Vad är problemet med dålig publik? I Allsvenskan är alla välkomna. Hade de behållt den tidigare sportsliga ledningen är det inte otänkbart att de legat före oss.
Fö är inte irritationen över Pantern så stor i år verkar det som? Det kan väl inte bero på att de inte går lika bra som tidigare år va
Hoppas att vi har intensiteten att störa dem och checkar högt och inte kryper ihop en box framför Lundin/Hanses. Håller vi dem på utsidan så är de ganska uddlösa just nu, det visade sig mot Västervik idag.
{7814}: Näpp! Vi vinner på Fredag, annat är otänkbart. Jag har köpt biljett på stå & nu jämrans tar vi i från tårna & lever om! Kom igen klack-folk, sjung med mig! Ser fram emot att få se LIF få däng :-D
{8384}: Lugn nu, Leksand kommer hinna kicka tränaren innan fredag och få ny energi med nya tränaren, samt att det blir mycket publik i arenan=bäddat för Modoförlust ;)
Såg västervik-leksand. Leksand ser ganska lama ut. Nollade mot dem. Ändå fick de spela lite över gränsen. 6 raka förluster. Som bäddat för att modo skall loosa haha. Skulle vara så grymt om vi kan ge leksand en 7e raka förlust. Nyfiken hur de reagera om vi skulle få in 1-2 snabba kassar
modomille: Jag säger inte så mycket om att ingen kom med til JVM, för ingen var direkt given (Tom Hedberg måste varit närmast). Vad som däremot förvånar mig är att Ragnarsson kom med. Nu har han inte imponerat de matcher vi mött dem, men vad som är riktigt oroväckande är ju hans statistik. Hans plus/minus är särklassigt sämst i laget och det är inte som när Tommys var sämst i Sundsvall för att han varit inne så oerhört mycket. Ragnarsson är inne på fyra gånger fler mål bakåt än framåt och är med det statistiskt alltså förkrossande sämst i Almtuna.
Någon kanske ser Ragnarssons storhet och kan meddela mig, men annars känns det som att hans största merit är att ha rätt pappa.
{8399}: Lär väl va Timmy då som blir för het, sedan får Susse försöka snacka kvar honom med ordningsvakterna. Ränderna går aldrig ur! Tror Modo anar mycket spel i BP på fredag och därför tagit hjälp av Susse/Timmy/Påhlsson.
Apropå ingenting... Linus Ullmark har stått 9 matcher denna säsong, hittills har han ingen match utan att laget tagit poäng, alltså noll 0 poängs matcher. Han har ju dock haft en match där han blev utbytt, tror dock dom vände den.
Nu verkar man matcha in honom relativt sparsamt och ger Hutton de flesta matcherna än hur bra Linus spelar, men antar att det är nästa säsong man ser som Linus säsong att ta förstaspaden på allvar. Man är väl lite inne i en rebuild än också än om man gått bra i år.
{7814}: Ja, man är ju mäkta orolig att det kan bli så igen. Man minns ju hur det senast var mot AIK, fredagsmatch mycket folk, stämning. Kollaps. Iofs var väl laget inne i svackan redan före den matchen. Nu vill vi undvika att LIF vänder sin dystra trend mot oss, vi är ju kända för att vända andra lags negativa trender.
Kunglouie: Jo, det har fått mig att vilja fara på fredag! Om inget händer innan imorgon-kväll, kommer jag köpa biljett på stå. Sen vill jag (som vanligt) vara utan röst på lördag. Jag är INTE tyst på stå & hoppas locka nån till att våga sjunga med!
RedNek: Förstår inte hur man kan ställa krav på hur andra skall ”heja”. Själv väsnas jag knappt när är på plats, jublar knappt vid mål. Ler endast lite lätt vid mål eller när laget gör nåt bra på plan, men följer matchen noga och gissar att MoDo ändå är glada över mitt stöd.
RedNek: Sundström Påhlsson och Timmy på ståplats på fredag! De och sponsorer ett gäng på ca 90 pers! Kul! Det om något kan väl inspirera att välja ståplats på fredag?!
Bad_Brett: Precis. Jag tänker helt lika. Att klappa med, sjunga & hoppa är superkul! Ska säga att jag inte går på jättemånga matcher (bor nästan i Umeå) men; När jag går är det ALLTID på stå - i klacken. Alltid. Det ger så mycket mera än att sitta på långsidan. Men. i höst har jag inte känt av nån glädje i klacken, tror inte det har med lagets prestation alls att göra. Det är för att de som borde leda klacken mest är arga (inte uppmuntrande) på dem som (de) inte anser sig värdiga att vara på stå. Ett destruktivt ledarskap, kanske inte mogen att leda en klack?? Detta är inte bara tyckande från mig. Tyvärr har jag upplevt utskällningar på nära håll. Klackledare skrek förbi mig riktat till några som stod en bit bredvid mig. Hånflin tillbaka & mera aggression, som till sist slutade med att vakterna plockade ut en klackledare. Ska tillägga att den & de som tidigare brukat leda klacken inte synts till i år när jag varit på match.
atomragnar: SAIK har tränat ned sig under säsong i många år. Många SHLlag har tagit efter, b.la Frölunda. Det tar några år för att bygga upp träningståligheten och en bred trupp för att klara av det.
