1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536990 inlägg · 4132 ämnen

« · 2052100 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
KB: skulle bara fattas att han tar med Barto dit 😪

Sv: Silly season - 2020
"Jag har nu också pratat med Björn Hellkvist. Det är absolut inte tal om några vinklade kommentarer från AB som jag såg MoDofans spekulerade i. Han öser vidare i snacket med oss. Han gör sig typ "omöjlig" i MoDo."

Classy...

Sv: Silly season - 2020
KB: Oavsett vart detta tar vägen med Hellkvist blir man ju fundersam va fan karln håller på med! Rakare besked tack! Skulle det vara så att han lämnar för Lif skulle jag inte ta karln i hand om han så bönade och bad.

Sv: Silly season - 2020
Golden boy : Poetiskt på något sätt att toppa av den här säsongen med att bli pissad på av Leksand av alla lag också. Fy fan.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Dubbla för fan !!!

Sv: Silly season - 2020
hockey_21:
6 mille vore kanske lämpligt😁

Sv: Silly season - 2020
Steken84: Stämmer artikeln så är det ju uppenbart att han vill lämna, dessutom till det vidrigaste lag jag vet, fy satan isåfall.

Sv: Silly season - 2020
jonsson:

Får inte riktigt ihop artikeln. Tycker inte detta känns som Björns helt egna ord, speciellt inte om man lyssnat mycket på honom i intervjuer.

Han har en väldigt respekt mot sin arbetsgivare, och jag tycker snarare att det är väldigt respektlöst uttryckt i en sådan intervju. Om man lyssnar till hur Björn brukar kommunicera hade det nog mer låtit typ "jag har lärt mig att vad som helst kan hända i denna branch", "jag har kontrakt och är det diskussioner är det något vi löser mellan mig och Modo och Leksand".

Det enda som jag kan tänka mig som gör att Björn resonerar annorlunda och låter annorlunda är att han faktiskt vill lämna, han har ställt en fråga till modo och dom har sagt nej, så han försöker nu bråka sig bort från klubben och ställa till med något och sätta press på modo. Är det så det är så tappar han all respekt han byggt upp under sina två säsonger. Vi ska kräva minst 6M av leksand för honom, 2M per säsong och de motsvarar de extra pengarna man fick in i tv-avtal.

Skulle han lämna tycker jag det är det största tappet, här skulle vi ju ha en fördel mot t.ex Löven som måste leta ny tränare.

Men vissa här inne lär ju bli glada eftersom han fått hård kritik från många genom säsongerna. Men kanske blir det som i IKO, han la grunden sedan kom en ny tränare in och slutförde uppdraget.

Sedan tycker jag SAIK hade varit ett naturligare val av klubb. Hur ska Björn passa in i Leksand? Denna klubb som har en historia av att styrelse ska lägga sig i allt och björn vill ha fullt mandat att genomföra sin ide.

Nej denna säsong blir verkligen helt bortkastad och vi verkar få börja om från början igen. Nya spelare, nya tränare mm.

Sv: Silly season - 2020
Steken84: Med tanke på hans uttalande har han inte en out på kontraktet, utan snarare att Modo tackat nej till Leksands bud. Vi får helt enkelt se om Leksand kan betala tillräckligt eller om vi tvingar kvar Hellkvist.

Sv: Silly season - 2020
Bamse:Fy fan om han drar så har man tappat all jävla tilltro på varenda en som håller på med Hockey inkl Hellqvist !!!

Sv: Silly season - 2020
Alltså lämnar Hellqvist nu så har jag tappat all tro om hockeyn. MAN SKRIVER INTE PÅ NYTT KONTRAKT OCH SEDAN SÅ LÄMNAR MAN!!

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Nej hörni. Hädanefter rekryterar vi bara folk som bor i Övik och som aldrig har några ambitioner om att flytta därifrån. Sen måste vi se över svensk hockey överlag vad gäller kontrakt.. Vad är det för mening med att skriva kontrakt om andra lag kan hugga?

Sv: Silly season - 2020
Silly: Kräv en gigantisk summa pengar för honom, 5 mille plus all lön vi betalt till honom.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jösses, var är all moral och respekt för varandra på väg??!!

