1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532604 inlägg · 4126 ämnen

« · 2166092 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Golden boy : Skeptiska av fyra skäl. Har ju aldrig riktigt lyckats förutom säsongen i Tingsryd. Har ju ett minderårigt barn i södra Sverige, kan bli "hemlängtan" igen till något "kittlande" längre söderut om han gör succé´. Blev ju bortvald av Modo både när vi valde Björn (vilket jag förstår) och i somras. Borde klargöras varför han valdes bort i somras när han var klubblös. Tror inte han har så mycket kontakter bland spelare som han kan locka hit via sina kontakter i tidigare klubbar (vilket våra andra huvudkandidater har) samt att han inte är något namn som drar folk från andra klubbar för att de vill tränas av han.

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Gavelo: En del på forumet är väldigt skeptisk till "Sunken". Desto intressantare då att läsa vad spelare tycker, i det här fallet Sylwander. Från hockeysverige.se ;

Det ser också ut att bli just Sundquist som enligt rapporter har erbjudits ett nytt kontrakt av Modo. Något som välkomnas av Sylwander.

– Jätteroligt att han blir tillfrågad i så fall. Jag tycker han är en väldigt bra tränare och en bra människa som sprider mycket glädje. Sen har han höga krav på allt och alla.

Sv: Silly season
KB: Jag tycker att han ser lite segare ut på skridskorna och kommer inte riktigt rätt in i situationerna. Jag tycker att han under säsongen visat att han är väldigt bra och har en rejäl pondus. Sedan tycker även jag att det är skönt att han är sådär småful. Det ska kosta att ta sig in framför vårt mål.

Jag tyckte att utvisningen mot Timrå var märklig då den kom så sent. Corrado hade väl haft massor av dueller med timråspelare framför vårt mål och längs sargen tidigare. Utvisningen var absolut inte fel, för nog spelade han verkligen på (och över) gränsen hela tiden. Timander och Hasse J var väl heller några snälla spelare.

Sv: Silly season
gokar: Corrado var våran enskilt bästa back innan skadan, efter skadan har han varit ganska medioker, av förklarliga skäl.

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Rytter: har inget emot löven de blev vår räddningsplanka !

Sv: Silly season
gokar: Kunde inte hålla med mindre. Tycker Corrado är en gigant som gör ytterst få misstag. Han har dock inte riktigt kommit helt till rätta efter skadeperioden.
Att han spelar på gränsen håller jag däremot med om, men det gillar jag.

Sv: Silly season
Costanza: Är inte så imponerad av Corrado, han gör för mycket misstag och spelar på gränsen till fult.. tror att det finns svenska backar som är lika bra. Han är lite jämförbar med Mikkelson som dock imponerar de få gånger han går offensivt.

Sv: Silly season
{8384}: Att spekulera vilket lag som åker ur SHL anser jag ovidkommande under denna rubrik, roligare om vi diskuterade vad rubriken säger.

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Rytter: Det spelar ingen roll, Det kommer ändå att stängas. SHL får sina lag kvar. Och Timrå får börja om nästa säsong

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Robin Ztorken L: Det var nära, men....
Uppladdat:

500x0-nextyear.jpg


Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Robin Ztorken L: Börjar inte den där bli lite urvattnad?

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Rytter: Så kan man ju inte tänka, vi måste vinna för att kunna nå sjätteplatsen.
Vi måste ge allt för att nå den!

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
Costanza:

Just idag kan jag med lätthet acceptera en förlust, då hjälper vi inte löven att ta andraplatsen.

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
hockey_21: Håller inte med bara Modo vinner matcherna så spelar det ingen roll om don spelar den tråkigaste hockeyn som finns det är vinsterna och poängen som räknas dessutom så har vi nått att spelar för om vi vinner samtidigt som vita hästen får storstryk så kan vi gå om dom på målskillnad.

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
{8384}: Jag tror Sunken satsar defensivt, sarg ut och byte!
Vi tråkar ut motståndarna 😅

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
hockey_21: Grishockey väntas. Zykov får zykbryt.

