1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532118 inlägg · 4126 ämnen

« · 1971796 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2019
modomille:
Man kan not fortfarande lova Öhman en stor roll i laget. Får man in Öhman så ser backsidan mkt bra ut även utan Enström
Norlinder - Öhman
Hedberg -Berglund
Aronsson- Hedman

Plus att juniorer har en plats att jaga.

Sv: Silly season - 2019
Nucky: Med det sagt så kan man nog inte lova Öhman en stor roll i laget. Ser nu inte den värvningen som möjlig.
Norlinder-Toby
Berglund-Hedberg

Sv: Silly season - 2019
hockey_21: Sjukt kul! Hade i princip räknat bort honom sedan han drog till Boston.
Börjar se jävligt bra ut nu, massor med potential som stannar kvar i laget!
När man hör Björn prata om bröderna Enström känns de rätt klara också.

Sv: Silly season - 2019
hockey_21: Och Walfridsson lämnar...

Sv: Silly season - 2019
Victor Berglund stannar!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:

Samtidigt om Öhman är på g och bröderna Enström stannar så måste ju någon lämna. Hade hellre sett att Ericsson lämnade dock

Sv: Silly season - 2019
Kl 11.10 Modochannel !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Steken84: Helvete då..
Samtidigt förstår jag om han vill dra med tanke på hur lite han fått spela.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Walfridsson lämnar modo!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Problemet är ju att sådana personer sällan blir enkla att hantera. Via Ejendal har Leksand fått rätt mycket pengar, men även han verkar ha velat vara med och värva vissa specifika spelare som inte alltid passat in i ledningens långsiktiga plan. Det är helt enkelt en utmaning att få personerna med pengar att hålla sig helt borta från det sportsliga.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
gizzo:
The knight king kanske😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Ett problem till med lille Hugo var att han även trodde sponsorsmiljonerna räckte för att han aktivt skulle vara med och leda det sportsliga. Vore underbart om MoDo fick en sportchef som var hockeygalen generös miljardär, och sportsligt kompetent, men finns det någon sådan människa på jorden så är han säkert i NHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Ja just, så han heter

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
atomragnar: har aldrig sagt att han är Messias, men närmast av alla. Det enda vi kan konstatera är att han är King of the north! 😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Hugo Stenbeck har ju 'hjälpt' Pantern. Vet bara att han lekte påve i Linköping, innan han blev utkastad under en match, var aspackad

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7943}: Visst är det Pantern som får ekonomisk hjälp av tjommen som tidigare supportade MIF, och bl.a värvade Klasen dit?
Kommer inte ihåg vad han heter dock..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7943}: Tre är inte ett par.........flåt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
atomragnar:
"Det kallar jag hybris"
Jag bara undrar hur det skulle ha låtit här inne om MoDo skulle ha landad honom som SC? Jämför honom med vad Lövens och MoDos tidigare SC har åstadkommit under sin korta tid som SC!
Personligen hoppas jag på att både Löven och MoDo vänder sina negativa trender och återtar sin positioner som storlag, om inte annat för att möta upp alla söder lag som poppar upp som svampar ur jorden!!


Är det ingen fler än jag som inväntar med spänning årsrapporterna från klubbarna till licensnämnden?
Det finns flera lag som ligger lite halv pyrt till!!
AIK, TIF och den ständigt återkomna Pantern, bara föra att nämna ett par!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Det var ett dåligt skämt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Petosöjä: Snarare att dom är djurgårdare sen barnsben?
Ska vi hylla spelare från andra städer som håller på Modo men skylla på storstadssyndrom när någon uppväxt i Modoland håller på DIF?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
”Adrian och Mario i varsin DIF halsduk känns ju sisådär.” Bara storstadskomplex, inget att bry sig om.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov:
Tobias Åhström var med på testerna idag, kanske blir kontrakt där.

Sv: Silly season - 2019
Från Hörnefors:
Tycker också det är ett bra namn, bra ålder, spelskicklig. Kan dessutom vara till nytta över tid.
Får vi honom så har vi utan Tobias E en rätt bra backsida på allsvensk nivå.

Sv: Silly season - 2019
Från Hörnefors: Här snackar vi insider information! Låter bra ju 👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Inte så konstigt när dom är uppvuxen i en Djurgårds familj , farsan deras är en ur Djurgårdare !!

Sv: Silly season - 2019
Kunglouie: Jag spelar veteranhockey och samåker till jobbet med hans farsa, så jag är lite partisk, men det vore en djävligt bra värvning. Skadorna han har haft är att han bröt foten för några år sedan och efter det har det varit ljumskarna i flera säsonger, men efter operationen i vintras så har det varit bra. Så med bra träning och mycke speltid så tror jag att han kan dominera i HA. Han är bra på skrillerna, bra passnings läggare, rörlig på blå och har bra timing i skotten. Bra pp back. Den nackdelen han har är att han är lätt i kroppen.
Det som talar mot Löven är att när han var 15 och sökte hockeygym i Skellefteå så fick han inte spela klart säsongen i löven.
Och när han blev utlånad till löven från SAIK så vände en stor del av löven klacken ryggen mot isen dom första fem minuterna.
Det som talar mot Modo är att om bröderna Enström skriver på så har vi en bra backtrupp så han kanske inte får den speltid som han vill ha.

