1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531230 inlägg · 4122 ämnen

« · 1988152 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Björklöven-Modo 23sept
{8225}: 3 mot 3 är inte hockey, det är nått märkligt för att underhålla publiken!, lägger således ingen störta vikt vid det spelmomentet, är betydligt mer orolig för modos oförmåga att spela smartare, för mycket juniorhockey över laget, individuella prestationer utan tanke på själva lagets gameplan.

Nu har vi spelat 2 omgångar men jag skulle ljuga om jag säger att jag är lugn.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Tycker Lundin verkar ha fått ihop det bra, såg inte alls lika "hafsig" ut som jag tycker han bitvis gjorde ifjol. Han höll ihop det bra och såg ut som en första slips ikväll, hade inte väntat mig det faktiskt.

Sur torsk såklart för det känns som att vi ger bort matchen i tredje, slutar spela liksom. Känns som man har sett det förr... Men poäng borta är poäng borta. En trepoängare på onsdag så är vi med.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Tarasov:
Som sagt det är lite för tidigt att börja med domedagsprofetior.
Det är många omgångar kvar och det finns saker att förbättra. Modo har inte precis blivit utspelade de två första matcherna.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Från Hörnefors: Jag tyckte nästan det var bättre när vi började slå ifrån oss i alla fall. Fram till dess hade vi ju bjudit på massor av bra målchanser för att vi chansade/pinchade i tid och otid. Att slå ifrån sig när man spelar i så stressat och panikartat visar väl i alla fall på någon form av självinsikt.

Bäst hade givetvis varit att vi behållit vårt spel och gjort hyggliga värderingar som i andra perioden, men av två onda ting vet jag inte vad som var värst.

Att man pratar om förändring (eller snarare ett införande av ett stabilt försvarsspel) beror inte på att jag inte tror att vi kan komma topp två i slutet av serien i alla fall, men OM vi hamnar där så har vi inte ett försvarsspel som tar oss förbi ett SHL-lag. Oskarshamn var offsiva ifjol, men hade i alla fall någonting att falla tillbaka på defensivt när det behövdes. Vi har ingen plan B.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: Han är snarare rätt smart.

Tycker det var tydligt att det var för att elda på rivaliteten. För att retas helt enkelt. :-)

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Monno: In med Bäckman igen! Sedan så värvar vi in två stora finnar. Och varför inte Brashear när vi är i farten!

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: Bryr mej inte om deilerts mentala status, mer orolig över hur MoDo spelar 3 mot 3

Sv: Björklöven-Modo 23sept
#13: synd att björka inte väljer att spela vidare. Borde förstått att modo knappast skulle få med sig en utvisning i detta läge än hur solklar den är. Han hade ju kunnat hunnit ikapp och lundin rädda ju faktiskt första..

Sv: Björklöven-Modo 23sept
#13: Modo är ju jättekonsekventa, samma usla försvarspel i 60 omgångar, tar mängder med onödiga utvisningar och kan inte alls hantera pressen att kallas favorit.

;)

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}: Kan komma ihåg fel. Men har för mig Omark inte ville vara tränare ett tag när han hoppade av J18.

Omark är väl dock känd som en riktig hockeynörd. Så tror han är perfekt i rollen han får nu som scout.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Tarasov: Vi har tappat 2 matcher efter tydlig dominans. Vi blir passiva och fega, varför?

Sv: Björklöven-Modo 23sept
#13: Vi måste bli mer konsekventa!

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{8225}: Btw. Är Alex deilert aningen efterbliven eller har han bara otur när han tänkte?

Han menar på fullaste (antar jag?!) allvar att Björka lägger sig och att trippingen inte är en utv.?!

Det är väl en sak att erkänna att det nog var ett felbeslut av domarna men att han tex tackar och tar emot, men att förneka något som finns som videobevis gör ju att man börjar fundera på om han har någon form av bokstavskombination eller vad som gick snett vid det uttalandet.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Exakt, vi behöver en match-coach!!!

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}: Oj vad många som skriker efter förändringar redan. Modo har två oavgjorda matcher vid full tid och det är inga oförtjänta poäng. Detta är perfekt, vi skakar av oss favoritskapet, men gnetar ihop lite poäng här och där. Omgång 43 ska vi vara 4:a i tabellen, sen börjar det roliga och domarna blir felfria.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{8225}:
Han förändrad ju matchbilden, så att vi faktiskt lyckades ta en poäng när spelet kört fast genom att ta ut målisen 4vs4.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}: Tycker inte vi spelar så dåligt försvarspel de var vara misstaget från Hedberg och när vi åkte upp med fyra man som de blev mål plus tre mot tre.

