Ja Olsson kom mycket till sin rätt igår efter bytet med OP, han spelade med bra fart och plockade upp mycket puckar bakom kassen, han är väldigt mycket mer spelteknisk än Pettersson så Olsson lär få fortsatt förtroende i 1:a ett tag till. Sen tycker jag att 4:e kedjan fick mer tyngd när OP kom in, märkligt nog var det väl bara Max som inte riktigt kom upp i nivå av dem igår.
Nä fan det är starkt att slå seriens formstarkaste lag med en urplockad trupp.
Gavelo: Lånet från Frölunda är väl dubbelregistrerad och jag kände det som en option om vi får skador eller på annat sätt behöver ett alternativ. Jag upplever inte det som att han nödvändigtvis ska spela med oss resten av våren. Lite som Strömgren för Löven.
Nu känns det verkligen som vi behöver någon som gör poäng. Vi tryckte tillbaka BIK i två perioder igår, men förutom förstakedjan har vi svårt att skapa riktiga chanser. Visst, det var Sylle som kvitterade, men det blir lite tunnt utan Aagaards joker-egenskaper.
För övrigt tycker jag Ohlsson var betydligt bättre än förväntat i första. Han kunde trycka upp motståndarna. Åka mycket skridskor för att skapa sig, men kanske framförallt de andra två ytor.
Gavelo: Nä jag gråter inte över förlusten av Modigs, han försvann många matcher, var inte alls bra i PP heller. Jag ser detta som en möjlighet att kanske ta in en annan mer fysisk powerforward inför slutspelet som kan brottas med BIKare och som kan slänga omkring Liss när Vigneault är ute och byter. Sedan drömmer jag fortfarande om en spelfördelare, vågar inte lita på att Macmaster ska producera som tänkt när han är tillbaka.
Blake: Modigs form sista 10 var ju heller inte vad man kan kalla het, en bra spelare absolut, men jag hade varit betydligt mer orolig om vi förlorat Aagaard, Karlsson, Woods eller Sam bland forwards.
locken: sitt ner i båten tills säsongen är över, låt oss se vad Gradin gör för värvningar den närmaste tiden. Kanske han har en plan? Det är EN spelare som sålts men du får det att låta som att halva laget har dragit.
MODOJohan: Det känns som om Modo accepterat sin plats i Allsvenskan! Jobbar nu mer likt Almtuna, Västervik, Spelar upp sig till en bra position för att sedan sälja toppspelarna o få in pengar till nästa säsong. Sorgligt men sant. Bernard o Vigneault , Woods. KOM O KÖP....................
Monno: Ka, det blir nog inge mer första lina för OP på ett tag. Både Olsson och Mannberg känns som såna som blir bättre när de får spela med såna som är bättre än de själva. Ffa Mannberg.
Trilske: Läs, när Hasa minimerar misstagen och slutar ge bort 2-3 mål/ match vinner vi, det borde Svelander sagt :-) Han började ju gårdagens match redan efter 10 sekunder och bjussa på 1 mål
Ja precis som du skriver, klausulen fanns där när det fortfarande var ok att ha den, sedan gjorde man om reglerna. Kan ju varit så att Modigs kontrakt ändrades eller att regelverket står över en sådan klausul, och ingen tänkte speciellt på SHL-klausulen eftersom den var så långt ifrån aktuell att aktiveras. Vi ska ju komma ihåg att Modigs var ju andrasorteringen i SHL.
Sedan får LHC intresse för nästa år och pratar med Modigs och undersöker om han kan komma redan denna säsong. Modigs kommer då och tänka på klausulen som han hade (men tagits bort när regelverket ändrades), han blir då sur och sätter sig på tvären för att han tycker Modo ska hedra det kontrakt man hade i början och släppa honom. Diskussioner med Modigs Gradin/Karlin uppstår och han är negativ och inte fokuserad på match/träning. Gradin finner det bäst att förhandla med LHC och få en summa för Modigs och sedan släppa det tjuriga barnet.
Tarasov: Läser i hockeypiuls och i ST att vi inte har det lätt , ..man tror men vet inni hjärtat hur det är . Det är fler lag som har varit eller är i samma situation och man som brukligt funderar ... skall det aldrig bli bra nån gång En djuk suck och man tittar ut genom fönstret och tänker ..det kan bli sol idag fast det regnar . Att vinna ifjol var otroligt härligt och nu är det nästan outhärdlig att se sin klubb försvara sig i skrift .
Gavelo: köper din tro på det hela och hoppas den blir det bästa. hoppas vi kan landa 2 smaskiga jyföevä (nyförvärv enligt telefonens nya sätt o stava) och man kan ju inte klaga på Modos sista sillyvärvningar sedan sent 2000-tal så nu är jag positiv igen 😄
puffe: Borde man kanske ge Mannberg chansen med Sam och Woods? Kommer inte ihåg om vi testa honom där? Kanske vi hittar Mannbergs offensiva sida då? Han har ju visat att han har vissa offensiva kvalitér.
Men jo Olsson gjorde det bra där idag. Han är duktig på få ned pucken och få fast den i zon så vi inte tappar den direkt. Och han kommer inte syrgasa nån likt Modigs kanske men med sin fart ställer han till oreda och öppnar upp för Sam och Woods. Bara att han rör på benen hela tiden gör att försvara måste följa med och lättare går bort sig.
