Tarasov: Det var också bygdens folk som skapat Modo till det varumärke det är idag, och då menar jag inte i första hand spelare, utan ledare såsom Bengt Hedin och Tore Erkén. Det började gå åt helvete rejält när vi plockade in i princip allt utifrån, man hade attityden att Modo växt så mycket att kompetensen ej fanns häruppe. I specifika fall köper jag det absolut, men jag tror att för långsiktigt arbete och kontinuitetens skull bör man I första hand satsa på någon härifrån. Om personen har drivet och engagemanget men inte kunnandet kan man satsa på utbildning. Jag pratar nu om ledare, och att det är viktigare ju högre position hen har. Hellkvist är t.ex självklart värd att satsa på.
Nucky: Ja kontinuitet med rätt personer är såklart bra men blir inte faran omvänd vid dåliga rekryteringar att de riskerar att stanna för länge. För inte vill man väl sparka dotterns kompis pappa.
Nu tycker jag inte per automatik att man skall rekrytera utifrån, men det var bygdens folk på ledarposition som tog oss ner i allsvenskan.
När det gäller Björka får vi helt enkelt vara oeniga, snackar vi Johan e så är det en annan sak. Han kan få lira PP skjuta straffar.
Tarasov: Visst finns det ju spelare som kanske inte levt upp till vissas förväntningar, men om man drar en liten snabb runda så ser det ju faktiskt inte så jäkla mörkt ut som Gradin och en viss person här på Hs nyligen gjort gällande.
Att värva en utpekad 1a Ceneter/forward är enormt svårt, Leksand la tex en rejäl peng på immo som står på 4+5 /27 spelade, där lär man vara relativt missnöjd, AIK plockade in Holm för 2 säsonger sedan som länge var kontraktslös när han gick från Södertälje, han levererar helt enormt bra och lär inte kosta ens i närheten av immo när han signade för AIK. Jag är helt övertygad om att man inte har råd i AS att plocka in en spelare för 75-100k/mån och så levererar inte denne, då är det enklare att gambla med billigare spelare som förhoppningsvis kan lyfta.
Tycker väl som helhet hittils att det bara finns 2 spelare som inte levt upp till vad man hade hoppats på och det är Hagelin och Elvenäs, övrigt är det ett bra gäng som tyvärr fortfarande som grupp är för ojämna i sina prestationer
Tarasov: Stora fördelen med ledare från bygden är att det blir betydligt lättare med kontinuitet. Se bara på Widebro som har familjen här osv. Jag tror definitivt man ska sträva efter det hemvävda och enkla, men ändå inte tappa i kompetens. Skulle gärna se att nästa sportchef/tränare också har förankring häruppe. Utmaningen blir såklart att hitta rätt person när utbudet blir begränsat.
Angående Björklund tycker jag han har för låg lägstanivå, vilken visar sig ganska ofta. Sulle inte ha nåt emot att se OP/Karlström på hans plats emellanåt
Bra skrivet. Hade stora förhoppningar på Elvenes men han har inte fått till det. Nu kan han ju avsluta starkt men känns som han är den som är närmast att få vila.
Att prata om att bänka björklund är löjligt från gradins sida, han presterar som förväntat eller till och med lite bättre med tanke på roll. Är gradin bara sur för att inte hans grabb får chansen?
Gillar Öhman och tycker han varit bättre denna säsong, men han saknar något för att vara given. Synd för att det skulle kunna bli en bra spelare i ha som vi får behålla längre tid.
Coach: Haha är tillbaka med nya påhitt, kul då har jag något att skratta åt. Du är så otroligt korkad att jag kan bara skratta åt saken ”vi ska bara värva allsvenska toppspelare” ja du, det är lättare sagt än gjort, att man betalar dyrt för en spelare har ingenting med spelarens prestation att göra, det borde väl du veta som säger säg ha koll på Modo, det är ju för tusan just därför vi är i allsvenskan för att Modo värvat DYRA spelare som sen inte levererat i många år.