Sv: Karlskoga - Modo 2021-03-14
{8384}: Hoppas på en tuta och kör match, varför tråka till det sista matchen när man kan vinna med 7-6? Ser nästan hellre en 6-7 förlust än en tråkig 2-1 vinst. VILL HA MÅNGA MÅL!

Karlskoga - Modo 2021-03-14
Matchdags igen då och säsongens sista match! Skall vi avsluta denna säsong med lite tuta och kör samt glädje eller tror ni sunken satsar på en stabil insats med karaktär trots sista matchen?😊 goo Modo mot slutet på säsongen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Mycket bra inlägg. Själv har jag aldrig skrivit ett CV, men har ändå bytt jobb och lyckats rätt bra måste jag säga. Förmodligen är den min vinnande personlighet och min domarkritiska gen som ligger bakom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Padrone78: Det spelar ingen roll vilken bransch du är i, samma regel gäller över allt. Bra människor leder till bra saker. Det jag har pratat om är problemet som uppstår när processer ses som en lösning på komplexa problem. Alldeles för ofta blir tänket "om vi bara får processen på plats och får till ett standardiserat arbetssätt, så kommer pusselbitarna ramla på plats". Problemet som uppstår är att företagen försöker få folk att anpassa sig efter processerna, istället för att anpassa processerna efter folket; Istället borde expertisen sätta upp processerna - inte VD:n.

Motiveringen är ofta att "Vi måste ha en process för att inte bli personberoende". Men man är alltid personberoende. Att ingen är oersättlig är en seglivad myt. Allt bra som uppstår, är ett resultat av kompetenta och drivna personer. Att ha en process för att få ut maximalt av dessa personer kan däremot vara smart.

Men ofta är det precis tvärtom; Man sätter upp en process i hopp om att det ska bli enklare att hitta resurser. Att om man bara sätter upp ordentliga ramar och gör arbetsbeskrivningen tydlig, samt säkerställer att den sökandes CV innehåller alla relevanta meriter, så kan det inte gå fel. Min erfarenhet säger mig att det är precis tvärtom. Det där är ett bästa sättet att skrämma bort kompetens, och istället locka till sig folk som lägger mer tid på att läsa på vad de ska säga på intervjun och fila på formuleringar på CV:t, än att faktiskt lära sig saker.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sven Tuta: Den mörka sidan ska du vänta med, nu går vi mot ljusare tider etttag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sven Tuta: Menar(nästan) alltid allvar, så vi behöver positiva MoDoiter, så sträck på Dej!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Tack min vän. Om du menar alvar så försöker jag se livet ur den positiva sidan. Men, är man Modoit så är det lätt att bli värvad till den mörka sidan🥃

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sven Tuta: O du är bäst för du är en av få MoDoiter som är genuint positiv, ta hand om dej Sven Tuta :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Padrone78: Ärligt talat, jag har ingen aning, men Frank var ju tydligen en talang av Guds nåde. Hur processen(börjar hata det ordet nu, haha) pågick när Franks efterträderska fick jobb har jag ingen aning om. Men tyvärr verkar det inte ha fungerat från dag 1, varför vet inte jag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Vilka sköna skribenter vi har här på forumet. Nämner några( ni övriga som inte blir uppräknade ni är oxå sköna🤪) Rytter, Bad Brett, JFK och givetvis Ztorken. Rytters inlägg är långa, halvvägs in i texten kokar man en kopp kaffe ( norrlänning), JFK så får man veta att domarna är neandertalare 😉, Bad Brett sakligt ( typ Rytter men hinner inte koka kaffe😎), Ztorken som gett den negativa polen en ny potensial.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: helt enig med er båda på den punkten! Men var har ni fått informationen om hur processen, (för det är ju en process, rekrytering 😂), har gått till och att den varit si eller så?

För tydlighetens skull så pratar jag om Franks vakans.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Så långa utlägg och så lite konkret får jag ut av det du skriver.