{7814}: Fortsättning på mitt förra inlägg. Eller är det helt enkelt så att de vill få Modoiterna på sin sida som ska klappa dom på huvudet och vara curlingföräldrar och säga att allt är nån annans fel?
Kort och gott, jag fattar inte överhuvudtaget vem dom vill markera emot och vad dom får ut av det.
{5647}: Det är ju en väldigt skillnad på att göra det du beskriver likt träna inför ett mästerskap (ex. OS) som att vara bra över en hel säsong likt så som en serie som hockeyallsvenskan fungerar. Jag tror de är ett oerhört onödigt gamble att tro man ska gå nedtränad hela säsongen för att toppa sista 3 veckorna. Fysiken är viktigt men finns inte övriga ingredienser såsom spelförståelse allmänt boll-/pucksinne lirar Conny s upp dig på läktaren ändå trots att han bärsa när du spydde på toan. Det är väldigt skillnad på idrott och idrott - det jag poängterade var att de känns ej som något vettigt träningsupplägg när själva mästerskapet pågår i en 5-6 månader (läs: serien).
Och vem har dom tänkt ska bry sig om att de inte dök upp på matchen i söndags? Förutom vi som var där och tyckte att det var mer begravningsstämning än vanligt?
Rättare sagt, vem var bojkotten riktad mot och hur mycket bryr dom sig egentligen över att de valt att bojkotta?
Bad_Brett: Kan bli bra drag på ståplats på fredag när gamla Modo legender som Susse, Påhlsson , Timmy, Duracell dragit ihop närmare 90 pers som skall stå i klacken !!!
Usch vad gammal jag börjar känna mig. Det har jag nog alltid gjort när jag tänker efter.
Kan man inte bara stå på sin plats och sjunga, klappa händerna och njuta av matchen? Att klättra på räcket som en apa och sedan tjura likt en treåring när man blir tillsagd, vad är det för barnsligheter?
Trodde i ärlighetens namn att saker hade blivit bättre efter Martin-incidenten, men jag antar att denna typ av supporterföreningar alltid kommer locka till sig ett visst klientel.
Sluta slåss mot väderkvarnar. Väx upp och njut av spelet eller stanna hemma och pyssla med en givande hobby istället.
Jo är ju rätt stor olycksrisk att stå där, en liten olycklig knuff och det kan vara kört, sen nu för tiden där alla har en mobil med kamera att inte en enda fick för sig filma låter ju lite konstigt.
Sen förstår jag inte riktigt logiken med att inte finnas på plats i en hemma match för hur dom blev behandlad uppe i Umeå.
Vi i MTS skulle vilja informera kring varför vi inte var på matchen igår:
En medlem har blivit oskyldigt avstängd trots att det inte finns några bevis mot denne, så vi vill visa hur det är/blir när dom försöker stoppa vårt stöd. Vi menar att det är ett fullständigt felaktigt beslut av polisen och åklagarmyndigheten med hjälp av Björklöven, som har sett till det här beslutet.
Sedan vill vi även ta upp det urusla bemötandet vi fick uppe i Umeå i fredags av både poliser och ordningsvakter. Flera av besökarna på bortastå fick utstå grovt övervåld, för sådana saker som att stå på räcket som vi alltid har fått gjort. Vi hoppas innerligt att läget är ok med alla inblandade.
Gavelo: Ja är lite kluven till just det momentet, vårt läge var sådär, deras comeback var en nödlösning snarare än en lösning. Näslunds tid som GM gav lite hopp men blev ett avbrott i en nedåtgående trend.
Det finns saker med allsvenskan som jag faktiskt gillar, lite mindre kommers, en härlig mix av olika klubbar. Spelare med väldigt olika bakgrund som skall försöka ”få till det”.... som sagt mkt att gilla förutom att man inte är högsta serien då.
Robin Ztorken L: Även han vann en del åkdueller igår, minns en kontring där han visserligen inte kom ikapp men ändå tillräckligt nära för att vara ett störande moment.
Heyerdal: Man blir glad av att höra att spelare kan acceptera en bänkning och ist för att gnälla så tränar man hårt och gör sig redo när chansen kommer, och jag är imponerad över Erikssons sätt att komma tillbaka i spel efter så lång tid utanför laget.
Robin Ztorken L: intervju med T E-son i ÖA nu, jobbigt vara utanför men han har tagit det på rätt sätt, tränat hårt o bra så att han är beredd då chansen dyker upp, deras hus har varit ute till försäljning men anledningen är att de behöver ett större
Ok då kör vi...
Vad är problemet med dålig publik? I Allsvenskan är alla välkomna. Hade de behållt den tidigare sportsliga ledningen är det inte otänkbart att de legat före oss.
Fö är inte irritationen över Pantern så stor i år verkar det som? Det kan väl inte bero på att de inte går lika bra som tidigare år va