De dåliga enligt mig är att man inte lyckas ha ett enda bra anfall i HELA 3:e perioden. Vi har 40 skott på mål men gör bara 2 det är bedrövligt.

Sen måste Hellkvist coacha mycket mer man ska inte pressa med två man samtidigt när man leder med 2-0, då ska man spela på deras misstag inte bjuda in dem i matchen igen.

Vi skulle behöva ta in en karlin i båset istället för styf så vi får iordning på våran matchcoachning.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: När det var sju minuter kvar så började dom (Modo) slå ifrån sig, Då är viljan att vinna mindre än rädslan att förlora. Och då förlorar man oftast.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Nucky: Gjorde vadå, till det positiva såklart?

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{8225}: Var det inte exakt vad Hellkvist gjorde i förra matchen?

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: Inte bara det defensiva, vi behöver nån som kan styra om spelet, gameplanen, blablabla. Nu rullar det bara på, liksom förra året, vi har ingen i båset som snabbt kan förändra en matchbild. Björn klurar lite i pauserna men det behöver styras upp under match. Nu har vi gett bort 4 poäng redan, totalt i onödan. Jag anser att Ledningen av laget bär störst ansvar för dessa poängtapp, inte individuella spelar-misstag

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}: Det kan såklart vara ett bra alternativ men också en kostnadsfråga.

Något måste göras hur som helst för det blir ingen topp 3 om detta fortsätter och det kommer definitivt inte finns någon chans på avancemang uppåt heller.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: Ja, eller komplettera. De flesta lag har tre coacher i SHL. Omark gav ett väldigt bra intryck på tvn,men kanske är han inte mogen att få in ett försvarsspel redan.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{8225}: Ja nä jag var såklart aningen ironisk, jag tror inte vi är 25 poäng efter vid jul.

Men ja, absolut så behövs en hjälpande hand med det taktiska defensiva spelet, men då kan man ju likväl göra sig av med styf för tvingas man ta in en defensiv coach så känns det som att styfen inte klarat av sitt jobb.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
modomille:
Ses på onsdag😉

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: Tror jag inte, men vår helgonförklarade tränare är i akut behov av nån som kan coacha o förändra match-bilder. detta var ett stort problem förra året och det är samma scenario nu. Pinsamt hur passivt ledningen agerar under dessa 2 inledande matcher

Sv: Björklöven-Modo 23sept
modomille: jo, det kommer du😎

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Dundee: Linus Lundin gör en kanonmatch

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: Jag fick ju mothugg när jag ville ha en mer defensivt skicklig back (därmed inte en oformlig spelare utan spelsinne som Hellström). Det hade varit bra med fler backar som kan gå in och bara spela lite enklare i situationerna.

Sedan har jag också klagat på försvarsspelet. När det blir stress, så har vi ingen plan B. Våra spelare har (precis som under AJ) inte drillats spela någonting annat än ett extremt pressspel, så när man då förväntas vara lite mer passiv så tappar man allting. Timingen blir fel, man tror att andra ska klara saker osv. Det saknas ett riktigt defensivt grundspel som alla kan lita på. Ett spel där vi kan variera hur aggresiva vi ska vara, så att vi exmpelvis låter motståndarna ha pucken i sarghörnen och då är samlade, för att sätta in press när de inte har pucken under kontroll eller är närmare målet. Det finns bara ett läge och när vi saknar självförtroende eller blir stressade så är det förmodligen seriens sämsta, medan det är fullgott när vi spelar bra och i självfötroende.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
modomille: Återigen tar Tom Hedberg helt horribla defensiva beslut, det är som ett tema! Och det backparet är ju helt galet ihopsatt, man kan inte spela två defensivt odugliga backar med varandra, gör om gör rätt och ta in Viklund NU!

Vi tappar inte dom här två matcherna på dåliga domslut(ok, lite grann), vi tappar på grund av defensivt horribla beslut! Vi har för många svaga backar helt enkelt.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Dundee: Om jag inte ser en artikel där Hellkvist sågar laget och spelarna ber om ursäkt så kommer jag banne mig aldrig se en match till!