Modo Hockey är varken en nörds datorexperiment i sina föräldrars källare eller har en ambition att bli en influencer inom mode/smink.

Hjälp mig förstå hur kombinationen, process/Widebro/modos kommunikationstjänst fått dig att skriva spaltmeter om Bill Gates/Ludvig Stigreus and what have you? 😂🤓

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jo, håller med, man behöver ingen 'officiell' utbildning på sitt CV för denna tjänst, men engagemang o lite kunskap inom den nobla sporten ishockey vore önskvärt.
Frank var ju rå-modellen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Jag resonerade som du en gång i tiden, men har insett att det ligger än selfies bakom. Poängen är att jag vill få in någon som förstår vår samtid snarare än någon som har gått nått någon reklam- eller PR-utbildning på Mittuniversitetet. Det ena utesluter såklart inte det andra, men du förstår vad jag menar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Men ska hennes selfies gynna MoDo. Hur????

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jag håller med dig i mycket. Min poäng är att det har gått inflation i begreppet, och ofta används det som ett politikersvar av chefer som helt enkelt inte har koll.

I ett tidigare inlägg nämnde jag Henry Fords löpande band som ett exempel på en smart process. NASA är ett annat exempel. Givetvis måste du ha mätbara mål för att kunna genomföra en raketuppskjutning. Faktum är att jag är en stor förespråkare av mätbara mål, för som man bruka säga "utan mätbara mål är inte ett projekt slut förrän tiden eller pengarna tar slut".

Men inte ens inom programmering är det processer som skapar kvalitet. Titta exempelvis på Ludvig Strigeus, som utvecklade såväl uTorrent och Spotify på mycket kort tid, två programvaror som vi väl ändå får säga har varit rätt framgångsrika. Att du sedan har processer för att kunna förvalta dessa tjänster när det har vuxit till monster är naturligt, men poängen är att det nästan alltid börjar med en Bill Gates som sitter och klurar på egen kammare.

I dagens MoDo när det mesta är kaos, är det därför meningslöst att implementera en massa processer, utan man borde istället få in en massa kompetent folk som själva kan driva utvecklingen framåt, utan att Widebro är inne och petar i allt. När det gäller nye Frank, plocka in någon utåtriktad med kreativitet och driv och erbjud morötter som att de får en krona för varje ny följare på Instagram och YouTube.

Therése Lindgren har, utan organisationsscheman och processer, en miljon följare på Instagram. MoDo har 27 400.

Sv: Silly season
{5647}: tyvärr tror jag oskarhamn åker ur men man kan ju bara drömma att hv åket ur. Utan publik så att de tappar cash eller med publik så att alla lag kan sätta press mot dem. Gärna att det blir brynäs- hv i kvalet nedåt så att något storlag åker ur. Så att kanske det finns någon chans att de korrupta idioterna i svensk hockey kan vakna lite. Men då lär de väll stänga ligan för man vet hur svensk hockey och svenska hockeyförbundet/shl fungerar. De sitter väll och gör allt i sin makt nu för att oskarshamn skall åka ur. Man kan ju hoppas att spelarna i Oskarshamn kan tagga till extra för att sätta dit shl trots att de gör allt för att de skall åka ut. Men shl kanske köper oskarshamsspelarna^^

Sv: Silly season
{5647}:

Tycker han är ytterligare en inom media som saknar hockeykunskaper men vill så gärna ge sken av att han kan något. Ganska märkligt hur någon som ser så mycket hockey och är mitt i det hela har så dålig koll.

Lyssnade t.ex på han podd där pratade han om Ludvig Larsson och Daniel Ljunggren i Mora och diskuterade vilken SHL klubb som skulle vara intresserade av dem. Beskrev ljunggren som en målskytt med bra skott. Det är väl precis det han inte är, han är en playmaker av rang som alltid plockar extremt med assistpoäng men har väldigt få mål gjorda, så knappast en målskytt utan snarare en extremt bra spelfördelande center. Så man undrar ju ifall han ens sett spelarna han kommenterar spela. Bara ett exempel, men tycker han har dålig koll, duktig på att snoka och gräva fram rykten men hans hockeykunskaper ger jag inte mycket för.