Sv: Silly season - 2020
Silly: fyfan om det blir av... stämmer hans inställning blir man ju lite besviken. Trodde jag inte om honom. Trodde han ville ha revansch och att han var en tävlingsmänniska

Sv: Silly season - 2020
Bamse:

Hur ser du på Modos säsong?

– Det var en kul resa. Men det spelar in hur jag ser på framtiden. Hela det lagbygget som jag satte ihop för ett år sedan är borta. Vi har haft ett extremt tapp.

Låter som han tappat hoppet om framtiden gällande bygget.

Sv: Silly season - 2020
{6870}: Vill du träna Leksand?

– Klart att Leksand är kittlande. Det var kittlande tidigare och är inte mindre kittlande nu. Men det måste lösa sig för alla parter. Jag hoppas att det gör det och jag ser Leksand som en ny och härlig utmaning. Men vill poängtera att det är upp till Leksand och Modo att komma överens.

Sv: Silly season - 2020
Silly: Aj aj det där ger mig en dålig känsla. Nu är säkert artikeln oerhört vinklad men hemska tanke!

Sv: Silly season - 2020
Silly:
Då får vi alltså leta ny tränare....

Sv: Silly season - 2020
Silly: Verkar redan klart att det blir Leksand ju. Fyfan...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Känns bra att knyta upp Wallinder. Tycker han redan nu är mognare i sitt spel än Norlinder, inte lika spektakulär offensivt men bra avvägningar och försöker tänka på defensiven. Tror han kommer ta ett jättekliv nästa år när han är med från start och får en riktig försäsong med a-truppen.

Får vi behålla Norlinder så tycker jag det känns bra med offensiva backar. Vi har då Norlinder, Öhman och Wallinder som alla kan producera offensivt och ta plats i ett PP. Tror dessa har potential att producera minst lika mycket eller mer poäng än våra poängstarkaste backar förra året (Hedberg/Berglund). Våra försvarare gjorde ganska få poäng sett till hur många mål vi gjorde.

Sedan skulle jag vilja se två defensiva backar och två tvåvägsbackar, tycker vi ska starta med 7 försvarare och sedan kunna värva vid behov. För mig är Belov ett val till defensiv back och Nässen skulle kunna ta en plats som tvåvägsback. Sedan finns det två platser öppna att värva in till om inte Hedman kör ett år till. Viklund kan isåfall få ta Hedmans plats, sedan ska det in ett bra namn till sista platsen.

En uppställning enligt ovan behöver inte vara mycket sämre än förra säsongens, Nässen tror jag skulle kunna ersätta Berglund ifall han får en hel säsong med laget. Sedan får Norlinder kliva in och ta en hel säsong utan att tappa pga skador i början och sedan mitt i säsongen och bli ersättare till Hedberg, är Norlinder kvar gör han en bit över 30p nästa år, och Wallinder blir den nya Norlinder som junior med hög potential att utvecklas enormt redan under säsong.

Känns som vi har möjlighet att bygga ett välbalanserat försvar när så många hål finns, jag vill se en mer renodlad backsida nästa år i form av roller. Så vi har våra defensivt starka backar som spelar mycket BP, och att vi har våra offensiva backar som spelar i PP och får möjlighet till vila när det är BP.

Skulla vara otroligt skönt att få ha kvar Norlinder då det skulle göra backsidan enklara att få ihop, men det kanske är omöjligt uppdrag.

Sv: Silly season - 2020
jonsson:Det vet man aldrig, Nytt spår nu.
Verka som Hellkvist kan tänka sig en ny utmaning?

Sv: Silly season - 2020
SKiLMY: Dennis Kravchenko har lagt av. Han driver sidan i länken nu och arbetet runtomkring det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Snipan: Vi har ju haft Pålsson från Ånge här och som återvändare, så visst... Jag tror att han som norrbottning inte riktigt är uppdaterat på geografin ännu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Absolut! Tyckte bara det var lite roligt :)

Sv: Silly season - 2020
I och med att A-lagars anlänt skulle Dennis Kravchenko kunna vara något. Som jag förstått det spelade de tillsammans i samma line i ECHL.