Sv: Björklöven-Modo 23sept
modomille: tycker någon kan sätta in en rejäl propp på deilert efter träningsmatchen och denna matchen i näst mot björklöven. Förväntar mig nu att domarna r skyldig oss 2 poäng framöver😀😀

Edit: kan media ge fan och tippa modo i toppen..

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Dundee: Modo tippas i toppen, sladdar redan i tabellen!

Innan jul är vi minst 25 poäng bakom topp 3, och är det lag som släppt in flest mål i turn overs!

Sv: Björklöven-Modo 23sept
modomille: Nä det är bara bryta ihop och komma igen. Ny match på onsdag hoppas man tar några mer steg i rätt riktning till den.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Gavelo: Alla tar och kopierar denna text och sedan så masskickar vi till ledningen!!!!

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Röda Tallen: Nja. Du vet det är skridskor han står på va?
Så jävla lätt är det inte att stå upp när nån slår stopp på benet för dig.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Tarasov: Med detta försvar och en total avsaknad av defensiv smartness så kommer vi inte tillhöra topp 5 i vinter heller!

Steg Nr1 är att anlita en defensiv tränarspecialist och bara träna på defensiva uppställningar och spelmoment över hela banan eftersom Hellkvist och styf uppenbarligen inte klarar detta.

Steg Nr2 är att plocka in en defensiv back

Steg Nr3 Kyl ner killarna och pränta in i skallen på dom att man vinner mer matcher om man spelar smart än om man spelar snyggt

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Monno: Ta in Foppa så han kan ge DOMAREN EN SMÄLL

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Tarasov: Björklund är nog den sista spelaren vi har som inte skulle titta på domaren i den där situationen. ;-)

Men det är tråkigt då jag tycker vi har Löven inför 3e.
Aja man får se det positivt. Tidigare år har vi ju börjat bra för att sen gå åt helvette. Kanske blir andra hållet i år. :-)

Sv: Björklöven-Modo 23sept
modomille: tänkte samma sak direkt, varför spelar Hellkvist Björklund i ett sånt här läge i 3 mot 3. Han är klumpig och ej i form just nu

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Rytter:
Ja klar utvisning. Men samtidigt kan han stå upp där alla dagar i veckan bara han vill.
En slag på benskydden framifrån.
Hade han stått upp istället för att slänga sig och förstärka för att få med sig en utvisning så hade inget hänt. Bara att lära sig av läxan.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Tarasov: Han sätter sig i en dålig situation då han inte har skridskoåkningen för att gå runt där såklart, men jag förstår den ilska han känner. Det var inte en 50/50. Det var en 100/0 på den slashingen, för man ser ju att båda benen flyger i sidled.

Men, som sagt så satte han sig i en dum situation.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}:
Nej det är inte Björklunds fel, däremot tycker jag han skall låta bli att titta efter domarn. Det är inte hans uppgift i det läget, han skall spela tills domarn blåser. Gör han det får inte deilert ett friläge.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}: Nej visst är det så men hade nån på förhand beskrivit situationen är det föga förvånande att den spelaren är inblandad. Spelar alltid svårare än han bör.
Han ska spela enkelt för i ishockey får man nog tyvärr räkna med domslut emot sig emellanåt.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Dundee: håller meddig. Tycker det är solklar utvisning. Två stora domartabbar båda matcherna. Men modo som ger bort matchen så skiter fan i det så besviken på modo bah

Sv: Björklöven-Modo 23sept
KulltorpsOlli: Nja, du måste nog hålla med mig i förra matchen då det var 1,5 meter offside vid deras avgörande.

Nu har vi återigen oss själva att skylla att vi hamnar i förlängning, men väl där var det återigen ett så dåligt domslut att det drar ett löjets skimmer över ligan.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
modomille: jo dåligt beslut på ett sätt av björka men man TKR ju att domarna ska ta den där..

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}: Domarn är dum, jättejätte dum 😂😂😂

Sv: Björklöven-Modo 23sept
Tarasov: Ja menar inte att han ska bänkas. Men funkar inte spelet för dagen måste tränaren kunna drar ner på istiden kan jag tycka.

Kudos till Hellkvist som försöker lugna småpojkarna i publiken.

Sv: Björklöven-Modo 23sept
{5647}:

Ha ha så jävla sjukt, hugg rakt över sig när han ska gå förbi.

Trodde det skulle bli bättre med fyra ögon, men dom är så sjukt inkompetenta så det spelar ingen roll.

« · 1988152 · »