nyförvärv. Någon får gärna förtydliga :)

Kul om både Timrå och Leksand går upp, och Karlskrona och typ Mora/Örebro åker ner. Snacka om noll publikmatcher och intäkter förutom matcherna mot Löven.

« · 1875983 · »