Gällande Sylvander så är det en helt rätt värvning, en spelare som kan ingå i en 2/3e kedja som spelar tungt och kan skapa moment i matchen där våra egna offensiva talanger får spela det spel dom är bäst på. Gällande Hagelin hade nog alla hoppats på lite mer, Elvenäs kom in under säsongen och var en ren chansning, kostar förmodligen lite och ingenting då han var utanför Rögle när han lämnade, men han har floppat tyvärr.
Övrigt så ska inte du säga till mig vad jag ska tycka, jag väljer att tycka precis vad jag vill om tex damhockey och annat och undanber mig dina oerhört dumma kommentarer om vad jag ska gilla och inte gilla.
Coach: Är det inte mer...äntligen en som håller med mig;)
Jag tror er svaghet är att ni lite för lokalpatriotiska, för varför skall det inte värvas spelare till 3-4 linan? För den nämnda taktiken hade vi första säsongen i allsvenskan och det höll på att sluta i katastrof.
Tänker man sig att det skall fyllas med spelare från egna led, för jag tror inte att vi har till räckligt bra juniorer för det. Och inte skall väl Victor Ö ha en plats i laget bara för att att han kommer från Övik. Gradin nämnde oxå att i städer som Gävle/Brynäs så kanske ledarna skall hämtas lokalt... ja då tycker jag Hägglund och Adam kunde frågat honom hur det gick när vi hade Svartvadet som GM Forsberg/Gradin/JAA som ledartrojka i båset. Inget ont om någon av dem men onödigt att låsa fast sig vid ”så måste det vara”. Argumentet var att många har synpunkter så det blir inte lugn och ro, ja men motfrågan blir då om synpunkterna blir färre om det är någon med lokal förankring.
Visst producerar inte Hagelin som man tänkt sig men ingen trodde väl han skulle göra 40p?tycker man glömmer att det faktiskt är vuxen spelare på plan och det ger ett mognare spel över 50 matcher än en junior.
Björklund tycker jag det är helfel att klaga på med tanke på den roll han har och de poäng han faktiskt producerar. Hans poäng per 60 min är näst högst i laget. Han åker skridskor bättee och är som helhet en mkt bättre spelare än tidigare. Tänker sig Gradin att vi skall Björklund på bänken?
Det enda jag skulle vilja ändra i laget är elvenes ut och Karlström/OP in.
Nucky: äntligen en som säger vad han tycker !! Helt rätt av Gradin att såga dessa spelare ! som jag sagt tidigare , att vi måste ha mer krav på dessa värvade spelare än våra egna . Men mr gavelo har i sin tur inte lyssnat vad jag sagt om Björn H coaching . Vi ska väl inte värva spelare som ska ingå i en tredje fjärde femma de är ju värdelöst eller?? Vi ska enbart värva allsvenska topp spelare för det har vi haft stålar till !! Så i min värld oavsett va gavelo säger så är sylwander ,elvenäs, hagelin inte dom topp spelare som vi trodde att dom var.. jag vet att detta lag nog klarar en topp 8 placering men räcker nog inte till ett shl kontrakt tyvärr!! Och slutligen Mr gavelo sluta klaga på dam hockeyn !!!God jul alla från the coach ..PS vill ni alla ha nått riktigt inside från Modo så fråga mig !! Har koll på allt ..
Nucky: Nja används ej i första PP, och rätt mkt i def zon. Kör man för mkt junisar som ej är redo finns det alltid lite bottenplatser i allsvenskan som ligger o väntar.....
Tarasov: Gradin tycker han ska snitta 1p/match med all den istid och chanser han får. Kan också tycka att de etablerade slipper undan för enkelt emellanåt.