Sv: Silly season
{5647}: Känns som att uppstickaren med sanningar(hade han ju) var hans grej.

Då var ju Hockeyallsvenskan hans grej också. Fick jobb som journalist och där saknar han nog kvalitet

Sv: Silly season
{8384}: Vad har hänt med honom? Jag tycker att han tappat allt. Kanske var det oundvikligt när han började på Expressen och inte längre var den där uppstickaren med scoop. Har faktiskt slutat läsa hans krönikor fullständigt.

Sv: Silly season
{8384}: johan svensson försöker låtsas som han bryr sig och försöker försvara föregående år...

Sv: Silly season
Costanza: hoppas de stannar med. Hoppas vi kan få ha någon typ av kontinutet på de vi vill ha kvar trots kaossäsong. Något bra måste man kunna ta ut av denna säsong. Använda ohlsson mer. Att vi slipper börja om totalt igen. Vet inte riktigt vem jag vill ha som tränare. så det låter jag er experter bedömma. Känner att modo har tid på sig detta år och mindre stress att hitta någon snabbt så nästa säsong skall vi fan hitta en vettig tränare. Även om jag hoppas att vi har tränare och lag klart väldigt tidigt för att få ihop gruppen. (Seniortrupp)Fyfan vad jag hoppas att man får gå på livehockey nästa säsong så att man kan visa sitt stöd. Förstår att widebro försöker peppa upp intresset för nästa säsong genom att säga att han vill höja budget. Iof får man ha i åtanke att han hintar om att det skall vara publik då. Och enligt tegnell tror han ej på publik förän nästa år. Men fyfan vad man är pepp på nästa år och revansch😀😀

Sv: Silly season
Costanza:

Zykov och Kaut är ju spelare man älskat att sett i år trots all misär, tyvärr är de ju för bra för nivån så det spelar ju aldrig i HA igen.

Men vi behöver 1-2 av dessa spelartyper som är målskyttar och riktigt bra spelare men samtidigt har en riktigt jävla elak sida när det behövs.

Sv: Silly season
Rytter: Hoppas MoDo fattar att vi behöver spelare som honom.

Sv: Silly season
Costanza:

Visst fan borde dom slanta upp för en stor jävla ryss också.

Gillar Zykov han har potential att vara en riktig överstegris. Han målar, han tackalar och han slåss. Man kan ju inte annat än gilla honom.

Sv: Silly season
{8384}: Hoppas nu bara att våra kanonspelare stannar. Vore grymt om vi kunde bygga på detta lag, värva nya rollspelare och lyfta rejält nästa säsong.

Sv: Silly season
Costanza: Aagard och Karla har ju kontrakt till 21/22.

Sv: Silly season
Costanza: ja widebro lova stordåd nästa år så känns skönt😀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: nu röstar vi arvingarna till vinst😁😁

Sv: Silly season
Låter bra att Widebro ska öppna Storplånkan på riktigt kommande säsong. Köp kvar Karla, Harju och Aagaard. Corrado vore guld att behålla. Satsa nu! Men ligg lågt i snacket ;-)
Uppladdat:

500x0-storplankan_1.jpg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Du har mycket på ditt CV, imponerad är man

www.youtube.com/watch?v=csuZHyW-iGI

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Tack för bra input, alltid lär man sej något.

Håller givetvis med om att antal rader inte alltid är mått på kvalitet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:

Imponerande att du räknade raderna i inläggen.

Om du vill ha en förbättring i din process för att läsa inlägg är det att skippa radräkningen, det går snabbare att läsa och antal rader är inget bra mått på kvalitet. Så egentligen ett ganska onödigt steg i processen.

Möjligen att man kan använda detta mätetal för att se hur mycket fritid skribenten har vid just detta tillfälle.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: själv längtar man mest efter att få se sport live😁😁

« · 2166092 · »