Bössa 68: Helt ärligt Boys, intervjun finns ju att lyssna på!?! I intervjun med Hinken förklarar han att det fanns en klusil när man signade Modigs men att ligan sedan gjorde om reglementet så dessa klausuler inte fick förekomma. Det innebär ju att alla redan signerade kontrakt gäller oavsett om reglerna ändras i efterhand.
De vi vet: Modigs ville hem till sina polare i Linköping och Hinken har tydligt klargjort att han inte vill ha spelare i Modo som hellre vill vara någon annanstans, vissa kanske tycker det är dumt och jag håller med om att tajmingen att släppa Modigs just nu känns lite illa, men detta innebär samtidigt att modo mest troligt fått någon form av ersättning av Lhc för att släppa honom redan nu, och dessa pengar kommer innebära att man kan buda på bättre spelare som faktiskt vill spela i Modo.
Jag skulle inte bli ett dugg förvånad om det kommer in ett par riktigt starka namn inom några veckor.
Två väldigt nyktra analyser från tränarhåll tycker jag.
Sen gillar jag Emil Svelanders analys innan match om att det känns "bättre" att förlora på sättet vi gjorde senast mot bik, istället för att förlora för att man inte räcker till.
För när vi minimerar misstagen och slutar ge bort 2-3 mål så vinner vi.
Bössa 68: Det här är min gissning, Modo och Modigs skrev klasulen innan det nya reglerna kom, och nu när Modigs fick ett telefonsamtal från LHC om löneökning så vill han lämna. Hinken har varit tydlig med att om du inte vill spela för Modo så ska du inte vara här och ser ingen anledning att inte hedra det som skrevs. Hoppas det blev en slant i övergången.
Från allehanda: Modo hävdar att Markus Modigs utnyttjat en SHL-klausul för att bryta sitt kontrakt.
Men enligt Hockeyallsvenskans sportchef Erik Ryman är det inte möjligt att skriva in en sådan klausul i kontraktet.
– Det rör sig om en ren övergång, att de säljer eller hyr ut honom, säger Erik Ryman till ÖA.
Så det rör sig om en ren övergång?
– Det rör sig om en ren övergång, att de säljer eller hyr ut honom. Men det finns ingen klausul för spelaren. Modo har säkert gjort en bra affär om de gör sig av med en spelare i den kalibern. Det är ingenting vi i ligan har med att göra.
S-vikaren: Fattar ändå inte varför de i så fall inte bara kan säga just det du skriver att det fanns en muntlig överenskommelse sedan tidigare i stället för att prata om en klausul som allsvenskans sportchef förnekar. Känns som man inte är öppen mot fansen om vad som hänt. Förra årets spelare med NHL-kontrakt var ju Glader öppen med att de kunde dra men att det var ju bra om de var med så länge som möjligt och hade vi tur ända till säsongsslut (nu blev det inte så). Samma öppenhet hade vi kunnat ha här och sagt att utan möjlighet för honom att säljas till SHL under säsongen så går han till t ex Västervik eller annat lag som lovar honom att säljas om SHL kallar. Sedan är det säkert många som tyckt att vi under sådana omständigheter inte alls skulle tagit in honom i laget för att det stör laget i ett känsligt läge, att vi inte ska jämföra oss med Västerviks spelarförsäljningar mitt under säsong och att man inte kan jämföra med de som står under NHL-avtal och det respekterar jag.
puffe: Förstakedjan med Woods och Vigne är hyfsat självgående, funkade riktigt bra med Olsson. Undrar om det är en del i att man släpper Modigs, det blir lite kaka på kaka i förstakedjan nu när Woods spelar som han gör. Tror nyförvärven kommer vara mer fysiska herrar.
Gavelo: Helvete vad glad jag är! Grym seger! Fan, vad skönt att de grisade in två poäng...Stukat lag, men med megatalang från juniorförrådet kan det gå....
{7639}: han smackar dit frågan om bröderna Thorell. Nu har jag ingen koll, men nog känns det lite långsökt att de skulle få loss båda. Men nu när vi fått modigspengar och aagaard skänker OS ersättningen till klubben pga skuldkänslor så kanske vi knycker dem. 😉 Men nja, vi ska in med lite kanadicker. De vet hur man tänder tillnär det gäller.
Gavelo: Såg du vad bra jag var där i sarghörnet med mina 101 kilo innan målet. Gillar att MoDo till slut grisade ihop 2 poäng från ett noll-läge. Klubben verkar nu vara som oss. Grävling som inte ger upp....
Modigs SHL-klausul kan ha dragits tillbaka när ligan bestämde att inga lag får skriva in sådana i kontraktet. Drömmen om SHL fanns kvar och när den dök upp, tog Modigs ett samtal med Gradin om vad som var överenskommet innan den nya bestämmelsen om SHL-klausuler. Kan hända att MoDo släpper honom för att man var överens om att släppa honom om ett SHL-lag vill ha honom. MoDo och Gradin håller vad som har lovats oavsett vad Hockeyallsvenskan säger. MoDo släpper honom för att det fanns en SHL-klausul från början.
Edit Gentlemen´s agreement var det jag ville få fram.
Ja Olsson kom mycket till sin rätt igår efter bytet med OP, han spelade med bra fart och plockade upp mycket puckar bakom kassen, han är väldigt mycket mer spelteknisk än Pettersson så Olsson lär få fortsatt förtroende i 1:a ett tag till.
Sen tycker jag att 4:e kedjan fick mer tyngd när OP kom in, märkligt nog var det väl bara Max som inte riktigt kom upp i nivå av dem igår.
Nä fan det är starkt att slå seriens formstarkaste lag med en urplockad trupp.