Nucky: Ja tyvärr brukar det vara så, men varför klaga på Björklund. Men ingen av juniorer har väl direkt sprutat ur sig mål/poäng. Får nog bjussa lokalpressen på en 99kr
hanzon: Henrik Gradin levererar en liten sågning av Hellkvists laguttagning på Allehanda. Menar att Modo's egna juniorer lättare hamnar i kylan än spelare utifrån som är värvade som tongivande spelare. Han syftar på Hagelin, Elvenäs men också på Björklund som han lät rejält irriterad på.
Gusse: Och hans uppträdanden på isen i höst har ganska tydligt pekat på just stark ångest över vad som hängt över honom. Och det tyder ju just på samvetskval.
Har själv funderat i banorna att han inte mått bra psykiskt med tanke på hans minst sagt svaga säsong, och det fick ju sin förklaring igår.
Som tur är så är det inte du eller jag eller någon annan som bestämmer ifall det är ofredande eller ej utan det är offret (kvinnan här) som tar beslutet ifall hon känt sig ofredad.
Hon har gjort helt rätt, hon hade den känslan och valde att anmäla och nu har rättssystemet sagt sitt och gett henne rätt oavsett om du vill det eller inte och tycker att man inte ska anmäla skitsaker som detta och lösa det parterna i mellan istället.
All respekt till henne som anmäler, det är så man ska göra ifall man känner sig utsatt, ta tag i det direkt. Respekterar detta mycket mer än vissa av de som trädde fram med berättelser under meetoo som var 15-20 år gamla. Då har man missat sin chans och det går inte att göra en utredning utan då blir det mer av smutskastning eller drev mot en person istället.
Gusse: Ja jag tänker inte argumentera emot det, kan man inte dricka utan att kunna bete sig så bör man hålla sig nykter, tyvärr saknar stora delar av befolkningen den självinsikten. Sen finns det ju sådana som inte kan bete sig i nyktert tillstånd, där får man väl fundera på om dom öht saknar uppfostran och uppväxt?!
I Hanses fall tänker jag inte kommentera eftersom vi inte vet vad som skett men jag tycker det är enormt stort av honom att ta tag i det direkt.
Gavelo: Jag tycker att en fylla ursäktar ingenting. Ett brott är alltid ett brott oavsett. Kan man inte styra sina handlingar på grund av fylla så kanske man ska låta bli alkoholen. Alla gör vi misstag. Förhoppningsvis har han lärt sig något. Men att spotta på Hansens som jag ser många Modofans göra på twitter. Det tänker inte jag göra. Speciellt inte eftersom han erkände direkt och tog tag i saken direkt. Så gör någon som känner ångest och vet att man gjort fel.
Monno: Jag ser mig helst inte jämföras med någon som sysslar med trakasserier då jag enligt mina kvinnliga bekanta är en gentleman ut i fingerspetsarna, jag är uppfostrad på ett sätt där jag inte på något sätt skulle tilltala en kvinna på annat sätt än på ett korrekt sätt, jag har alltid satt kvinnor först och behandlar alla kvinnor som en kvinnor skall behandlas så snälla jämför mig inte med den typen av individer för något sådant har jag aldrig sysslat med och kommer aldrig att göra det heller. Som jag också skrev så finns det skillnad på sexuella trakasserier och sexuella trakasserier, om några medvetet tar på en kvinna där agendan är att tafsa så är det riktigt illa, handlar det om någon fyllepära på krogen som antagligen inte riktigt har en aning om vad han gjort så kan jag tycka att det är onödigt att göra polisärende av saken, jag önskar hellre att man kunde utreda andra ärenden som enligt mig är viktigare, tex riktiga sexuella trakasserier eftersom det inte finns resurser att göra det.
Sen så är det så dumt så jag storknar att du bedömer hockey efter individen?! Damhockey tilltalar mig inte och det har inte ett dugg att göra med att det är kvinnor som spelar, jag tycker precis lika illa om herrars div1 hockey, som du nog sett så skrev jag redan för några dagar sedan att jag även tyckte hockeyallsvenskan är rätt tråkig att titta.