Men han verkade inte spela säsongen som var så han kanske har lagt av..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kråkan: Jo får väl ha en viss förståelse för att pojken blev nervös. Dels åldern men verkar vara den typen också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
William "liksom" Wallinder

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tidgare har det nära upptagsområdet ofta definierats som Ångermanland. I dagens uppdatering tänjer Glader på begreppet och definierar det som länet. Det känns rätt. Jag har inga problem med att se de bästa Timrå-talangerna i Modo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: klockan tolv :), elva var det för damerna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sven Tuta: Nyhetsuppdateringen med Fredrik Glader i Modo Channel idag kl 11.00

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sven Tuta: modochannel alldeles nyss.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Källa

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Wallinder om nåt år ,då han fått vuxit in i kroppen med lite mer muskelmassa ....Ja du känns lite V Hedman över det hela. Inte för att han är tanig men händer en hel del fram till 20-21 år.

Sv: Silly season - 2020
Gött!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Fint.

Hade en viss tvekan när jag såg hans valpiga spel på försäsongen, men han tog rejäla kliv under säsongen. Förmodligen för att han fick börja träna mer regelbundet med a-laget.

Sv: Silly season - 2020
lhlh:

Hellkvist stannar alltså, skönt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: William Wallinder 2 nya år

Björn Hellkvist tränar Modo nästa säsong!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: tänkte på det med. Kommer hockeyallsvenskan också bara ha en plats upp som shl? Vill helst inte att hockeyallsvenskan skall anamma shl och stänga ligan

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}:
Ärligt tycker jag pengarna helst skall ner på gräsrotsnivå. Div 1 och ner, vi kan tycka att Vår klubb blev hårt drabbad men pengarna kommer i huvudsak går till spelare som många ggr får anses vara relativt välbetalda.


Intrycket är vår klubb ändå klarar sig rätt bra, på 5-7 år sikt med Widebro som VD kommer vi bli starkare och starkare rent ekonomiskt så tror inte vi behöver oroa oss så mkt. Även om det är segt nu.

Sv: Silly season - 2020
{8384}: har gått rykten om både pappa Styv o Hellkvist, får hoppas det är nåt positivt ang spelartruppen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}:

Hur j-vla snett är inte det här.

Sv: Silly season - 2020
Golden boy : Dom skulle säkerligen få köpa loss honom då. Nu har ju Hellqvist garanterat en shl klausul i kontraktet, men tror nog man får nån ersättning i alla fall.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Om det vore så illa att Hellkvist lämnar, hur funkar det då med ersättning? Spelare tycks ju kunna lämna lite hur som helst trots kontrakt.

Sv: Silly season - 2020
Golden boy : William Wallinder skulle väl vara i stort sett klar för ett år till enligt Pelle på Öa. Kanske han, om så en bra förlängning (seniorkontrakt?)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: hoppas alla bidrag redovisas offentligt var de hamnar och vilka summor. Statliga pengar så

Sv: Silly season - 2020
Golden boy :
Efter att vi fått Glader så känns det som att han kan lösa om Hellkvist går, med det sagt skulle det vara väldigt tråkigt tråkigt om min skånske broder lämnar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales:

Klart dom kan. Biljetterna är sponsring och inget annat. Man missade två matcher i fullsatt arena. Modo kan kräva två och löven en. Sedan kan bägge lagen söka om en extra match för nästa finalrunda. Detta är intäkter man var garanterade och kan söka för. De övriga matcher är gissningar och svårt att söka för.

Sv: Silly season - 2020
Dundee: låter spännande😃 kul också att de är ute innan något hunnit avslöjats😃

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jan Erik: sjukt pinsamt om shl ens får en krona. De pengarna behövs längre ned och varför skall de få ersättning. De har ju redan fått ersättning genom en gratisplats. Haha så fult att de inte nämner lekland i artikeln. Lekland som var en väldigt stor del i beslutet. Hade inte lekland varit en av dem två utan det hade varit en mindre klubb som shl velat bli av med så hade säkert beslutet kunnat varit annorlunda från sekten shl/sif

« · 2052100 · »