Sv: Silly season - 2019
MrLöven: My bad, stod inte på EP att han hade kontrakt 🤪

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:

Adrian och Mario i varsin DIF halsduk känns ju sisådär.

Sv: Silly season - 2019
Confusius: MoDo gjorde ju en rätt bra säsong senast, nu vill man höja ribban lite, kan vara inspirerande/motiverande att vara med och bidra! Sen att få spela ihop med en så rutinerad back som Tobias Enström också lockar, han har nog mycket att bidra med som kan vara ett lyft i hans utveckling...

Sv: Silly season - 2019
modomille:

Fagervall är väl på kontrakt?

Sv: Silly season - 2019
modomille: Fagervall blir ju kvar...!!!

Sv: Silly season - 2019
Jag tror att vi har en stor chans att landa Öhman, mest för att vi har Hellkvist. Björklöven har ingen tränare på kontrakt. Visst dom har en riktigt bra sportchef i Kenttä, men för en spelare så är det nog viktigare att man har en tränare på plats än en sportchef. Öhman vill utvecklas och många vill spela under Hellkvist just för den anledningen. Modo är också i en positiv trend och vi är återigen attraktiva att spela för. Är dock förvånad att Öhman väljer allsvenskt spel, måste vara så att dom flesta SHL klubbar har det bra ställt på backsidan.

Sv: Silly season - 2019
Enligt hockeypuls "Björn Hellkvist meddelar nu antalet nyförvärv han hoppas på.

– Lyckas vi som vi vill då landar vi på fyra stycken."

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
gizzo: Peter Forsberg går på vatten......Finns bara en Messias. Häda inte , du syndare

Sv: Silly season - 2019
MrLöven: Vad grundar du det på?

Sv: Silly season - 2019
MrLöven: Anton Öhman verkar ganska skadebenägen dock, inte många hela säsonger han har gjort. Frågan är hur han svarar på den typ av träning som bredrivs i Modo? Vi vill ju inte värva in nån glaslirare, då är det bättre han hamnar i löven.

Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Presentationen imorrn blir förresten den första som inte läckt ut på förhand. Spännande!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
atomragnar: På tal om sportchefer, så tror jag Pierre Hedin kommer axla den rollen i Modo.
Känns som att man kommer förändra rollen en aning och lägga ut uppgifter på fler anställda och därmed vänta in Hedin's pojken..
Har ingen inside, bara en välkalkylerad gissning;)

Sv: Silly season - 2019
jonsson: tror det är minst 60-40 till Modo' s fördel...tyvärr 😔

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
gizzo: ”Om någon är messias är det han”. Det kallar jag hybris.
Sedan orkar jag inte kommentera mer i ämnet, tiden kommer utvisa det i vilket fall.

Sv: Silly season - 2019
Heyerdal:
Inte säker men går rykte att dom ska filma från träningen vid 9 så då lär väl 12:00 inte vara otänkbart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
atomragnar: Vad mer begär du av en sportchef för att du ska tycka han är något att ha? Kanske vara med och ta Stanleycup? Han var inte delaktig i deras KK och hade med kaffepengar lyckats få asplöven att leverera i HA och lyckats träffa rätt på många av sina värvningar.. Om någon är Messias så är det han, om inte så iaf just nu Sveriges bästa sportchef utan tvekan.

Sv: Silly season - 2019
Dundee: nån som vet vilken tid de sänder i morgon, står inget i livekalendern

Sv: Silly season - 2019
hanzon:
Tränare ligger väl vi på plus, sportchef ligger dom väl på plus, sen hur mycket hans 6 u16 matcher spelar in i valet.

På ett sätt kan det ju även vara litet plus att Modo ligger så nära, så även om han väljer Modo så har han rätt nära hem, hade det ståt mellan typ KHK och Björklöven kan ju avståndet spelat större roll, men nu när det är så nära kanske det inte har lika stor del i beslutet.

Sv: Silly season - 2019
hanzon: känns som en bra värvning, hoppas bara Toby kör ett år till, inte med på träningen tror jag men han har ju lite privilegier ;)

Sv: Silly season - 2019
jonsson: Man är väl lite egoist och säger Modo, främst på att vi har bättre tränare.

Sv: Silly season - 2019
hanzon:

Vad tror ni?
Är det 50/50 att Öhman väljer löven före Modo.

Sv: Silly season - 2019
{6870}: Kanske vore något för oss?

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Right back som var duktig i Leksand. Ska vi gissa på att Berglund provar lyckan i Ahl? Eller är det en ersättare för Ericsson som förhoppningsvis försvinner.

Ska bli spännande att se vad som presenteras imorgon han sa ju att vi skulle bli mycket glada så tror det lutar åt att kapten Enström valt att köra en säsong till 😁👍.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MrLöven: Det hade troligtvis varit samma orimliga upphaussande, där endast SHL hade varit godkänt betyg. Jag har inte helt kolla på hans historik men tycker det kan nästan krävas lite mer kontinuitet innan man kan sätta messias stämpeln. Asplöven sejouren slutade ju ändå i KK, så. Och OIK hade en ganska god grund sen åren tidigare satt. Ålund och Hallbergs inflytande ska nog icke förringas heller.

Med det sagt vet jag inte hur lyckad modos ingen sportchefsfilosofi heller kommer vara. Får väl förlita sig på att de verkligen värvar in spelar de har god koll på.

« · 1971796 · »