Gavelo: Jag ser vad du skriver men kan tycka du behöver omvärdera vissa delar. :-)
Det första jag skrev var ju att jag förstod att du skulle kritisera domen. Hur förstod jag det?
Ja det är ju ingen slump att samma person som förringar sexuella trakasserier mot en kvinna är samma person som är duktiga på fördöma och snacka ned damhockeyn så fort den kommer på tal på forumet. Fundera på den.
{8628}: Ja en del blir kränkta av att folk tigger pengar, en del blir kränkta av andra stoppar in sina händer mellan skinkorna oombett.... visst är det sjukt!
Gavelo: Det här var ingen skitsak. Det lär vara grovt kränkande om han blir dömd för det.
Knappast en dålig pick-up line eller trevande hand på rumpan utanpå kläderna under dans av intimare karaktär som du verkar tro att anmälningarna handlar om.
Gavelo: Jag har inga problem att acceptera att andra har annorlunda åsikter. Jag utnyttjar bara friheten att tycka att åsikter som antyder att sexuellt ofredande är "en skitsak" är åt helvete.
Olli Nomadinen : Definitivt inte, begriper du inte skillnaden så kan jag bara beklaga. Har du så svårt att acceptera att andra människor har annorlunda åsikter så är du precis lika tragisk som du tycker mina kommentarer är.
Tarasov: Vem vet. det har nog funnits en stark övertro på hur mycket bättre våra unga centrar skulle bli. För jag tror inte de tänkte att "bara vi har tillräckligt med snipers..." Men vi stod ändå där när serien började med: 1a center som gjort 1 säsong med mer än 20p 2a center som bäst nått upp i 17p. Och börjar vi lägga till resterande så tycker jag man nog gamblade lite väl mycket. Vi hade ju dessutom förlorat en artist.
Olli Nomadinen : Jag är väldigt god vän med polischefen över hela norra Sveriges insatsgrupp för utsatta kvinnor, skulle man kunna sluta lägga resurser på kvinnor och män som gör anmälningar för att någon lagt en arm om denne på krogen så skulle det kanske finnas tillräckligt med resurser att hjälpa kvinnor som faktiskt blivit utsatta för våldtäkter, kvinnomisshandel i hemmet, förföljelse och andra sexualbrott.
Du får tycka vad F du vill, jag har min åsikt och den står jag för
Rytter: Det tycker jag mig inte utläsa av kommentarerna däremot så har Hanses både erkänt och bett om ursäkt för just tafsandet så att kommentera det i någon större utsträckning vet jag inte vad det skulle ge och förhoppningsvis så fungerar detta avskräckande för både honom själv och andra i framtiden
Rytter: Ja man blir mållös ibland. Ursäkta att jag störde på ett forum. Men ibland går topplocket... Herregud vad konstigt och idiotiskt folk det finns....
hockey_21: Ja där har vi garanterat anledningen till varför Hanses varit direkt usel i höst, bra att det kom fram. Är nog inte helt lätt att fokusera när man har en rättegång hängandes över en, och en blivande och välförtjänt utmålning till ett praktsvin inkommande.
Vi får verkligen hoppas att Hanses lärt sig något av det här, och att han för MoDo´s skull kan fokusera på hockeyn framöver.
Det började gå åt helvete rejält när vi plockade in i princip allt utifrån, man hade attityden att Modo växt så mycket att kompetensen ej fanns häruppe.
I specifika fall köper jag det absolut, men jag tror att för långsiktigt arbete och kontinuitetens skull bör man I första hand satsa på någon härifrån. Om personen har drivet och engagemanget men inte kunnandet kan man satsa på utbildning.
Jag pratar nu om ledare, och att det är viktigare ju högre position hen har.
Hellkvist är t.ex självklart värd att satsa på.